Trzeci maja – cóż to za data? Dlaczego tak ważna w historii naszego narodu?
To właśnie 3 maja 1791 roku w Polsce uchwalono konstytucję.
Byliśmy pierwszym państwem w Europie, a drugim na świecie, które miało własną konstytucję!
Już w dwa dni po jej uchwaleniu, dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później niestety z powodu niewoli, w jaką popadł nasz kraj , zostało na długi czas zakazane.
Dopiero po I wojnie światowej 29.04 1919 roku, a więc równo 105 lat temu, kiedy to Polska odzyskała niepodległość, obchody 3 Maja zostały wznowione, choć na krótko, bo podczas okupacji niemieckiej, a później radzieckiej, ponownie je zdelegalizowano.
Od 1990 roku Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, znów jest naszym oficjalnym świętem, a w dodatku naszym najstarszym świętem narodowym!
W przeddzień Święta Konstytucji, w dniu 2 maja, już od 20 lat obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Wybór daty tego święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja i po obchodach 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle.