• Czym jest logopedia?

Termin logopedia pochodzi od dwóch greckich wyrazów: logos – słowo, mowa oraz paideia – wychowanie. Logopedia jest zatem nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy  w wypadku jej braku lub utraty.

Pomoc logopedyczna skierowana jest w naszej szkole do wszystkich uczniów.  Obejmuje przede wszystkim terapię zaburzeń mowy, ale także służy uczniom mającym trudności w pisaniu i czytaniu.

Jakie są cele terapii logopedycznej?

Ø  wyrabianie i utrwalanie właściwego toru oddechowego

Ø  usprawnianie motoryki narządów mowy

Ø  rozwijanie i doskonalenie artykulacji

Ø  stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy

Ø  rozwijanie percepcji słuchowej przez kształcenie wrażliwości słuchowej

Ø  ustalenie nieprawidłowo realizowanych głosek oraz sposobu ich wymowy

Ø  kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony   fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi

Ø  usprawnianie techniki czytania i pisania

Ø  wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej

Ø wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z zaburzeniami mowy.

Organizacja zajęć

Ø terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach

Ø na zajęciach logopedycznych wykorzystywane są metody dydaktyczne oparte na zabawie

Ø dzieci uczęszczające na zajęcia dostają materiały będące pomocne w utrwalaniu prawidłowej wymowy w domu.

Efekty terapii, czyli współpraca rodzic-logopeda

Wystarczą systematyczne, codzienne krótkie ćwiczenia (5-10 minutowe), aby w znacznym stopniu przyczynić się do skrócenia czasu trwania terapii i pomóc dziecku w usunięciu wady wymowy.

Pamiętajmy!

O logopedycznym sukcesie dziecka decyduje zarówno systematyczna praca na zajęciach logopedycznych oraz w domu, przy współudziale Rodzica.