KONKURS RODZINNY - SZOPKA BOŻONARODZENIOWA
Andrzejki w SP2 - zabawa na 102!!!
Andrzejki w SP2 to super i niepowatarzalna zabawa!!!
Dj: Franek, Gabryś, Szymon i Piotrek zapodają świetną nutę. Wszyscy szaleją i dobrze się bawią.
Wróżka Kornelia przewiduje imiona wybranków i wybranek serca!!!
A co tu dużo opowiadać… Zobaczcie sami!!!
23Kliknij jeśli chcesz zobaczyć więcej VIDEOTEKA
I nasi najmłodsi uczniowie nie odbiegali od starszych w zabawie... Szaleństwom nie było końca...
45
W ostatnich dniach w naszej szkole „zagościła” profilaktyka…
Zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” kilka razy w roku zaproszeni goście, profilaktycy, a zarazem praktycy opowiadają nam o konsekwencjach lekkomyślnych, a zarazem groźnych zachowań…
Niestety często to, co modne i popularne może nam nieodwracalnie zaszkodzić - i należy o tym pamiętać!!!
6Tym razem, w ramach zajęć prowadzonych przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa, w dniu 16 listopada 2023 r. zgłębialiśmy delikatny temat relacji międzyludzkich i emocji. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach: „Przemoc werbalna – czyli o krzywdzącej sile słów”, „Poczucie własnej wartości – wierzę, że potrafię”, Konflikt – przedstawiam, słucham, negocjuję”
Najstarsi koledzy uzupełnili swą wiedzę w zakresie technik aktywnej nauki.
Nasi rodzice i nauczyciele również mieli okazję pogłębić swoją wiedzę w zakresie profilaktyki. Pan Komisarz Andrzej Strózik, Naczelnik Wydziału Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Krakowie poprowadził dla nich prelekcję, dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Dodatkowo Pani Kurator przybliżyła rodzicom niezwykle ważny temat uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych. Radziła jak przeciwdziałać temu problemowi i na co zwracać szczególną uwagę.
21 listopada 2023 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu profilaktycznym, dotyczącym zasad bezpieczeństwa, wystawianym przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” – „To największe jest szaleństwo, nie znać słowa bezpieczeństwo”.
Wszystkie, niezwykle ciekawe zajęcia zostały opłacone ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Skała Panu Krzysztofowi Wójtowiczowi oraz Pani Barbarze Krupie, pełnomocnikowi Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych za przekazanie środków finansowych na opłacenie programów i warsztatów profilaktycznych.
Miłośnicy zwierząt z 3a w Teatrze Ludowym:)
22 listopada wybraliśmy się na kolejną naszą wycieczkę, tym razem na opowieść o najsłynniejszym weterynarzu świata, człowieku o “gołębim sercu” - doktorze Dolittle.
6Przedstawienie nowohuckiej sceny zachwyciło nas nie tylko scenografią i kostiumami, ale również humorem, muzyką i … właściwie to wszystkim! Podczas prawie dwóch godzin tego multimedialnego spektaklu poczuliśmy się, jakbyśmy naprawdę wyruszyli na ratunek naszym - krzywdzonym przez ludzi - “braciom mniejszym” i jakbyśmy naprawdę zaprzyjaźnili się z Polinezją, Tu-Tu, Geb-Geb, Dab-Dab oraz psiakiem o wdzięcznym imieniu Jip. Chociaż - prawdę mówiąc, to oni przejęli opiekę nad nieco niezaradnym, ale jakże poczciwym i dobrodusznym lekarzem.
A jeśli chcecie przekonać się, czy naszym bohaterom udało się “wykaraskać z tarapatów” - wybierzcie się na ten familijny spektakl, nie tylko dla małych, ale i tych nieco większych wielbicieli zwierząt!
Akcja "CUKIEREK LUB CYTRYNA"
W dniu 15 listopada 2023 roku, na ul. ks. St. Połetka w Skale, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 2, odbyła się akcja pod nazwą „CUKIEREK LUB CYTRYNA”, w ramach działań „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”. Akcja została przeprowadzona przez Funkcjonariuszy Policji z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Krakowie oraz Policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Włączyła się również Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której przedstawicielka, przekazała uczniom naszej szkoły elementy odblaskowe i gadżety promujące bezpieczne zachowania na drodze. Policyjne działania skierowane były do kierowców i miały na celu uświadomienie im, jak ważne jest przestrzeganie Przepisów Ruchu Drogowego oraz bezpieczeństwo w czasie wzmożonego ruchu na drodze dojazdowej do szkoły, w godzinach porannych.
Uczniowie klasy 7a zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe i elementy odblaskowe, uważnie obserwowali pracę Policji w terenie. Po przeprowadzonych czynnościach służbowych przez Funkcjonariuszy Mundurowych, gratulowali kierowcom i nagradzali tych, którzy stosowali się do przepisów poruszając się w sposób bezpieczny na drodze w kierunku szkoły. Wzorowi kierowcy otrzymywali identyfikatory z napisem „SUPER KIEROWCA!” oraz słodkie lizaki. Za popełnione wykroczenia, kierowcy musieli wypić kwaśny napój i otrzymywali identyfikator z napisem „KIEROWCO POPRAW SIĘ!”.
Dziękujemy Funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej w Krakowie i Wydziału Ruchu Drogowego za profesjonalne i skuteczne przeprowadzenie akcji oraz kampanię edukacyjną. Mamy nadzieję, że działania prewencyjne wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w rejonie naszej szkoły.
40
Akcja Świąteczna Zbiórka Żywności
Szkoła Podstawowa nr 2 włącza się w świąteczną zbiórkę żywności oraz środków czystości dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych z terenu naszej Gminy, organizowaną przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skale.
Przekazywane produkty można dostarczyć do naszej szkoły lub Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skale, ul. Szkolna 4.
SPRAWMY, ABY TE ŚWIĘTA BYŁY RADOSNE DLA WSZYSTKICH i PAMIĘTAJMY - DOBRO WRACA
11 listopada - Szklone Obchody Święta Niepodległości
Tegoroczną akademię z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości czyli Święta Narodowego 11 listopada w naszej szkole zorganizowali uczniowie klasy 8a pod kierunkiem pani Ewy Świdy oraz Chór Szkolny pod opieką pani Grażyny Rodek. Listopad to dla SP 2 w Skale nie tylko ważne święto narodowe, ale również miesiąc nadania imienia szkole czyli święto Patrona Szkoły bł. Salomei. Z tej więc okazji uroczystość była podzielona na dwie części. Pierwsza została poświęcona na przypomnienie historii Polaków oraz ich trudu w walce o niepodległość. W drugiej części uczniowie zaprezentowali sylwetkę naszej Patronki oraz jej skromne i pełne ponadczasowych wartości i miłości do ojczyzny życie. Nie zabrakło wierszy patriotycznych przygotowanych i zaprezentowanych na scenie przez uczniów Koła Recytatorskiego pod okiem pani Magdaleny Ziarkowskiej. Oprawa muzyczna Chóru Szkolnego, wraz ze śpiewem całej społeczności szkolnej wprawiła nas w dumę i zaszczyt z bycia Polakami. Brawa, które uczniowie otrzymali, były najlepszym potwierdzeniem, że ich włożony wysiłek i starania zostały docenione.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
28
Akcja #Przerwa na czytanie
O tym, jak ważne jest czytanie od najmłodszych lat, nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego 26.10.2023 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie.” Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. W akcji wzięła udział cała społeczność szkoły. Tego dnia każdy z uczestników wypożyczył książkę ze szkolnej biblioteki lub przyniósł swoją ulubioną z domu. Najmłodszym dzieciom czytali nauczyciele. Starsi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Czytali w klasach, na korytarzu, w świetlicy oraz w bibliotece, gdzie został zorganizowany kącik głośnego czytania. Tam zainteresowani uczniowie mogli posłuchać wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Danuty Wawiłow.
Cieszymy się, że udało nam się być częścią ogólnopolskiego wydarzenia czytelniczego i mamy nadzieję, że czytanie stanie się dla uczniów codziennym nawykiem, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Podsumowaniem wydarzenia były pamiątkowe zdjęcia.
19
Niezwykła Akademia, czyli makiety w wykonaniu uczniów kl. IV a
Uczniowie klasy IV a, zainspirowani lekturą Jana Brzechwy pod tytułem „Akademia pana Kleksa”, wykonali metodą projektu makiety magicznej szkoły, do której uczęszczał Adaś Niezgódka i jego koledzy, a nauczycielem był osobliwy profesor – Ambroży Kleks.
7Dzieci pracowały indywidualnie lub w małych grupach, często pod czujnym okiem rodziców, którzy pomagali swoim pociechom. Klasa wykazała się ogromną wyobraźnią, kreatywnością i sporymi umiejętnościami, tworząc prace. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Powstały budowle ogromnych rozmiarów, odtwarzające z wielką precyzją zarówno fasadę szkoły, teren wokół jak i wnętrza samej Akademii.
Z prac powstała wystawa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kolegów, zwłaszcza klas młodszych. Prace można podziwiać w budynku szkoły na I piętrze.
Rusza kolejna edycja Eko Champion League!
Szkolne Koło Wolontariatu - po raz kolejny - dołącza do lokalnej kwesty
Tradycją dnia Wszystkich Świętych stała się kwesta na cmentarzu parafialnym w Skale. Tym razem zbierano fundusze na remont zabytkowej dzwonnicy znajdującej się przy Kościele Parafialnym. Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w tę szczytną akcję. Aż 28 wolontariuszy z klasy siódmej i ósmej, działających w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu, zbierało datki, aby wspomóc Stowarzyszenie Opieki nad Zabytkami w Skale.
Wszystkim darczyńcom dziękujemy za hojność i życzliwe słowa!7
Archiwum Aktualności