• Majowe święta – dni, o których należy pamiętać.

          • Trzeci  maja – cóż to za data? Dlaczego tak ważna w historii naszego narodu? 
            To właśnie 3 maja 1791 roku w Polsce uchwalono konstytucję. 

            Byliśmy pierwszym państwem w Europie, a drugim na świecie, które miało własną konstytucję!

            Już w dwa dni po jej uchwaleniu, dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później niestety z powodu niewoli, w jaką popadł nasz kraj , zostało na długi czas zakazane.

            Dopiero po I wojnie światowej  29.04 1919 roku, a więc równo 105 lat temu, kiedy to Polska odzyskała niepodległość, obchody  3 Maja zostały wznowione, choć na krótko, bo podczas okupacji niemieckiej,  a później radzieckiej,  ponownie je zdelegalizowano. 

            Od 1990 roku Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,  znów jest naszym oficjalnym świętem, a w dodatku naszym najstarszym świętem narodowym!

            W przeddzień Święta Konstytucji, w dniu 2 maja, już od 20 lat obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Wybór daty tego święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja i po obchodach 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

            Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle.

          • Pasowanie na czytelnika

          • „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”

                                                                                                                                            Kornel Makuszyński

            15 kwietnia 2024 r. odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów kl. 1a. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, w trakcie której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki, zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz zasadami zachowania w bibliotece.

            Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas czytania. Wykazali się umiejętnością czytania i pisania, rozwiązując krzyżówkę, odgadywali bajkowe zagadki, a także rozpoznawali bohaterów i tytuły książek. Pierwszoklasiści świetnie też poradzili sobie ze znajomością podstawowych zasad korzystania z biblioteki szkolnej.  Po takim „egzaminie” dzieci   złożyły   przysięgę, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz wypożyczyli pierwszą książkę.

             

          • Konkurs - Planeta Ziemia wychodzi z cienia

          • 24 kwietnia w Minodze odbył się gminny etap konkursu z okazji Dnia Ziemi pt. Planeta Ziemia wychodzi z cienia. Zwycięzcą został Miłosz Brzykcy z klasy 8a. Uczeń wykazał się kompletną wiedzą z zakresu geografii,  ekologii, specyfiki Ojcowskiego Parku Narodowego i ochrony środowiska naturalnego.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

          • NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY

          • klasy 1 a oraz uczniów oddziału 0

            Czy dźwięk może mieć kształt? Jak odwrócić świat do góry nogami? I czy cień zawsze ma jeden kolor? Odpowiedzi uzyskaliśmy poznając wystawę  „W stronę światła” w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Chociaż wszystko to brzmi bardzo poważnie, dla nas była to niezła frajda, gdyż mogliśmy dosłownie dotknąć tajemnic naukowego świata. Dowiedzieliśmy się co tak naprawdę jest realne, a co tylko iluzją. Duże wrażenie zrobiła na nas możliwość zatrzymania cienia oraz spacer po suficie, od którego dostaliśmy prawdziwego zawrotu głowy;) Zobaczcie sami, jak dobrze się bawiliśmy!

          • Z wizytą w SP2 - Teatr profilaktyczny „Kurtyna”.

          • W dniu 18 kwietnia 2024 r. w naszej szkole zagościli aktorzy Teatru profilaktycznego „Kurtyna”. Czy warto być dobrym? Które zachowania są pożądane a które nie? Jak poprawić swoje zachowania i postawy? O tym mogli dowiedzieć się uczniowie klas 0 – 3, oglądając przedstawienie pod tytułem „Dobre zachowanie”. Dzieci mogły przyjrzeć się zachowaniom z punktu widzenia obserwatora, a nie uczestnika zdarzeń, porozmawiać o tym, co zobaczyły, dokonać autorefleksji oraz wspólnie z aktorami zatańczyć w rytm muzyki.

            Uczniowie klas 6 - 8 obejrzeli spektakl „Światełko w tunelu”, który miał na celu pokazanie uczniom możliwości wyjścia z bardzo trudnej sytuacji domowej, na przykładzie ich rówieśnika, nastoletniego ucznia. Przedstawienie poruszało ważne i trudne tematy, a także
            zmuszało do refleksji.

            To był mądrze, miło i pożytecznie spędzony czas.

          • 4a w podróży dookoła świata.

          • W naszą podróż wybraliśmy się 12 kwietnia. Nie zabieraliśmy paszportów ani walizek, jedynie dobre humory.

            Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Papui Nowej Gwinei. Następnie  podróżując przez azjatyckie stepy, odpoczęliśmy w oryginalnej mongolskiej jurcie.

            Potem udaliśmy się na północ, do wioski Indian Ameryki Północnej.

            Podróżując poznawaliśmy zwyczaje ludzi żyjących na różnych kontynentach, podziwialiśmy ich rękodzieła. Nieźle też nahałasowaliśmy grając na  oryginalnych afrykańskich instrumentach.

            Park Edukacji Globalnej- Wioski Świata, to miejsce idealne do nauki i zabawy, a dokładniej, do nauki przez zabawę!

            Ale to nie koniec wszystkich atrakcji jakie czekały na nas tego dnia.

            Udaliśmy się na zajęcia: Matma na Trampach, w Go-Jumpie.

            Oprócz wszystkich mięśni musieliśmy wysilić także nasze mózgi.

            To się nazywa wszechstronny rozwój!!!