Mama, mamusia, mateńka, mamunia - to tylko niektóre z wielu określeń stosowanych wobec naszych mam nie tylko przez nas drugoklasistów, ale też z pewnością przez każde inne dziecko, a nawet dorosłego. Wyrażamy w ten sposób swoją miłość, wdzięczność, radość, oddanie wobec osób, które w naszym życiu zajmują znamienne miejsce. To z reguły mamy czuwają nad tym, czy niczego nam nie brakuje. Dbają o nas każdego dnia, robiąc drugie śniadanie do szkoły, zawożąc nas na dodatkowe zajęcia ,czy nawet pakując książki i zeszyty do szkoły, o czym niekiedy zdarza nam się zapominać;) Między innymi za to chcieliśmy Naszym Mamom z całego serca podziękować, dając w prezencie wykonany przez nas tzw. las w słoiku, oraz prezentując napisane przez nas życzenia lub wiersze.
Przygotowując się do Dnia Matki dowiedzieliśmy się, że święto to obchodzone jest prawie na całym świecie. Nie wiedzieliśmy natomiast, że obchodzono je już w czasach starożytnych, w których to Grecy i Rzymianie składali hołd swoim boginiom - matkom wszechświata i wszystkich bóstw. W tym szczególnym dniu wzorem dzieci z Włoch, Niemiec czy Hiszpanii, staraliśmy się rozpieszczać nasze mamy, przynosząc im śniadanie do łóżka, wyręczając w domowych czynnościach i obdarowując wspomnianymi wcześniej prezentami.