Pedagog
Zimowa lekcja wychowania fizycznego w klasie 2
- 1
GRATULACJE!!!
MAMY ZWYCIĘZCĘ!
W TURNIEJU SZACHOWYM O PUCHAR BURMIATRZA
Z początkiem ferii zimowych Dom Kultury w Skale zorganizował dwudniowy Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skała. Zainteresowanie konkursem było ogromne, zarówno wśród młodszych, jak i starszych miłośników tej królewskiej gry. Zgłosiło się do niego ponad 50 uczestników z całej gminy! Naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów.
Jeden z nich FILIP KOWALIK z kl.8b okazał bezkonkurencyjny w swojej grupie wiekowej zdobywając PIERWSZE MIEJSCE!
31 stycznia 2022 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Skała odbyło się uroczyste spotkanie i wręczenie nagród laureatom turnieju przez Burmistrza Miasta i Gminy Skała Krzysztofa Wójtowicza.
JESTEŚMY NIEZWYKLE DUMNI!!!
SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW NA SZACHOWYM POLU BITWY!!!
Dzień Babci i Dziadka
- 11
21 i 22 STYCZNIA
Chociaż te jedne z najpiękniejszych dni w kalendarzu przypadają w tym roku na czas ferii, ale - oczywistym jest - nie daje nam to prawa, aby zapomnieć o naszych ukochanych babciach i dziadziusiach. Nie robimy sobie "wolnego" od złożenia im życzeń, od uścisków i laurek.
I choć pandemia nieco pokrzyżowała nasze plany - i nie mogliśmy zaprosić ich do szkoły - wymyśliliśmy inny sposób, aby pokazać, jak bardzo ich kochamy.
Uczniowie klasy 1a, tuż przed feriami, malowali portrety swoich przodków. Niektórzy przygotowali się wyśmienicie - przynieśli zdjęcia - i z wielką dokładnością próbowali odtworzyć ich wygląd, inni trochę improwizowali, a jeszcze inni - wykazali się znajomością stylów w malarstwie i stworzyli portrety à la Picasso lub Salvador Dalí…
Ale to nie wszystko! Część klasy (z pomocą rodziców lub rodzeństwa) wykonała zadanie dodatkowe - LITERACKA LAURKA DLA BABCI I DZIADKA - i ułożyła wiersze o Rodzicach swoich Rodziców
LILIANA MAJEWSKA napisała tak:
Babcia i dziadek zjedzą z nami dzisiaj obiadek,
Bo w dniu ich święta warto o Nich
Pamiętać, zaprosić, podziękować
I całusami obdarować,
I choć psikusy czasem im robimy,
To w zimowe wieczory i tak razem się bawimy.
Są dla nas podporą i radością,
Bo w każdym z naszych serc goszczą.
Kochamy cię babciu i dziadku!
LENA JASIŃSKA natomiast jest autorką aż dwóch rymowanek:
DZIEŃ BABCI
Babciu droga i kochana
ja o Tobie myślę z rana.
Po południu i wieczorem,
boś Ty dla mnie wielkim wzorem.
Bądź Ty ze mną długie lata,
najlepiej do końca świata.
KOCHANY DZIADKU
Na Ciebie zawsze można liczyć
W Dniu Dziadka chcę Ci życzyć zdrowia i siły do życia.
Jest jeszcze tyle do odkrycia i jeszcze tyle do zrobienia.
Niech zdążą się spełnić Twoje marzenia.
Również SZYMON PAWŁOWSKI wykonał piękną laurkę, na której znalazły się takie ciepłe słowa:
Kochana Babciu! Kochany Dziadku!
W dniu Waszego Wielkiego Święta,
Wasz wnuczek Szymonek o Was pamięta.
Żyjcie nam długo, nawet lat dwieście
Bo jesteście najfajniejsi w mieście.
Babcia przysmaki na obiad podaje,
A dziadek rytm zabawie nadaje.
Kocham Was bardzo, zawsze i wszędzie
I w moim serduszku zawsze tak będzie.
A WIKTOR MIKLASIŃSKI (razem z siostrą Emilką) ułożył taki wiersz:
Dziadkowie nasi mili, nie zwlekajcie,
Tylko życzeń posłuchajcie!
Co dla babci, a co dla dziadka
Chce Wam pożyczyć wnucząt gromadka.
Mnóstwo śmiechu
I życia bez pośpiechu.
Końskiego zdrówka
I codziennie całuska.
Szczęścia samego
I wnuka kolejnego.
Życia do setki
I do sanatorium super wycieczki.
A radości tyleeee,
Że sami nie wiemy ile.
Tego właśnie Wam życzymy
I z całej siły tulimy!
Niech te - płynące z serca - słowa będą wyrazem miłości, szacunku i miłym podziękowaniem za całe bezinteresowne dobro tego świata, które otrzymujemy od naszych babć i dziadziusiów. Oby - jak napisał Szymon - żyli lat dwieście!
Kochamy Was!
W ŚWIATECZNYM NASTROJU klasa 2a
- 13
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, czas magiczny, pełen miłości i oczekiwań na narodziny Dzieciątka Bożego. Klasa 2a już od początku miesiąca niecierpliwie wyczekiwała prezentów od Świętego Mikołaja, a po jego wizycie zaczęła dekorować salę w różnobarwne łańcuchy, bombki, aniołki i gwiazdki, wprowadzając wszystkich w prawdziwie świąteczny klimat. Jego dopełnieniem było wspólne kolędowanie w ubiegły piątek. Wszyscy odświętnie ubrani, składali sobie serdeczne życzenia i opowiadali o tym, jak w ich domach obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. Przy okazji okazało się też, że w naszej klasie są ukryte muzyczne talenty! Antoś zrobił nam niespodziankę, i pięknie zagrał kolędę na akordeonie, natomiast Zosia zaśpiewała kolędy, których nauczyła się na zajęciach szkolnego chóru. Dla nas wszystkich był to bardzo przyjemnie spędzony czas...
KOLĘDOWANIE - czas zacząć...
W Świątecznym nastroju Szkoła Podstawowa Nr 2 w Skale zaprasza wszystkich do "Wspólnego Kolędowania". Muzyka łączy pokolenia, a wspólna kolęda nie tylko łączy i raduje serca, ale przede wszystkim stanowi istotę okresu Świąt Bożego Narodzenia.
Szopki Bożonarodzeniowe uczniów z klasy 3a.
Jak co roku uczniowie z klasy 3a starali się świątecznie udekorować swoją salę. Oprócz choinki, światełek, gwiazdek, kolorowego łańcucha można było podziwiać szopki bożonarodzeniowe, wykonane przez uczniów.
1
Szkolny łańcuch choinkowy
17 grudnia 2021 r. z inicjatywy grupy uczniów z klasy 8 a, wszystkie klasy zabrały się do wspólnego klejenia łańucha choinkowego.
Wydawać by się mogło, że to tylko zwykła papierowa ozdoba. Okazuje się, że łańcuch ma wiele znaczeń, oto kilka z nich:
- symbol wszechświata, bo przebiega przez całą choinkę,
- drabina z ziemi do nieba,
- sprawiedliwość, gdy zła osoba jest nim przykuwana do słupa,
- potęga i siła,
- obowiązek i bezpieczeństwo,
- przeznaczenie i komunikacja,
- scalenie rodziny i jej trwałość,
- podbój i niewola, a także zbrodnie i nieszczęścia, beznadziejność i męczeństwo, zło
i upokorzenia, - ciągłość zdarzeń,
- więzy psychiczne,
- małżeństwo.
Dla naszej społeczności szkolnej, zgodnie z ludowymi wierzeniami, niech będzie symbolem wzmacniania rodzinnych/szkolnych więzów i niech chroni nasz dom/szkołę przed kłopotami.
Jako symbol scalenia powinien być długi, aby można nim było dokładnie opleść całą choinkę/szkołę, od szczytu po sam dół. Tylko taki pomaga utrzymać jedność i nierozerwalność więzów, łączących domowników/społeczność szkolną.
Nasz łańcuch jest baaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo długi. Razem skleiliśmy 404,7 m !!!!!!!!!!!
W ciągu zaledwie 20 minut (dwie krótkie przerwy międzylekcyjne). Do tego jest EKO, bo wykonaliśmy go z makulatury.Oto wyniki poszczególnych klas:
1 a – 26,7 m
2 a – 21,9 m
3 a – 37 m
4 a – 43,6 m
5 a – 42,5 m
6 a – 48,4 m
7 a – 57,5 m
7 b – 27,6 m
8 a – 57,5 m
8 b – 42 m
Ponieważ zabawa miała formę międzyklasowego konkursu, to zwycięskie klasy otrzymają nagrody. W kategorii klas 4 – 8, nagrodziliśmy: 8 a, 7 a i 6 a. W kategorii klas 1 – 3, nagrodę otrzyma klasa 3 a. Pozostali uczestnicy też coś dostaną :)
Zdjęcia z akcji klejenia łańcucha i efekt końcowy zobaczycie tutaj:W następnym roku pobijmy tegoroczny rekord i sklejmy co najmniej 0,5 km łańcucha!
Udział w akcji charytatywnej "Zostań Świętym Mikołajem"
„Nie bądź obojętny”
Marian Turski
Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji charytatywnej „Zostań Świętym Mikołajem” na rzecz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.
Spełniliśmy marzenia jednej z podopiecznych hospicjum, realizując Jej prośbę napisaną w „Liście do św. Mikołaja”.Tak wyglądała paczka, którą sfinansowali i przygotowali: Wiktoria, Zuzanna, Lena, Antonina, Oliwia, Kamil, Daniel i wychowawca klasy 8 a.
Finał akcji odbył się 4 grudnia 2021 r. Relację ze spotkania ze św. Mikołajem możecie obejrzeć pod poniższym linkiem.
Z hospicjum otrzymaliśmy podziękowania:
W imieniu Adama M. Cieśli, Prezesa Zarządu Fundacji, oraz wszystkich naszych Podopiecznych, a także Podopiecznych Szkoły Specjalnej w Czerwiennem dziękuję za dar serca w postaci paczki mikołajkowej.
Drodzy Pomocnicy św. Mikołaja – Wam należą się najgorętsze podziękowania za to, że sprawiliście radość jednemu z naszych Podopiecznych. Niech Wasza dobroć wraca do Was zwielokrotniona, a serce nigdy nie przestanie płonąć bezinteresownością.
Z pozdrowieniami,
Emilia TyralewskaZachęcamy Was do udziału w tej czy też innej akcji pomocowej. Jeśli nie w tym,
to w następnym roku. Nie bądźcie obojętni!
WYNIKI KONKURSU ŚWIĄTECZNEGO
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY,
NAGRODY ROZDANE
Kiedy ogłaszałyśmy KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ nie myślałyśmy nawet, że konkurencja będzie aż tak duża, a wybór taki trudny… Na konkurs wpłynęło bowiem 46 prac!
Zwracałyśmy głównie uwagę na pomysłowość, estetykę i - oczywiście - samodzielność. Ważna była zgodność z regulaminem i ogólny wyraz artystyczny. Zwycięskie prace musiały czymś - po prostu - ująć i zachwycić szanowne JURY:).
Po długich - i niemniej burzliwych - obradach udało się wybrać najpiękniejsze kartki.
Zwycięzcami, a właściwie zwyciężczyniami, zostały:
I miejsce - Marika Gajda, klasa III
II miejsce - Liliana Majewska, klasa I
III miejsce - Zofia Brzykcy, klasa II
Nagrody powędrowały do autorek tych małych dzieł sztuki i mamy nadzieję, że będą zachętą do brania udziału w innych konkursach.
Świąteczne kartki uczniów z klasy 3a.
INFORMACJA
Informacja dotycząca funkcjonowania szkoły w związku z COVID-19
Zgodnie z Rozporządzeniem MEiN z dnia 13 grudnia 2021 r., od dnia 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. funkcjonowanie szkół podstawowych zostaje ograniczone. W podanych dniach zajęcia dla uczniów klas 1-8 będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z obowiązującym rozkładem.
Z poważaniem
Dyrektor Szkoły
mgr Dariusz Ziarkowski
Kiermasz Świąteczny SP2 na Rynku w Skale
Święta coraz bliżej... W dniu dzisiejszym serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na Rynku w Skale. Przyjdź, zobacz, a na pewno znajdziesz coś dla siebie lub jako upominek dla bliskich. Do zobaczenia:-)
1
Mikołajki w klasie 3a.
MIKOŁAJKI W PIERWSZEJ KLASIE
Chyba nikomu nie trzeba przypominać, kto obchodzi imieniny 6 grudnia… Oczywiście - Mikołaj! Właściwie to - można uznać - jest On "na nieco straconej pozycji ": niby jego święto, a TO ON ROZDAJE PREZENTY! Dziwne! Powinien przecież dostawać! Muszę zapytać jakiegoś zaprzyjaźnionego Mikołaja i dowiedzieć się, jak to jest naprawdę...
W każdym razie - my czyli klasa pierwsza - dostaliśmy dziś od niego super niespodziankę… A było to tak: kiedy podjadaliśmy "ciasteczka mocy" upieczone przez Jasia i jego mamę oraz pyszne galaretki przyniesione przez Łukaszka i kiedy rywalizowaliśmy w grupach o tytuł " Klasowych Debeściaków " (trzeba było rozwiązywać rebusy, kleić łańcuch na choinkę oraz odgadywać rymowane zagadki) nagle… weszła do nas Pewna Pani i powiedziała, że ma dla naszej klasy jakiś czerwony worek, który ktoś podrzucił.
Wszyscy byli totalnie zaskoczeni! Szybko zakończyliśmy nasze zabawy i - chociaż tylko jedna drużyna wygrała - Pani Magda WSZYSTKIM rozdała ukryte w worze prezenty, nie tylko zwycięzcom. A co tam było - zdradzić nie możemy. Część tych drobiazgów zapewne zjemy:).
UWAGA KONKURS!!!
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
NA ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
I. Organizator konkursu
Organizatorami konkursu na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową są nauczycielki Edukacji Wczesnoszkolnej:
Iwona Doniek
Magdalena Niedziela
Magdalena Ziarkowska
II. Cel i przedmiot konkursu
- kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej
- prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dziecięcej
- poszukiwanie nowych środków wyrazu
- poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych
- rozwijanie wrażliwości na sztukę
III. Ogólne warunki uczestnictwa
- konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III
- każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 prace wykonane dowolną techniką płaską
- dozwolone jest wykorzystywanie elementów gotowych, zabronione natomiast - sypkich (kasz, makaronu, ryżu, itp.)
- wszystkie prace przechodzą na własność organizatora konkursu i - po wyeksponowaniu ich na terenie szkoły - zostaną przesłane do zaprzyjaźnionych instytucji
- oceniana będzie samodzielność, oryginalność, pomysłowość i estetyka
- format: A5
- prace (puste w środku - bez życzeń) składamy u wychowawców do 08.12.2021 r.
- rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15.12.2021 r.
Zachęcamy do wspólnej zabawy!!!
Eko Champion League 2021/2022
Z dniem 22 listopada 2021 roku rozpoczynamy między klasowy konkurs recyklingowy Eko Champion League o puchar przechodni dla najlepszej klasy w danym roku szkolnym. Ideą konkursu jest promowanie postaw ekologicznych.
Konkurs rozegrany będzie w trzech kategoriach:
- elektro śmieci
- zużyte telefony komórkowe
- baterie
Każda klasa zbiera surowce wtórne z wymienionych kategorii i dostarcza je do koordynatora.
Za zebrane surowce będą przyznawane punkty, które pozwolą wyłonić zwycięską klasę.
Podsumowanie zbiórki, ogłoszenie wyników i wręczenie pucharu nastąpi podczas Dnia Otwartego Szkoły w czerwcu 2022 roku.
Zwycięska klasa otrzyma Puchar Przechodni, Dyplom i weźmie udział w wycieczce integracyjnej (połączonej z ogniskiem z kiełbaskami) do Ojcowa.
W tej edycji również spróbujemy powalczyć o podium w konkursie Zbieraj z Klasą i wygrać trzydniową – wycieczkę.
Jest o co walczyć, zmobilizujmy się – zapraszam wszystkich do zabawy.
Zasady przyznawania punktów:
- 1 bardzo duży elektrośmieć (np. pralka, lodówka, kuchenka) – 5pkt
- 1 duży elektro śmieć (np. telewizor, monitor, kuchenka mikrofalowa) – 1 pkt.
- 5 małych elektro śmieci (np. żelazko, suszarka) – 1 pkt.
- 5 kg kabli (przewodów) – 1 pkt.
- 1 zużyty telefon komórkowy – 2 pkt.
1 kg baterii – 2 pkt.
SZKLANKA
11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości
- 2
WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE
103 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada w Skale odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tak ważnym dla wszystkich Polaków dniu, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ze sztandarem szkoły, godnie reprezentowali naszą szkolną społeczność. Najpierw uczestnicząc we mszy świętej w kościele parafialnym , a później w uroczystościach na Rynku. W okolicznościowym programie artystycznym wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, oglądano pokaz musztry wojskowej w wykonaniu uczniów z klas mundurowych ZSiPO w Skale, a także podziwiano „Koncert muzyki polskiej” w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry z Cianowic. Ważną częścią uroczystości był przemarsz pod pomnik pamięci, gdzie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i złożono kwiaty.
Wspieramy kochane zwierzęta...
„Dziewczynka z parku” - klasa 3a w Teatrze Groteska
8 listopada 2021r. uczniowie klasy 3a z wychowawczynią wybrali się do Teatru Groteska na spektakl pt. „Dziewczynka z parku”, opowiadający o tym, jak sobie radzić z bólem i ze smutkiem.
Przedstawienie było oparte na podstawie powieści Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka
z parku” - lektury klasy III. Ciekawa scenografia wzbogacona ruchem, kolorem i ekspresją świateł uruchomiła wyobraźnię dzieci, czyniąc to spotkanie niezapomnianym. Uczniowie
z uwagą obejrzeli przedstawienie i mamy nadzieję, że dla nich wartość przyjaźni będzie równie ważna, jak dla bohaterów sztuki.
DRUGA WYCIECZKA KLASY PIERWSZEJ
- 1
5 listopada wyruszyliśmy na naszą kolejną wyprawę. Tym razem jako cel obraliśmy sobie Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie i warsztaty zatytułowane:
CZWORONOŻNI ŻOŁNIERZE. ZWIERZĘTA TEŻ WALCZĄ!
Nieprzypadkowo WŁAŚNIE w tym miesiącu wybraliśmy się do tego WŁAŚNIE muzeum: wszyscy przecież wiemy, jakie - ważne w historii naszego kraju - święto wkrótce będziemy obchodzić...
Warsztaty były idealnie dopasowane do naszego wieku: było i rysowanie, i układanie puzzli, i zagadki historyczne, rebusy, łamigłówki, prezentacje multimedialne… I jeszcze inne ciekawe zadania o zwierzętach, które zasilały żołnierskie szeregi . Mogliśmy wysłuchać o najbardziej znanym polskim czworonożnym żołnierzu czyli o niedźwiedziu Wojtku, najpopularniejszej klaczy II RP czyli Kasztance, dowiedzieć się jakie gatunki zwierząt służyły w armiach świata oraz co robiły psy i koty, że również ich możemy nazywać małymi wojennymi bohaterami.
Oczywiście, nie zapomnieliśmy o wystawach stałych i niewielkich zakupach w sklepiku z pamiątkami:)
Teraz dopiero naprawdę wiemy, co upamiętnia zbliżające się Święto Niepodległości!
Archiwum Aktualności