• Wigilia w 3a

          • Wigilia w 3a była naprawdę wyjątkowa: przepyszne jedzonko, świetne prezenty i super humory!

            Czego chcieć więcej?

          • 4a i 5a w DWÓCH ŚWIATACH

          • Wydawać się to może niemożliwe, a jednak… nam się to udało. Podczas wycieczki 7.12.2023 r. byliśmy w „starym”, realnym świecie i odrealnionej współczesnej rzeczywistości.

            Pierwsza wizyta była w skansenie Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzłowie. Uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach. Klasa 4a w warsztatach bożonarodzeniowych „Słomiany zapał, na których dowiedzieli się jak ważnym i wszechstronnym materiałem była słoma oraz jak piękne ozdoby można było z niej wykonać. Mieli możliwość poznać związane z nią dawne zwyczaje oraz tradycje świąteczne i już trochę poczuli atmosferę nadchodzących świąt tworząc ozdoby na choinkę: barwne łańcuchy ze słomy i bibuły, słomiane serduszka oraz aniołki.

            Klasa 5a „Budowała po krakowsku”. W trakcie zajęć poznali materiały, z których stawiano domy oraz związane z tym zwyczaje. Dowiedzieli się jak przenoszono do skansenu zabytkowe budynki
            i tworzono ekspozycję muzealną. Pod okiem prowadzącego z przygotowanych modeli samodzielnie złożyli wiejską chałupę, którą najpierw rozburzyli, z ogromnym zapałem :) Chałupę udało się na nowo zbudować i nawet nie zabrakło, ani zostało żadnych elementów :) Na zakończenie zajęć zagraliśmt w wielkoformatową grę planszową dotyczącą tematu warsztatów. Zwycięzcy dostali
            w nagrodę miniaturę tej gry. Każdy uczestnik otrzymał ,, Poradnik młodego etnografa’’, zawierający wskazówki, w jaki sposób można badać i dokumentować ślady przeszłości w swojej najbliższej okolicy.

            Interesujące  zajęcia dla obu grup plus zimowa aura, śnieg, śnieżki …, a reszty możecie się domyśleć :) , niektórzy wyglądali jak śniegowe bałwanki, wprawiły nas w dobry nastrój.

            Druga część wycieczki odbywała się w Studiu Filmowym Alvernia Planet. Warsztaty miały tytuł: „Nie wszystko co widzisz i słyszysz jest prawdziwe”. Faktycznie, okazało się, że to co widzimy na ekranie jako gotowy film, to w rzeczywistości wiele efektów specjalnych, sztucznych wybuchów, atrap scenograficznych, dźwięków naśladowczych, udziału kaskaderów itp. Można nabrać przeświadczenia, że film to jedno wielkie oszustwo, chociaż lepiej pozostańmy przy określeniu, że to magia kina :). Sami wywołaliśmy potężny wybuch, wystarczyło tylko trochę poskakać w wielkiej kopule :) Poznaliśmy zawody osób, którzy pracują na planie filmowym, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest ich tak dużo, a według oprowadzającego najważniejszy jest … kucharz :) Niektórzy z nas wcielali się w aktorów. Byliśmy w miejscu, w którym kręcono sceny do nowej wersji filmu „Akademia Pana Kleksa”. Dzięki nowoczesnej technice, prowadzący warsztaty, w ciągu kilku sekund przeniósł nas do Egiptu, a później do Paryża.

            Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć z wycieczki. Najmniej ich mamy ze Studia Filmowego, bo mimo że tam się robi filmy, to zwiedzającym nie wolno filmować :)

            Fotorelacja - GALERIA ZDJĘĆ

          • Paczuszki z pierniczkami...

          • Paczuszki z pierniczkami wyruszyły w podróż do Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Ojcowie i - jak na prawdziwe paczki przystało - „nie oglądają się za siebie”:)

            Wszystkim “cukiernikom” (tym małym i tym nieco większym) dziękujemy za kulinarne zaangażowanie w naszą coroczną akcję, a sprytnym Wolontariuszkom - za piękne zapakowanie tych pyszności.

            Opiekunowie

            Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Wyjątkowe Mikołajki klasy 4a.

          • Już z samego rana 6 grudnia wybraliśmy się do Krakowa. Na miejsce zbiórki przybyliśmy jako pierwsi, ale już po chwili na plac przed budynkiem Dworca PKP zaczęli przybywać przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Straży Ochrony Kolei, a także uczniowie innych szkół z nauczycielami. W tym dostojnym gronie, przez zabytkowy peron udaliśmy się do pociągu POLREGIO, który czekał, aby zawieźć nas do Skawiny.

            Dla niejednej osoby była to pierwsza w życiu podróż pociągiem! A dodatkowo jakże wesoła ! Towarzyszył nam Sokuś- maskotka Straży Ochrony Kolei oraz przemiła para Smoków: Inspektor Wawelek  i PolisiaJ. Podczas jazdy mogliśmy zaprzyjaźnić się z wyjątkowymi pracownikami policji- owczarkami belgijskimi oraz porozmawiać z ich opiekunami. Poprosiliśmy, aby odwiedzili nas w naszej szkole!

            To nie koniec atrakcji!! W Domu Kultury w Skawinie czekały na nas pokazy ratownictwa medycznego, obejrzeliśmy film instruktażowy , jak zachować się w nietypowych sytuacjach, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób. Ale to, co podobało nam się najbardziej, to spotkanie z antyterrorystami, nurkiem i saperem. Mogliśmy też zobaczyć robot do zadań specjalnych . Duże wrażenie zrobił na nas także pokaz interwencji policyjnej z udziałem psa.

            Naszą wizytę w Skawinie zakończyliśmy poczęstunkiem- ciepłe grillowane kiełbaski w ten zimowy dzień smakowały nam wyśmienicie.  Ale to wciąż nie koniec niespodzianek!

            W drodze powrotnej, którą odbyliśmy również pociągiem odwiedził nas Święty Mikołaj, każdy z nas otrzymał od niego prezent. Podróż  w tak miłej atmosferze minęła nam bardzo szybko.

             Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był dla nas tak wyjątkowy.

                                                                                                                                              4a z wychowawczynią.

            VIDEOTEKA - KLIKNIJ TUTAJ

          • Wizyta Świętego Mikołaja

          • W czwartek 7 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził wyjątkowy gość: Święty Mikołaj. Uwielbiany przez wszystkich Święty rozdawał prezenty, żartował i rozmawiał z dziećmi. Nie zapomniał również o nauczycielach. Wszystkich częstował słodyczami. Atmosfera spotkania była niesamowita. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Mikołaj musiał jechać dalej, aby obdarować prezentami również inne dzieci.                             

          • A kto to, a kto to do nas przybył z daleka… Ho Ho Ho…

          • No i stało się! Doczekaliśmy się 6 grudnia i jak, co roku nie było rozczarowania dotarł do nas Święty Mikołaj prosto z Bieguna Północnego na specjalne zaproszenie Pani Dyrektor Iwony Doniek! Bardzo gorąco przywitali Go uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

            Od pierwszego dzwonka po szkolnych korytarzach i klasach uczniowie kręcili się ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych ozdobach i czapkach. Powodem tego zamieszania była wizyta Mikołaja, który przybył do nas z koszem pełnym słodyczy. O nikim nie zapomniał i obdarował smakołykami każdego! Oprócz tego przywiózł ze sobą jeszcze uśmiech i ciepłe słowo dla każdego.  W szkole panowała radosna, a wręcz niesamowita atmosfera. Święty Mikołaj z radością opowiadał dzieciom o tym skąd przybył i jakich ma pomocników. Sam również zadawał wiele pytań naszym uczniom. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył  świąteczny nastrój. Oby każdy dzień był taki wyjątkowy:-)

          • Klasa 3a z wizytą w Skansenie, czyli - tam nas jeszcze nie widzieli:)

          • Tym razem przygotowania do Świąt rozpoczęliśmy od warsztatów w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie (o rany, jaka skomplikowana ta nazwa!), podczas których wykonywaliśmy cudeńka ze słomy: aniołki i jeden wspólny, dłuuuugaśny, klasowy łańcuch.

            Ze względu na ostatnie komplikacje pogodowe, do końca nie było wiadomo czy nasza wycieczka w ogóle się odbędzie. Ale kiedy już wyjechaliśmy - zrobiło się przepięknie i jak to śpiewała pewna niezwykła wokalistka: “a słońce wysoko wysoko świeci pilotom w oczy”. No, może nie pilotom, ale nam i Panu Kierowcy - na pewno:)

            Trzeba przyznać, że również spacerek w takiej śniegowej aurze zapamiętamy na długo! A ozdoby, które zawisną na naszych choinkach, będą przypominały nam o tej wyprawie, podczas której świeże powietrze przeplatało się z kreatywnymi zajęciami i rozśpiewanymi chwilami w doborowym towarzystwie.

            Oby więcej takich wyjazdów!

          • 1a i Gang Kulinarnych Mocniaków

          •      Zgłębiając witaminowe tajemnice warzyw i owoców z niecierpliwością oczekiwaliśmy Dnia Kulinarnych Mocniaków. Wspólnie ustaliliśmy, że w tym dniu wykonamy sałatkę owocową. Wszyscy bardzo się postaraliśmy przynosząc rozmaite owoce jak np. banany, kiwi, jabłka, pomarańcze, granaty  i wiele innych bomb witaminowych. Każdy z zaangażowaniem obierał i  kroił na zgrabne kawałki  owoce słodkości. Wszystkie trafiały do ogromnej misy, która z każdym dołożonym kawałkiem owocu, robiła na  nas coraz to większe wrażenie. Kiedy przystąpiliśmy do degustacji  okazało się, że wśród nas są prawdziwi owocożercy, gdyż nie raz sięgaliśmy po witaminową dokładkę:) Pychota!!!

          • MATEMATYCZNE SUKCESY

          • 24 listopada 2023 r. czteroosobowa drużyna z klasy 8a w składzie:
            Małgorzata Jasica, Bartosz Ciobanu, Kacper Gumula, Maksymilian Ziarkowski, wzięła udział w MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH MATEMATYCZNO - FIZYCZNYCH „NABOJ JUNIOR”.

            Rozgrywane są:  w Belgii, Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Polsce oraz na Słowacji.

            Nasz zespół zajął świetne miejsca. W Krakowie zajął 2 miejsce,  na 20 zespołów;

            w Polsce uplasował się na 18 miejscu, na 238 drużyn; a międzynarodowo wywalczył 79 miejsce na 1797 drużyn.

            Do tego jako pierwsi podali pierwsze poprawne rozwiązanie w ciągu 1 minuty i 3 sekund :)

            Chciałoby się powiedzieć, że gratulujemy i życzymy w następnym roku 1 miejsca, ale … to już chyba w szkołach ponadpodstawowych w zawodach Naboj Matematyczny.

            GALERIA ZDJĘĆ

          • "Z pamiętnika Euroweeka" - Dzień drugi...

          • Dzień zaczęliśmy od pysznego śniadania. Każdy mógł znaleźć coś smacznego dla siebie. Następnie udaliśmy się na zajęcia z wolontariuszami. Braliśmy udział w grach i zabawach integracyjnych. Mogliśmy przez to nawiązać znajomości z uczniami innych szkół. Graliśmy np. w „ludzkie kółko i krzyżyk”, musieliśmy zrobić reklamę dowolnego produktu, a także odegrać scenę z wylosowanego filmu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, rozwijając przy tym nasze umiejętności komunikacyjne. Przełamywaliśmy barierę językową prezentując publicznie to, co przygotowaliśmy. Jeden z wolontariuszy, Daniel z Kolumbii, zapoznał nas z ciekawostkami o jego kraju. Na koniec dnia wspaniale bawiliśmy się na dyskotece.

            Kiedy wieczorem siedzieliśmy już w pokojach, zawyły syreny przeciwpożarowe. Uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania. Na szczęście okazało się, że był to tylko fałszywy „dezodorantowy” alarm.

          • EuroWeek… czas START!

          • Niektórzy odliczali z niecierpliwością czas do wyjazdu już od kilku dni, a nawet tygodni. W końcu nadszedł dzień, aby zapakować się i wyruszyć w podróż. Po drodze do celu odwiedziliśmy Złoty Stok, a tam po Kopali Złota oprowadził nas Elf Michał. Zdradził on kilka ciekawych tajemnic. Napotkaliśmy także ducha Gertrudy, żony jednego z gwarków, która poszukiwała swojego męża Hermana, zasypanego pod ziemią. Przy podziemnym wodospadzie mogliśmy pomyśleć o marzeniach, które miejmy nadzieję się spełnią, zwłaszcza, że była to magiczna data. Przejażdżka pociągiem pod ziemią, czy zjazd na zjeżdżalni były frajdą. Nasz przewodnik Elf zaprowadził nas również do jednej z komnat, gdzie czekał na nas Święty Mikołaj. Miał on dla każdego różnorodne pytania, nie zawsze takie łatwe, a nawet skojarzył kilka par.

            Po dotarciu do ośrodka w Różance i zakwaterowaniu w pokojach, zjedliśmy kolację. Następnie nadszedł czas, aby poznać wolontariuszy prowadzących warsztaty oraz innych uczestników, koleżanki i kolegów ze szkół z różnych zakątków Polski. Daniel z Kolumbii, Soso z Gruzji, JD z Włoch oraz James Bond 007 z Indii  - jego prawdziwe imię jest niemal niemożliwe do wymówienia, a co dopiero mówić o zapamiętaniu ;-) przedstawili nam program oraz ustalili zasady współpracy.

            Na koniec dnia świetnie bawiliśmy się na dyskotece, którą poprowadziła nasz koleżanka DJ Olga.

            We’re having great time! Stay tuned for fresh news…

             

          • Warsztaty z fizyki: Maszyny Leonarda da Vinci

          •      We wtorek, 28 XI, uczniowie klas od zerowej do ósmej mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Maszyny Leonarda Da Vinci". Podczas zajęć uczniowie zapoznali się m.in. z działaniem łożyska, siły odśrodkowej, wiatromierza, zmechanizowanego młota, nadproża łukowego, mostu ratunkowego, zamkowej ściany obronnej, dźwigni oraz innych maszyn prostych.

                 Uczniowie mieli okazję samodzielnie na nich popracować, m.in. konstruowali mosty, przenosili przedmioty, planowali drogę srebrnych kulek w labiryntach, budowali konstrukcje. Była to wspaniała nauka poprzez zabawę.