• 8 a kompletuje KORONĘ GÓR POLSKICH

          • 7.05.2022 r. uczniowie klasy 8 a wraz z innymi członkami PTTK z Oddziału Krakowskiego, zdobywali kolejny szczyt Korony Gór Polskich. Tym razem był to CZUPEL w Beskidzie Małym. Niby „mała górka”, tylko 930 m n.p.m., ale wejście na nią trochę nas zmęczyło. Dane liczbowe: ok. 6 godzin „spaceru” po górach, przełęczach i dolinach; ok. 19 km „w nogach”; ok. 28000 kroków (średniej długości :); kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt litrów wypitej wody; kilogramy uzupełnianych kalorii, między innymi w Schronisku na Magurce Wilkowickiej. Trud się opłacił… CZUPEL zdobyty! Jak było? Zobaczcie na zdjęciach:

          • KOCHAMY NASZE MAMY!

          • Mama, mamusia, mateńka, mamunia - to tylko niektóre z wielu określeń stosowanych wobec naszych mam nie tylko przez nas drugoklasistów, ale też z pewnością przez każde inne dziecko, a nawet dorosłego. Wyrażamy w ten sposób swoją miłość, wdzięczność, radość, oddanie wobec osób, które w naszym życiu zajmują znamienne miejsce. To z reguły mamy czuwają nad tym, czy niczego nam nie brakuje. Dbają o nas każdego dnia, robiąc drugie śniadanie do szkoły, zawożąc nas na dodatkowe zajęcia ,czy nawet pakując książki i zeszyty do szkoły, o czym niekiedy zdarza nam się zapominać;)  Między innymi za to chcieliśmy Naszym Mamom z całego serca podziękować, dając w prezencie wykonany przez nas tzw. las w słoiku, oraz prezentując napisane przez nas życzenia lub wiersze.

             Przygotowując się do Dnia Matki dowiedzieliśmy się, że święto to obchodzone jest prawie na całym świecie. Nie wiedzieliśmy natomiast, że obchodzono je już w czasach starożytnych, w których to Grecy i Rzymianie składali hołd swoim boginiom - matkom wszechświata i wszystkich bóstw.  W tym szczególnym dniu wzorem dzieci z Włoch, Niemiec czy Hiszpanii, staraliśmy się rozpieszczać nasze mamy, przynosząc im śniadanie do łóżka, wyręczając w domowych czynnościach i obdarowując wspomnianymi wcześniej prezentami.

          • NIEPOZORNE KÓŁKO

          • Klasa 2„a” w minionym tygodniu poznała historię krakowskiego przysmaku, który od ponad 600 lat nadal kusi swoim smakiem nie tylko licznych turystów, ale i swoich mieszkańców. W Żywym Muzeum Obwarzanka w Krakowie, bo o nim mowa, mogliśmy spróbować swoich sił, wyrabiając własnego obwarzanka. Poznaliśmy sekrety jego produkcji, wiemy np. na czym polega obwarzanie i po czym poznać oryginalnego obwarzanka. Wiemy też, że taki obwarzanek najlepiej smakuje w pierwszym dniu od wyrobienia, a ponieważ te zrobione przez nas, były najlepsze tego dnia w całym Krakowie, to nie wszyscy mogliśmy się nim pochwalić w domu, gdyż pokusa zjedzenia go była silniejsza... Podobno ulegał jej nawet smok wawelski!

          • CZWARTA WYCIECZKA KLASY PIERWSZEJ czyli KOT NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM JAŚKA

          •      Tym razem wybraliśmy się do Teatru Współczesnego na niezwykle zabawną inscenizację baśniowej klasyki - Kota w butach.

                 I chociaż wszyscy doskonale znamy historię o sprytnym, mądrym i przedsiębiorczym kocie, który pomaga swemu Panu w kłopotach i wszelkich życiowych komplikacjach, by na końcu doprowadzić do HEPPY ENDU - z ciekawością obejrzeliśmy to dowcipne przedstawienie. Niesamowite efekty specjalne, projekcje ruchomego obrazu, humor oraz wyraziści bohaterowie - to wszystko zawładnęło naszymi sercami. Można powiedzieć, że tę - nieco już zapomnianą - opowieść odkryliśmy na nowo. A warsztaty, w których uczestniczyliśmy po spektaklu, wzmogły tylko nasz entuzjazm, zachwyt i radość z wizyty w tym teatrze, który dzieli adres ze sceną kameralną Teatru Starego (ul. Starowiślna 21).

             

            To pierwsza nasza wizyta w tym miejscu, ale na pewno nie ostatnia!!!

          • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 MAJA

          •  Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

             

            ,,Witaj majowa jutrzenko,

            świeć naszej polskiej krainie.

            Uczcimy ciebie piosenką,

            która w całej Polsce słynie"

            To słowa pieśni, która rozbrzmiewała w naszej szkole podczas uroczystej akademii upamiętniającej 231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Hasłem przewodnim tego dnia, były trzy słowa bardzo ważne w historii Polski: Bóg, Honor, Ojczyzna.

            Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w szkole przeprowadzono konkurs recytatorski, finaliści z każdej klasy mogli się zaprezentować przed społecznością szkolną.

            Oto grono finalistów:

            Klasa 1a – Janek Srebnicki

            Klasa 2a -  Liliana Błachno

            Klasa 3a – Oktawian Karlik

            Klasa 4a – Bogna Kowalik i Kornelia Basoń

            Klasa 5a – Szymon Błachno

            Klasa 6a – Małgorzata Jasica

            Klasa 7a – Klara Łyczko

            Klasa 7b – Joanna Gumula

            Klasa 8a – Lena Dutkowska

            Klasa 8b – Aleksandra Trólka

             

            Na zakończenie, przy akompaniamencie muzyki i wsparciu chóru szkolnego,  wszyscy wspólnie śpiewali pieśń ,,Witaj majowa jutrzenko…”

             

          • Obecnie wszyscy najbardziej potrzebujemy NADZIEI i POKOJU. I tego Wam i Nam życzymy.

          • JAJKO stało się motywem przewodnim naszej szkolnej, świątecznej dekoracji. Każda klasa przygotowała swoją wersję wielkanocnego jajka. Pojawiły się tradycyjne, w ludowe wzory, zaangażowane, przeciwko czemuś lub za czymś, z nutką sentymentalnych powrotów do dzieciństwa, artystyczne, międzynarodowe…, origamowe, malowane, wyklejane … .

            Jajko wielkanocne symbolizuje nowe życie, odrodzenie i płodność. Odnosi się bezpośrednio do zmartwychwstania Jezusa. Według zwyczaju, w niedzielę wielkanocną należy podzielić poświęcone jajko na tyle części, ile jest osób w rodzinie. Następnie wszyscy dzielą się pokarmem i składają sobie życzenia wielkanocne. Tradycja mówi, że swój kawałek powinno się zjeść na stojąco, ma to zapewnić zdrowie.

            Kolory skorupek jajek mają znaczenie. Żółty, zielony, różowy to symbole nowego życia, odrodzenia, nadziei, urodzaju i radości. Czerwony przypomina o męce Chrystusa, Jego zwycięstwie oraz krwi (esencji życia). Niebieski symbolizuje czystość i zdrowie, brązowy – ziemię, czarny z białym – szacunek dla zmarłych,
            a fioletowy oznacza żałobę wielkopostną. Jajka można dowolnie dekorować, nazywa się je w zależności od techniki zdobienia. Najpopularniejsze to: pisanki, kraszanki, nalepianki i drapanki.

            Poniżej zdjęcia pisanek wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

          • Wypasione pisanki!

          • W środę 13 kwietnia z inicjatywy Pana Burmistrza Krzysztofa Wójtowicza odbył się konkurs Wielkanocny.   Ośmioosobowe zespoły plastyczne wytypowane ze szkół podstawowych, ozdabiały ogromne jajka umieszczone na Rynku w Skale.  Wspólne dekorowanie było nie lada wyzwaniem, wszystkim zespołom zależało na tym, by to właśnie ich pisanka była tą najładniejszą. Talentu i pomysłowości wykonawcom nie brakowało, toteż zwycięzcami zostali wszyscy!  W nagrodę uczestnicy otrzymali upominki, które osobiście wręczał Pan Burmistrz, podziwiając i chwaląc każdą pisankę. Wszystkie pisanki stanowią piękną dekorację świąteczną, którą można podziwiać na rynku. Poniżej kilka zdjęć obrazujących, jak powstawała nasza...

          • 1 KWIETNIA 2022 r. - PRIMA APRILIS

          • Pogoda świetnie się wpisała w Prima Aprilis. Z wiosny, w ciągu jednego dnia, zrobiła nam … zimę. A my w tym dniu doskonale bawiliśmy się w szkole, w której Wiktoria Osak i Daria Gumula z klasy 8a, zorganizowały DZIEŃ BEZ PLECAKA.

            Duzi i mali, dzieci, młodzież i dorośli, uczniowie i nauczyciele, do przyniesienia książek i zeszytów wykorzystali różne przedmioty. Wykazaliśmy się ogromną kreatywnością. Wszystko można zobaczyć na zdjęciach. Zabawa miała charakter konkursu. Pierwszego wyboru dokonał każdy zespół klasowy, typując dwóch swoich przedstawicieli, którzy zaprezentowali najoryginalniejszy przedmiot, rzecz, sposób zastępujący tradycyjny plecak szkolny. Spośród tych osób Jury
            w składzie: Anna Dziurska, Ewa Świda, Joanna Boroń, Anna Puget, wybrało zwycięzców.

             

            W kategorii klas 1-3 laureatami zostali:

            Szymon Pawłowski z klasy 1 a

            Kacper Kowalczuk z klasy 2 a

            Oktawian Karlik z klasy 3a

             

            W kategorii klas 4-8 laureatami zostali:

            Eryk Mosurek z klasy 8 b

            Kacper Stanek z klasy 7 b

            Arkadiusz Madej z klasy 6a

             

            Wyróżnienia otrzymali:

            Dawid Mętel z klasy 4 a

            Szymon Domagała z klasy 5 a

            Bartłomiej Boroń z klasy 5 a

            Natalia Fordymacka z klasy 7 a

            Patryk Staropilny z klasy 7 a

            Tomasz Nielepiec z kasy 8 a

            Oliwia Mazela z klasy 8 a

             

            Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora szkoły.

             

            Fotorelcja z Dnia Bez Plecaka znajduje się tutaj:

          • WYJĄTKOWO SŁODKA WYCIECZKA klasy 2a

          • WYJĄTKOWO SŁODKA WYCIECZKA

            Trudno spotkać kogoś, kto nie lubi słodyczy, a w szczególności czekolady. W klasie 2 „ a” nie ma takiej osoby, same łasuchy, także Pani wychowawczyni. Nie było więc żadnych wątpliwości, że w naszym planie wycieczek musi pojawić się wizyta w Krakowskiej Manufakturze Czekolady. To miejsce, w którym łączą się najlepsze czekoladowe  tradycje z całej Galicji. Poznając historię powstawania czekolady, mogliśmy tworzyć czekoladowe łakocie według  własnego pomysłu. Dobre nastroje dopisywały wszystkim, zwłaszcza, że większość z nas nie mogła się powstrzymać od podjadania tzw. resztekJ Na szczęście udało się co nieco ocalić i zabrać ze sobą do domu, by pochwalić się swoimi słodkimi dziełami i poczęstować najbliższych.

          • Chór szkolny - łączymy się z Ukrainą...

          • Chór naszej szkoły pragnie w ten muzyczny sposób wesprzeć swoich rówieśników z dotkniętej wojną Ukrainy. Jednocześnie zadaje nam wszystkim pytanie: Po której staniesz stronie? Jakich codziennych wyboru dokonujesz? Wybierasz dobro czy zło?

          • TRZECIA WYCIECZKA KLASY PIERWSZEJ

          • Było SUPER!!!

            17 marca, w towarzystwie już prawie wiosennego słońca, wybraliśmy się do fantastycznego miejsca - Żywego Muzeum Obwarzanka. Chcieliśmy bowiem poznać różnicę między obwarzankiem a preclem i dowiedzieć się czegoś ciekawego o tym - obok Smoka Wawelskiego, Lajkonika i hejnału z wieży mariackiej - jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. A na pewno najsmaczniejszym!

            I nie zawiedliśmy się!

            Podczas godzinnych warsztatów - nie tylko zapoznaliśmy się z historią, recepturą oraz sposobem wypieku tego przepysznego regionalnego produktu, ale i - SAMI (niczym prawdziwi piekarze) "stworzyliśmy" swoje obwarzanki. Ugniataliśmy, rolowaliśmy, wałkowaliśmy, zaplataliśmy, posypywaliśmy…

            A kiedy okazało się, że podołaliśmy temu odpowiedzialnemu zadaniu - dostaliśmy dyplom czeladnika i ruszyliśmy na zakupy do sklepiku, gdzie kupowaliśmy ołówki, breloczki, lizaki i inne gadżety z wizerunkiem obwarzanka.

            Polecamy to niezwykłe muzeum wszystkim dzieciom i dorosłym. Obiecujemy już nigdy nie nazwać precla obwarzankiem!!!

          • Otwórz się na pomoc z Gminą Skała

          • Z inicjatywy Burmistrza Pana Krzysztofa Wójtowicza został zakupiony nowoczesny program profilaktyczny do szkół "Otwórz się na pomoc z Gminą Skała". Programowi patronuje Dziennik Polski.

            Link do programu:  

            Zauważ problem uzależnienia dzieci i młodzieży od internetu i komputera, zagraj z nami, to od Ciebie zależy, jak potoczy się ta historia.