• 4a zagrała w 31 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

          • Któregoś grudniowego dnia postanowiliśmy wrócić do prawdziwej idei św. Mikołaja, zrobić klasową zbiórkę pieniędzy i przeznaczyć je na „jakąś pomoc”. O celu mieliśmy zdecydować w styczniu.  Po dyskusji i wzajemnym przekonywaniu,  postanowiliśmy zebraną kwotę – 80 zł – wpłacić na WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. 

            Pieniądze podzieliliśmy na dwie części, jedną (60 zł) wpłaciliśmy bezpośrednio na konto WOŚP, za drugą część (20 zł) wykupiliśmy Wirtualne Serce WOŚP. 

            Identyfikatory: A SP SKALA i apskala,  to MY – 4A!

             

            Obejrzyjcie filmik, który wysłał nam Jurek Owsiak.

             

          • SP 2 W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ w OJCOWIE

          • ​​​​​​W ramach trwającej od wielu lat współpracy, 19 stycznia, uczniowie klasy VII (wraz z chórzystami ćwiczącymi pod okiem Pani Grażyny Rodek) złożyli wizytę w malowniczo usytuowanym Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta, gdzie zaprezentowali zarówno mieszkańcom, jak i opiekującym się nimi pracownikom, inscenizację jasełkową przygotowaną przez ks. Andrzeja Wojarskiego.

            Spotkanie to stało się doskonałą okazją, aby uwrażliwić dzieci i młodzież na potrzeby ludzi starszych i chorych, aby dać im szansę na niesienie bezinteresownej pomocy, aby spróbować wykształcić w nich prospołeczne postawy - nauczyć empatii i tolerancji.

            Na uznanie zasługuje wspaniała postawa naszych uczniów, którzy wykazali się niezwykłym talentem aktorskim, ale i olbrzymią dojrzałością. Uśmiech pensjonariuszy spowodował, iż dobry nastrój udzielił się wszystkim obecnym - widzom i występującym, a poczęstunek przygotowany dla naszych aktorów i chórzystów przerósł nasze najśmielsze oczekiwania … 

            Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i pozytywnej energii. To był ważny dzień!

             

          • Klasa II świętuje Winnie the Pooh Day czyli Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

          • Każdego roku, 18 stycznia, w rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne’a - pisarza, który stworzył tego pociesznego (znanego zapewne wszystkim Małym i Dużym) bohatera - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.

            Była to dla nas doskonała okazja do przypomnienia sobie postaci tego wiecznie głodnego, poszukującego miodu misia oraz jego wspaniałych przyjaciół: nieustannie gubiącego ogon Kłapouchego, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygryska czy też pracowitego Królika i wszystkowiedzącej Sowy. I choć zapewne każdy zna już powiedzonka: “małe co nieco” czy też “to, co tygrysy lubią najbardziej”, my sięgnęliśmy do tych nieco mniej popularnych, które wraz z naszymi kolorowankami i podstawowymi informacjami na temat Kubusia zostały umieszczone na plakatach i zawisły w holu naszej szkoły. Zachęcamy do ich przeczytania i obejrzenia! Nam najbardziej spodobał się aforyzm: MYŚLENIE NIE JEST ŁATWE, ALE MOŻNA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ. fajne

            PS

            Wydaje nam się, iż nazywanie tego bohatera, drugiej po Myszce Miki najcenniejszej postaci fikcyjnej (wg Forbsa), misiem “o bardzo małym rozumku” jest nieco krzywdzące … W końcu każdy z nas ma w sobie odrobinę (mniejszą lub większą) jakieś postaci ze Stumilowego Lasu:). Z przymrużeniem oka i z pewną dozą dystansu proponujemy, aby rozwiązać w zaciszu domowym test: Do jakiej postaci z Kubusia Puchatka jesteś podobny? My go dzisiaj rozwiązaliśmy i … okazało się, że to (PRAWIE) cała prawda o nas!

          • NIEOGRANICZONA WYOBRAŹNIA

          • „Ira w krainie bocianów” to dwujęzyczna książka autorstwa Emmy Boo, która stanowiła podstawę,  i była jednocześnie inspiracją do dialogu w postaci warsztatów plastycznych. Odbyły się one w naszej szkole 08. 12.2023r. pod nazwą „ Dalsze losy Iry”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja „ Idź Pod Wiatr”. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 3 „a” oraz  uczniowie z Ukrainy. Prowadziła je sama autorka książki, która nakreślając ogólny biogram głównej bohaterki , pozwoliła dzieciom na twórczą swobodę. Takie działanie okazało się bardzo trafne, gdyż niczym nieograniczona wyobraźnia  małych artystów, pozwoliła na powstanie nieszablonowych prac. Uczniowie według własnego pomysłu, dowolną techniką plastyczną i z wielkim zaangażowaniem przedstawiali to, co jeszcze mogło się wydarzyć w życiu Iry. Warsztaty te nie tylko sprawiły dzieciom ogromną radość, ale pokazały też możliwość korespondowania dzieła literackiego ze sztuką plastyczną.  Zwieńczeniem warsztatów plastycznych był konkurs rozstrzygnięty w Centrum Kultury  Sportu i  Rekreacji w Skale.

             LAUREATAMI zostali uczniowie  NASZEJ SZKOŁY!

             Pierwsze miejsce zdobyła LILIANA BŁACHNO z kl. 3 „a”, drugie DMYTRII LAZARCHUK z kl.6 „a”.

            Serdecznie GRATULUJEMY!!!

            Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni przez samą Autorkę książki. Prace konkursowe zostaną wyeksponowane w lutym  CKSiR w Skale. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do ich podziwiania.

          • 4a w teatralnym, tajemniczym, magicznym … Krakowie

          • 21.12.2022 r. byliśmy na wycieczce w Krakowie. Pewnie pomyślicie… a cóż
            w tym takiego niezwykłego?  Okazuje się, że mimo iż wydaje się nam, że wszystko w nim znamy, to on kryje jeszcze w sobie różne tajemne miejsca.

             

            Najpierw poznaliśmy niezwykłą dziewczynkę. Ma 9 lat. Nie słynie z tego, że lubi chodzić do szkoły, ani z tego, że jest posłuszna dorosłym. W szkole nie pojawia się prawie wcale, a być posłusznym i grzecznym? To przecież okropne słowa! Słynie z tego, że jest niezwykle silna, przeżywa niesamowite przygody
            i opowiada niestworzone historie, ma konia, małpkę i tysiące piegów na twarzy. Już kojarzycie? Tak, to: Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf, czyli po prostu PIPPI. Na pewno chcielibyście stać się tacy jak ona, chociaż na parę chwil.  Dlatego koniecznie wybierzcie się na roztańczony, rozśpiewany i pełen humoru spektakl dla widzów od lat 3 do 103 w Teatrze Ludowym.

             

            Kolejnym punktem naszego programu była wystawa i warsztaty w Domu pod Krzyżem. Poznaliśmy tam teatr „od kuchni”. Niesamowite, ile osób ma wpływ na powstanie spektaklu teatralnego! Wystawa jest podzielona na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabinę akustyka
            i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora. Nie dość, że wysłuchaliśmy opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście, to i sami się w nich wcieliliśmy. Bawiliśmy się świetnie, zwłaszcza przy tworzenie różnego rodzaju dźwięków :) Było głośno!

             

            No i przyszedł czas na ostatnie miejsce, którego do ostatniej chwili nie znaliśmy, bo było utrzymywane przez naszą wychowawczynię w tajemnicy.

            Wchodząc tam, poczuliśmy jakbyśmy cofnęli się w czasie, bo  oto znaleźliśmy się w średniowiecznej karczmie „Wilczy Dół”, ciemne sale oświetlone nikłym światłem, stare beczki, proporce na ścianach, tajemne rysunki, wiedźmy jako obsługa. Wystrój oraz nazwa nawiązują m.in. do świata fantasy, znanego
            z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Serwuje się tam jedzenie i picie inspirowane przygodami wiedźmina, czyli Geralta z Rivii. Co nam się najbardziej podobało? Wszystko :) Ciekawostką jest to, że lokal ma swoją walutę – dukaty, w których płaciliśmy. Mogliśmy się poczuć jak sam Wiedźmin, bo siedzieliśmy na jego tronie. Rozegraliśmy pojedynek na miecze i topory. Zagraliśmy w szachy i inne gry planszowe nawiązujące do tamtych czasów. Zjedliśmy pyszne jadło i wypiliśmy magiczne eliksiry: na prawdę, młodość, odwagę, miłość i inne przymioty. Co takiego wyjątkowego w tychże drinkach? To, że można sporządzić je samodzielnie. Otrzymaliśmy w odpowiednich fiolkach i naczyniach elementy swojego eliksiru oraz instrukcję, w jaki sposób połączyć je sobą. Bulgotało, dymiło, intrygowało i...smakowało :)

             

            Wszystkie miejsca polecamy!

            Dla zachęty obejrzyjcie zdjęcia:

            TAJEMNICZY, MAGICZNY KRAKÓW - GALERIA