Uwaga Konkurs Plastyczny!
KONKURS - „SZOPKA BOŻONARODZENIOWA 2024”
Dzień Pluszowego Misia!
Dzieci z oddziału zerowego obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta towarzyszy dzieciom od bardzo dawna, dlatego też w tym dniu dzieci poznały historię pluszowego misia, a także wzięły udział w różnorodnych grach edukacyjnych o tematyce zwiazanej z Misiem. Na koniec dnia każdy miał okazję stworzyć swojego misia metodą origami.
7
Makiety Placu Broni w wykonaniu klasy 5a
Uczniowie klasy 5 a poznali lekturę „Chłopcy z Placu Broni”.
Waleczny Nemeczek, niepokorny Gereb i wzorowy przywódca Boka to bohaterowie powieści Ferenca Molnara, którzy przenieśli uczniów w świat pełen wartości i ideałów. Piątoklasiści przyznali, że w życiu warto walczyć o to, co najważniejsze. Plac Broni, którego nie chcieli stracić bohaterowie utworu, był tematem projektu edukacyjnego. Uczniowie wykazali się kreatywnością i z dużym zaangażowaniem wykonali makiety.
Gratulujemy pomysłowości i pięknego wykonana!4
Wycieczka do muzeum LEGO
Dzieci z naszej szkoły udały się na interesującą wycieczkę do Muzeum Zabawek Bricks & Figs w Krakowie. Miały okazję poznać historię klocków lego, a także zobaczyć ponad 14 000 figurek. Oczy dzieci cieszyły różne budowle wykonane z lego. Każdy miał także okazję do samodzielnej konstrukcji z klocków.
1
Turniej Piłkarski o Puchar Niepodległości w Skale.
W dniu 7 listopada 2024 r. SP2 wzięła udział w Turnieju Piłkarskim U11 o Puchar Niepodległości w Skale. Uczniowie z klasy 3a i 4a reprezentowali godnie naszą szkołę, zdobywając II miejsce.
GRATULUJEMY!!!
ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!
2
6a w podróży we Włoszech i naukowo w … głąb mózgu.
We Włoszech, a dokładniej – w Rzymie, a jeszcze dokładniej – w Watykanie.
29 października oglądaliśmy wystawę pt. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.
Mieliśmy niepowtarzalną okazję do zgłębienia tajemnic jednego z najważniejszych dzieł sztuki renesansowej. Dzięki nowoczesnym technologiom, freski Kaplicy Sykstyńskiej zostały odtworzone w skali 1:1, co pozwoliło na dokładne zgłębienie dzieł wybitnego Michała Anioła
i XV-wiecznych mistrzów renesansu.
Wystawa miała 3 części. W pierwszej sali poznaliśmy historię Kaplicy Sykstyńskiej oraz jej twórców, odkrywaliśmy ciekawostki związane z najważniejszymi freskami, a także z samą Kaplicą. Znajdują się w niej również repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła: Dawida i Piety.
W drugiej sali, kinowej, w filmowej odsłonie, obejrzeliśmy „Sykstynę” z zupełnie nowej perspektywy. Poznaliśmy genezę powstania dzieł w Kaplicy oraz ciekawostki z nimi związane.
To wszystko na monumentalnym 20-metrowym ekranie. Trzecia sala to jedyne takie miejsce na świecie: immersyjna sala Kaplicy Sykstyńskiej. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, wirtualnie zostało odtworzone jej wnętrze. Odpowiednio skonstruowany spektakl wsparty dźwiękiem; muzyka i ogromne powiększenia fresków, zostały odpowiednio skomponowane
i dobrane przez historyków sztuki pracujących dla Muzeów Watykańskich.
Czy warto było? Popatrzcie na zdjęcia, które, mimo starań, nie oddają w pełni artyzmu i atmosfery tego miejsca (pokaz slajdów w fotorelacji, link pod tekstem). Żeby rozbudzić Waszą ciekawość, dołożymy jeszcze garść ciekawostek: malarz „majtkarz”, pępek Adama, czy na pewno jabłoń?, matematyczne centrum sklepienia, skóra ściągnięta ze świętego, …. i wiele innych, ale nie wyjaśnimy Wam ich znaczeń, sprawdźcie sami.Po uczcie dla zmysłów i ducha, przyszła pora na ucztę dla ciała :) W maleńkiej pizzerii VICENTI na Plantach, w jesiennej aurze, delektowaliśmy się pyszną, prawdziwą, rzymską pizzą. Mniam… :)
Kolejnym punktem naszej wycieczki był udział w wykładzie pt.”Czy możemy zajrzeć w głąb ludzkiego mózgu?", który został zorganizowany przez Uniwersytet Dzieci na Politechnice Krakowskiej. Czy wiecie, że neurony mózgu wytwarzają sygnały w tysięczną część sekundy,
a my potrafimy to zobaczyć? Ludzki mózg jest najmniej odkrytym elementem naszego organizmu. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób badany jest ten niesamowity organ.
Poznaliśmy różne metody neuroobrazowania i dowiedzieliśmy się, w jakim celu wykorzystywane są pozyskane obrazy mózgu i wykresy fal mózgowych. Dr Szczepan Grzybowski czasami zapominając, że jesteśmy uczniami szkoły podstawowej, zwracał się do Nas jak do dużo starszej młodzieży. Poczuliśmy się jak studenci na prawdziwym uczelnianym wykładzie, a do tego rozumieliśmy o czym wykładowca opowiada :) Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule wydarzenia „Czy możemy zajrzeć w głąb ludzkiego mózgu?", otóż MOŻEMY i to na wiele różnych sposobów. Prowadzący tak rozbudził nasze zainteresowanie, że pytaniom nie było końca :)Podsumowując, po dzisiejszym dniu niektórzy zaczęli planować podróż do Rzymu, a część z Nas już zaplanowała sobie karierę naukową. I jednym i drugim życzymy spełnienia tych planów.
Fotorelacja:
SP2 - PAMIĘTAMY!
Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, jak co roku w listopadzie uporzkowali groby poległcyh. Nie zapominamy i Pamiętamy o walczących za naszą Ojczyznę.
5a w „Archezji”.
Ojców o tej porze roku wygląda zjawiskowo! W tej wyjątkowo pięknej scenerii odbył się nasz „spacer profilaktyczny” przez Ojcowski Park Narodowy.
Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek przyrodniczych, archeologicznych i historycznych dotyczących tego miejsca, ale nie tylko. Pani przewodnik-edukator w bardzo ciekawy sposób skłaniała nas do zastanowienia się, do refleksji nad sobą. A jaką naukę wynieśliśmy z tego spotkania? Zapewne każdy inną , wiemy jednak, że długo pamiętać będziemy to spotkanie.
Uczniowie 5a
6
Archiwum Aktualności