Palma to jeden z symboli zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Z tej okazji uczniowie kl. 2A wykonali własnoręcznie NAJPIĘKNIEJSZE PALMY WIELKANOCNE!
Pedagog
Palmy Wielkanocne wykonane przez uczniów klasy 2a
Szkolny Konkurs "Nasze Wielkanocne Pisanki"
ZAPRASZAMY!!!
Do obejrzenia pięknych prac wykonanych przez uczniów klasy 4a i 5a
9Uczniowie z klasy 4a wraz z wychowawcą p. Anna Dziurską zorganizowali szkolny Konkurs dla klasy 4 i 5 pt. „Nasze Wielkanocne Pisanki”
Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie dziękujemy za wykonanie pomysłowych, artystycznych pisanek, są po prostu przepiękne i w bardzo wiosennym klimacie.
Komunikat Dyrektora szkoły - Dotyczy: zawieszenia zajęć w układzie stacjonarnym w oddziałach I - III.
Skała, 19.03.2021 r.
Komunikat - Dotyczy: zawieszenie zajęć w układzie stacjonarnym w oddziałach I - III.
1. Zgodnie z wytycznymi MEiN – zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I - III od 22 marca 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r.
2. Zajęcia dla oddziału przedszkolnego pozostają bez zmian, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
3. Zajęcia dla uczniów klas I - III będą realizowane w trybie zdalnym.
Dyrektor Szkoły
mgr Dariusz Ziarkowski
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
czyli ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI i nie tylko…
Do tego dnia przygotowywaliśmy się już od jakiegoś czasu i nawet kolejne "przejście" na nauczanie zdalne nie pokrzyżowało naszych planów. No, może troszeczkę - nie zdążyliśmy wyruszyć z Marzanną i gaikiem na pierwszy wiosenny spacer…
Nie każdy zapewne wie, że 21 marca - oprócz Pierwszego Dnia Wiosny oczywiście - świętujemy również ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI. Klasa 3a postanowiła połączyć w tym roku szkolnym obydwa te wspaniałe święta. Już kilka dni wcześniej, młodzi poeci, którzy zechcieli pochwalić się swoim talentem, przynosili do szkoły i oddawali Wychowawczyni własnoręcznie napisane - i wymyślone oczywiście - wiersze o wiośnie. Nie było to łatwe zadanie…
KAMIL HERÓD jest autorem takiego oto wiersza:
Kiedy wiosna nadchodzi
wszystko do życia się rodzi.
Drzewa pączki puszczają,
zwierzęta swoje nory opuszczają.
Wszyscy witają radośnie
nowe, nadchodzące przedwiośnie.
Ptaki śpiewają radośnie
i przyglądają się wiośnie.
MAGDALENA KASPRZYK napisała natomiast:
WIOSNA
Pierwszą oznaką wiosny jest Kwiat,
Kwiat, którego nie zna świat.
Świat, który kocha też las.
Wówczas las jest piękny i gorący,
A czasami żarzący.
Nieco inaczej jeszcze na ten temat spojrzała OLIWIA MACIEJOWSKA:
PRZYJŚCIE WIOSNY
Idzie wiosna kolorowa i radosna
Czekają na nią ptaki i sosna.
Lód na rzece roztopiła,
kwiatki zasiała i trawę zazieleniła.
Cieplejszy wieje wiatr od morza aż do Tatr
A słońce zagląda do chat.
Przyleciały ptaki: bociany, sroki i szpaki.
Wszystko budzi się do życia
i nie ma tu nic do ukrycia.
Słychać śmiech radosny -
to śmiech dzieci i pani Wiosny.
ADAM POKRYWKA stworzył taką oto rymowankę:
Deszczyk pada, śnieg topnieje,
wiosna idzie, świat się śmieje.
Luty, marzec, kwiecień, maj,
będzie mokro niczym gaj.
Siedzę sobie tu pod drzewem,
i co będzie za tym krzewem?
Psy szczekają, koty miauczą,
ludzie dookoła tańczą.
Ptaki głośno tam ćwierkają,
zwierzęta dobrze się mają.
Deszcz na głowę ludziom leje,
trawa wokoło zielenieje.
Piszę tutaj wiersz o wiośnie,
A w mym sercu mi radośnie.
Z każdego z tych utworów bije optymizm, radość i zapowiedź lepszego jutra.
Jeszcze zimny deszczyk, jeszcze troszkę śniegu i lodu, ale już pojawiają się słońce, zielona trawa, cieplejszy wiatr i śmiech - wszędzie wokoło i w sercu przede wszystkim:).
Nie obyło się również bez zajęć plastycznych związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, których efekty możecie podziwiać w naszej GALERII PONIŻEJ. Piękne te portrety Pani Wiosny, nieprawdaż?!
Konkurs recytatorski
SPÓŹNIONY SŁOWIK
czyli zwierzęta w poezji dziecięcej...
Jeśli ktoś chciałby poprawić sobie nieco nastrój - zachęcamy do obejrzenia i posłuchania BOGUSI KOWALIK z klasy 3a, która z takim oto repertuarem startuje w Małopolskim Konkursie Recytatorskim dla Dzieci (online).
Trzymajmy za nią kciuki wsłuchując się w jej wykonanie - być może znanych Wam - tych zabawnych i absolutnie cudownych utworów Ludwika Jerzego Kerna (Żyrafa u fotografa) i Agnieszki Frączek (Żaba i żabka).
Miłego odbioru!
Żyrafka...
Żabka...
Ekscytująca lekcja wf klasy 2a
- 6
POMAGAJĄC INNYM, POMAGASZ SOBIE
Rekrutacja do klasy pierwszej
Dokumenty do pobrania:
Harmonogram rekrutacji do klasy pierwszej - Pobierz
Karta zgłoszenia dziecka do klasy I - Pobierz
Oświadczenie o miejscu zamieszkania - Pobierz
Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do klasy I - Pobierz
Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy I - Pobierz
Załączniki:
Załącznik nr 1 - Oświadczenie o uczęszczaniu kandydata do tutejszego oddziału przedszkolnego - Pobierz
Załącznik nr 2 - Oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa kandydata - Pobierz
Załącznik nr 3 - Oświadczenie o odległości szkoły od miejsca zamieszkania - Pobierz
Załącznik nr 4 - Oświadczenie o odległości szkoły od miejsca pracy rodziców - Pobierz
Załącznik nr 5 - Oświadczenie, że w obwodzie szkoły zamieszkują krewni kandydata - Pobierz
Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do klasy I - Pobierz
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego
Dokumenty do pobrania:
Harmonogram rekrutacji do oddziału przedszkolnego 2021/2022 - Pobierz
Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego - Pobierz
Załączniki
Załącznik nr 1 - Oświadczenie o wielodzietności rodziny - Pobierz
Załącznik nr 2 - Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka - Pobierz
Załącznik nr 1a - Oświadczenie rodziców o zatrudnieniu - Pobierz
Załącznik nr 2a - Oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa kandydata do SP2 - Pobierz
Załącznik nr 4a - Oświadczenie o odległości szkoły od miejsca zamieszkania - Pobierz
Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego - Pobierz
Deklaracja kontynuowania wychowania przedszkolnego - Pobierz
Ogłoszenie wyników konkursu
„Pięknie czytam polskie wiersze"
511 marca 20201 r. w szkolenej bibliotece odbył się zaplanowany konkurs czytelniczy „Pięknie czytam polskie wiersze”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-III prezentując bardziej i mniej znane utwory polskich poetów. Wszyscy uczestnicy bardzo profesjonalnie podeszli do konkursowego i z dużym zaangażowaniem czytali wybrane przez siebie wiersze. Jury (Iwona Doniek, Joanna Kozień, Zofia Nieckula, Magdalena Niedziela) biorąc pod uwagę dykcję, interpretację, dobór tekstu oraz ogólne wrażenie artystyczne, przyznało kolejno miejsca:
- I Zosi Wójtowicz - kl. III
- II Oktawianowi Karlikowi - kl. II
- III Antosiowi Domagale - kl. I
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Nagrody zostaną wręczone na koniec roku szkolnego.
Szkolny Konkurs "ZA CO LUBIĘ MOJĄ SZKOŁĘ?"
Kilka tygodni temu Samorząd Uczniowski ogłosił - dla najmłodszych uczniów naszej placówki - konkurs plastyczny zatytułowany: "ZA CO LUBIĘ MOJĄ SZKOŁĘ?"
Okazało się, że powodów jest całkiem sporo…, a konkretnie 27, bo tyle naliczyliśmy ich na 18 konkursowych pracach!!!
Jury (Katarzyna Korzonek-Jaworska, Magdalena Niedziela oraz Magdalena Ziarkowska) za najpiękniejszą pracę JEDNOGŁOŚNIE uznało plakat AMELII WILK (klasa III), natomiast kolejne miejsca na podium zajęli: Aleksander i Szymon Żaba z klasy I (II miejsce) oraz Bogna Kowalik i Zofia Wójtowicz z klasy III (III miejsce).
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim - którzy wzięli udział w naszym konkursie - dziękujemy za mądre i piękne rysunki, które można obejrzeć w GALERII PONIŻEJ. Nagrody - artykuły plastyczne i papiernicze - zostały rozdane (oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego:) i miejmy nadzieję, że posłużą do stworzenia innych, równie wyjątkowych prac, nie tylko tych konkursowych...
4
Muzyczny bukiecik dla Dużych i Małych Kobiet
W wykonaniu uczniów klasy 4a i 5a
158 Rocznica Bitwy pod Skałą
Zapraszamy do obejrzenia filmu upamiętniającego Rocznicę Bitwy pod Skałą przygotowanego przez uczniów klasy 7b
Szkolny Konkurs "Pięknie czytam polskie wiersze”
Biblioteka Szkolna oraz pani Magdalena Niedziela
zapraszają uczniów do wzięcia udziału w konkursie szkolnym.
Regulamin konkursu:
Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3
Termin: konkurs odbędzie się 11.03.2021 r. o godzinie 9.00 w bibliotece szkolnej.
Cele konkursu:
- popularyzacja książek i czytelnictwa;
- propagowanie kultury czytelniczej;
- popularyzacja znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej książek dla dzieci;
- wdrażanie do staranności przekazu językowego;
- wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
Zasady:
1. I etap konkursu przeprowadzony zostanie w każdej klasie.
Uczniowie wybierają dowolny wiersz z kanonu polskiej poezji dla dzieci i przygotowują się do pięknego czytania. Nauczyciel podczas czytania wybranych tekstów przez dzieci ocenia: płynność, poprawność, wyrazistość, tempo. Wybiera trzy najlepiej czytające osoby ze swojej klasy.
2. II etap. Zadaniem konkursowym będzie przeczytanie przygotowanego wcześniej wiersza i oczarowanie słuchaczy.
3. Zwycięzca może zostać wyłoniony w klasie I, klasie II i klasie III przez jury.
Wystąpienia uczestników będę ocenione przez jury, wg poszczególnych kryteriów:
- DYKCJA (0-5 pkt.),
- INTERPRETACJA (0-5 pkt.),
- WŁAŚCIWY DOBÓR TEKSTU DO OSOBY (0-5 pkt.),
- OGÓLNE WRAŻENIE ARYTYSTYCZNE (0-5 pkt.)
Nagrody: Laureaci zostaną nagrodzeni.
Na konkurs zapraszają Organizatorzy:
Zofia Nieckula
Magdalena Niedziela
PROGRAM WSPARCIA DLA RODZICÓW W OKRESIE PANDEMII
„USŁYSZ I ZROZUM DZIECKO”
Mieszkańcy Miasta i Gminy Skała czas pandemii sprawił, że zostaliśmy niejako uwięzieni we własnych domach. Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół potrzebują wsparcia i szukają zrozumienia w osobach najbliższych. I o ile relacje rodzinne są niezwykle ważne, dziś w wielu rodzinach przedłużający się czas izolacji budzi liczne przeciążenia które źle wpływają na funkcjonowanie rodziny.
Burmistrz Miasta i Gminy Skała, Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Kultury Sportu i Rekreacji oraz Placówki Oświatowe wychodzą z inicjatywą mającą na celu wsparcie rodzin w tym trudnym okresie. W związku z powyższym zapraszamy wszystkich rodziców do udziału w wykładach w formie stacjonarnej .
Jednocześnie niniejsze wykłady będą udostępnione na stronie internetowej:
Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,
Centrum Kultury Sportu i Rekreacji.
W ramach wsparcia Rodzice z terenu Miasta i Gminy Skała będą mogli uczestniczyć w wykładach o następującej tematyce
1. Jak wychowywać dziecko w tych dziwnych czasach?
Trzy drogi w wychowaniu – jaką idziesz? Jaką wybierasz?
17 marca 2021 r.
2. Granice w wychowaniu
jak pokazujesz dziecku granice. Jak się z nim komunikujesz?
24 marca 2021 r.
3. Trudne uczucia – jak pomóc dziecku i sobie
O uczuciach ogólnie i trochę o mózgu i tym skąd się biorą trudne uczucia
O tym co ja mogę zrobić i o tym co może zrobić dziecko
Trochę o normach rozwojowych.
31 marca 2021 r.
4. Jak się komunikować w rodzinie?
- największe błędy i dobre praktyki
Co zamiast rozkazów nakazów i kazań.
Słowo NIE – jakie ma znaczenie i kiedy dziecko je słyszy
Dlaczego dziecko nie słyszy naszego NIE
7 kwietnia 2021 r.
5. Jak zachęcić dziecko do samodzielności i współpracy
Tu konkretne narzędzia wychowawcze.
14 kwietnia 2021 r.
6. Dziecko przyklejone do ekranu – co mogę zrobić?
Jak pomóc dziecku w tym trudnym czasie?
21 kwietnia 2021 r.
Zainteresowane osoby proszone są o dokonanie zapisu na wykłady pod nr tel.:
Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skale - 12 445-95-72 , 531 325 014,
Placówka Oświatowa Nr 1 w Skale - 12 389 10 34,
Placówka Oświatowa Nr 2 w Skale - 12 389 00 60,
Placówka Oświatowa w Minodze – 12 389 90 09,
Placówka Oświatowa w Szczodrkowicach – 12 389 10 84,
Placówka Oświatowa w Cianowicach - 12 389 16 80,
Placówka Oświatowa w Smardzowicach – 12 389 20 55,
Przedszkole Samorządowe w Skale – 12 389 10 51.
Wykłady będą prowadzone przez Panią Magdalenę Sabik która jest pedagogiem specjalnym, trenerem Szkoły Rodziców i Wychowawców od wielu lat pracuje z rodzinami, prowadząc szkolenia, konsultacje, wykłady, warsztaty.
W ramach wspólnej inicjatywy „USŁYSZ I ZROZUM DZIECKO” Rodzice będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z Panią Magdaleną Sabik w terminach:
- 19.03.2021 r., 26.03.2021 r., 02.04.2021 r., 09.04.2021 r. 16.04.2021 r., 23.04.2021 r. w siedzibie Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skale ul. Szkolna 4, 32-043 Skała.
Dostępne konsultacje z psychologiem
Adresy punktów pomocy psychologicznej:
- Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Szkolna 4, 32-043 Skała - dyżur psychologa 2 razy w miesiącu (w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca) dla mieszkańców Miasta i gminy Skała.
Szczegółowych informacji w tej sprawie można uzyskać osobiście w tut. Ośrodku lub telefonicznie pod numerami: 531478852, 12 445-95-79
- Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Skale ul. Bankowa 6, 32-045 Sułoszowa. Dyżur wyspecjalizowanego zespołu profesjonalistów zdrowia psychicznego świadczy wsparcie dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz ich otoczeniu.
Szczegółowych informacji w tej sprawie można uzyskać osobiście lub telefonicznie pod numerami telefonu : 48 530 804 729, 48 731 002 112
- Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Bohaterów Września 42, 32-043 Skała oferuje swoje usługi dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom z terenu gminy Skała. Głównym zadaniem jest udzielanie specjalistycznej pomocy: psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, terapeutycznej.
Szczegółowych informacji w tej sprawie można uzyskać osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu: tel. 12 389 15 48
Narodowy Dzień Pamięci Żołnieży Wyklętych
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołniezy Wyklętych. Aby uczcić ich pamięć, uczniowie klasy 8b przygotowali krótką prezentację.
PIĘKNE ANIOŁY - WSPANIAŁE EFEKTY
Szkolny Klub "RELAXIK"
O niezwykle owocnej współpracy ze Stowarzyszeniem PIĘKNE ANIOŁY wspominaliśmy już przy okazji relacji z pobytu naszych uczniów na letnim obozie organizowanym właśnie przez to Stowarzyszenie.
Projekt "Mój rówieśnik, moim wsparciem" - zgodnie ze swoim założeniem - doczekał się kontynuacji: w listopadzie i grudniu, uczestnicy owego wakacyjnego szkolenia (wraz z pracownikami technicznymi szkoły), oczywiście przy finansowym wsparciu Stowarzyszenia, ale i z wykorzystaniem szkolnego budżetu, stworzyli SZKOLNY KLUB RELAXIK, służący uczniom - jak sama nazwa wskazuje - jako miejsce relaksu, odpoczynku i wyciszenia. Dzieci odrabiają tam lekcje, mogą poczytać lub po prostu - porozmawiać w ciszy i spokoju. Nie można nie wspomnieć tutaj o ogromnej przychylności Pani Prezes Stowarzyszenia oraz Pana Dyrektora Dariusza Ziarkowskiego, którzy byli niewątpliwie dobrymi duchami tego przedsięwzięcia.
A jak doszło do powstania tego magicznego miejsca? Pewnego pochmurnego, jesiennego popołudnia grupa zapaleńców (w swoim wolnym czasie oczywiście!) przyszła do szkoły, zakasała rękawy i wyremontowała oraz wyposażyła salę znajdującą się tuż za tzw. MAŁĄ ŚWIETLICĄ.
Oprócz podziękowania za współpracę, pomocy przy realizacji zadania i przy wyposażeniu naszego klubiku, najbardziej cieszą nas uśmiechy dzieci spędzających tam swój czas w oczekiwaniu na odwóz, Rodziców czy też przerwy śródlekcyjne.
Ale to nie koniec naszej współpracy z "Pięknymi Aniołami"… W ramach kampanii przeciwdziałania przemocy w rodzinie ("Przemoc można zatrzymać") uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym, w którym zajęli 1 i 3 miejsce.
Nagrody to - oprócz satysfakcji i dyplomów - sprzęt sportowy, który przyda się każdemu, kto dba o zdrowie i kondycję.
Oby więcej takich partnerów do współpracy!
Tłusty Czwartek - Pyszny Czwartek
Wprawdzie zawsze możemy sobie coś kupić w szkolnym sklepiku (zdrowe, niskokaloryczne przekąski) lub spałaszować drugie śniadanko zapakowane przez Rodziców, ale jakże miło zostać poczęstowanym domowej roboty "oponkami" czy przepysznymi pączuszkami… Palce lizać!
Jak co roku, Rodzice - stanęli na wysokości zadania - nie zapomnieli w tym dniu o swoich pociechach (i ich Wychowawczyni:)) i zapewnili im słodki poczęstunek. Szczególne podziękowania należą się Rodzicom Brygidki, Olgi i Kamila z klasy 3a.
DZIĘKUJEMY, a dodatkowe kalorie obiecujemy szybko spalić podczas ćwiczeń gimnastycznych.
Święto Babci i Dziadka
Komunikat dotyczy: wznowienia zajęć stacjonarnych dla uczniów klas I-III i organizacji pracy szkoły od 18 stycznia 2021 r.
Skała,15.01.2021 r.
1. Zgodnie z wytycznymi MEN od 18 stycznia 2021 r. nastąpi powrót do zajęć w układzie stacjonarnym dla uczniów klas I-III.
2. Zajęcia dla uczniów klas IV - VIII realizowane będą w trybie zdalnym.
3. Zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego pozostają bez zmian.
4. Od 18.01.2020 r. dowozy bez zmian, odwozy kierunek Stoki 14:30, a kierunek Rzeplin - 13:30.
5. Zajęcia realizowane będą wg przyjętego we wrześniu, tygodniowego rozkładu zajęć.
6. Przypominam o konieczności zapoznania się z procedurami i zasadami obowiązującymi na terenie szkoły zgodnymi z wytycznymi MEN, GIS i MZ.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2
im. bł. Salomei w Skale
mgr Dariusz Ziarkowski
Archiwum Aktualności