• Nasze działania

Sprawozdanie z realizacji programu Laboratoria Przyszłości

Szkoła Podstawowa nr 2 im bł. Salomei w Skale organizuje lekcje oraz zajęcia pozalekcyjne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu technologicznego i pomocy dydaktycznych zakupionych  w ramach wsparcia finansowego projektu Laboratoria Przyszłości.

Lekcje  informatyki prowadzone są w pracowni komputerowej, do której z pozyskanych środków zakupiono nowe krzesła. Dzięki temu uczniowie uczą się w nowo wyposażonej sali dbając o prawidłową  postawę.

Uczniowie podczas lekcji informatyki oraz zajęć pozalekcyjnych w formie kół zainteresowań programują w różnych aplikacjach. Wykorzystując klocki programowalne Apitor Robot X oraz tablety uczniowie mają okazję brać udział w zajęciach z robotyki, a jednocześnie doskonalą poznane języki programowania. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, dzięki połączeniu zabawy z nauką doświadczają nowych pasji i zainteresowań. Wykorzystanie na lekcjach techniki zestawów Lego oraz tabletów z oprogramowaniem do budowania, uczniowie mają nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania gotowych bądź własnych pomysłów.

Uczniowie uczą się fachowego korzystania ze sprzętu niezbędnego w domu tj. śrubokręt czy wiertarka. Pod kontrolą i uwagą nauczyciela techniki majsterkują wykorzystując narzędzia zakupione w ramach programu

Uczniowie zaprojektowali w programie Tinkercad wiele ciekawych projektów. Niektóre z nich zostały wydrukowane na drukarce 3D takie jak np. breloczki do kluczy dla sal lekcyjnych w szkole z motywem łączącym przedmiot z klasopracownią, pamiątkowe prezenty w postaci zapinki do kluczy zaprojektowane z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Zostały zorganizowane w szkole dla klas 4-5 pokazowe warsztaty z robotyki oraz programów interaktywnych dzięki mobilnym Laboratoriom Przyszłości.

Wykorzystując na informatyce i  kole informatycznym zakupiony ekran Green Screen, uczniowie poznają technikę fotografii, która polega na wycinaniu tła z nagranego materiału lub zrobionego zdjęcia, a w jego miejsce następuje podstawienie innego tła.

Wszelkie działania w szkole: lekcje, zajęcia pozalekcyjne, akademie, imprezy okolicznościowe, dyskoteki są dokumentowane za pomocą zakupionego aparatu fotograficznego.

Podczas akademii oraz imprez okolicznościowych wykorzystywany jest sprzęt nagłaśniający, dzięki czemu jakość dźwięku i odbiór dla widza jest znacznie lepsza.

Uczniowie wykorzystują nagłośnie również podczas zabaw karnawałowych oraz podczas dyskotek szkolnych.