• ŚWIATEŁKO DLA CZERWCA '56

          • W bieżącym roku szkolnym, pomimo pandemii włączyliśmy się w akcję Światełko dla Czerwca '56, której patronem jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Nasi uczniowie wraz z opiekunami udali się na gór śp Sylwestra Boronia, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Warto pamiętać o Wielkich Bohaterach naszej Małej Ojczyzny!

          • BIEŻĄCE FUNKCJONOWANIE SZKOŁY

          • Skała, 04.05.2020 r.

            DECYZJA 1/05/2020

            dotyczy:    możliwości funkcjonowania oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 im. bł. Salomei w Skale w układzie stacjonarnym.

            1. Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 29.04.2020 r. oraz w porozumieniu  z Organem Prowadzącym Szkołę informuję, że oddział przedszkolny w układzie stacjonarnym rozpocznie funkcjonowanie nie wcześniej niż 12.05.2020 r.,  a ostateczna decyzja zostanie podjęta 11.05.2020 r.

                 Dyrektor Szkoły

            mgr Dariusz Ziarkowski 

             

          • WAŻNE !

          • W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa od 12 do 25 marca 2020 r. szkoła zostaje zamknięta ! Jedynie 12 i 13 marca 2020 r. będą jeszcze prowadzone zajęcia opiekuńcze dla dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki. W załączeniu podaje wytyczne dla rodziców i uczniów oraz jak zabezpieczyć się przed korona - wirusem:

            Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
            • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

            Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

            Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

            Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

            Dyrektor szkoły

            Mgr Dariusz Ziarkowski

             

             

          • Święto Niepodległości. Uroczystości Szkolne

          •        7 listopada 2019 roku obchodziliśmy szkolną uroczystość z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniom  przypomniane zostały losy naszego kraju, dni 123 lat niewoli Polski. Od moment kiedy jako państwo niepodległe przestało istnieć na mapie Europy, przez czasy zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym jako szczęśliwy naród odzyskaliśmy niepodległość. Po krótkiej prezentacji wystąpił chór szkolny pod kierunkiem pani Grażyny Rodek. Cała uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy 6a pod kierunkiem Anny Gajewskiej.

          • Październik, wrzesień…piękna nasza polska jesień

          •           Nasza szkoła (wcześniej jako gimnazjum) od dawna już współpracuje z sąsiednimi gminami, a w szczególności z Zamkiem w Pieskowej Skale. Z wielką chęcią bierzemy udział w warsztatach prowadzonych przez ten - zaprzyjaźniony z nami -  oddział Zamku na Wawelu. Tym razem było podobnie... Wiedząc, że sobota to dzień sprzątania (lub leniuchowania - jak kto woli) my też postanowiliśmy postawić na pracę, ale o nieco innym charakterze:

                            artystyczno- intelektualnym.

                           Po zabraniu odpowiednich zgód na wyjazd, bo to i RODO i przetwarzanie danych, 12 ochotników (i ja trzynasta) ruszyło ze mną 12.10.2019 r. na Plener Malarski. Jak to dumnie brzmi: Plener Malarski!!! Była to już 4 edycja tych warsztatów. Pogoda dopisywała od samego rana, nawet nikt się nie spóźnił na zbiórkę, wszystko szło idealne, pomimo tej pechowej trzynastki. Dzieci malowały, rysowały, rozmawiały o sztuce, wzorach i kolorach, integrowały się z kolegami z innych klas i szkół, bo uczestników warsztatów było...no, było dużo. I zdziwię Was pewnie, ale tak było do samego końca. Idealnie. Po prostu idealna jesienna sobota. No i był pyszny obiad, i nagrody, i miłe towarzystwo.  Jedyne o co się nie udało w tym dniu zadbać to te moje okna,  ale co tam okna: chyba ważniejszy rozwój duchowo - artystyczno - społeczny niż jakieś tam okna! Nawet przez nieco zabrudzone można dostrzec uśmiech dzieci  i piękne prace, które tam powstały.  I ja tam byłam, ale miodu i wina nie piłam.

            eMZetka

          • Pamiętamy o poległych

          • W piątek 25 października 2019 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami z klasy 2a odwiedzili cmentarz parafialny w Skale. Upamiętnili pamięć o poległych żołnierzach - zapalili znicze i uporządkowali groby.
            W ramach akcji – „Światełko dla Czerwca '56” – nie zapomnieliśmy o uczestniku poznańskiego zrywu, który spoczywa na cmentarzu w Skale. Uczniowie zapalili znicz na grobie Sylwestra Boronia.

          • Nasza przygoda z nauką – czyli 5B na Małopolskiej Nocy Naukowców.

          • Podczas wycieczki podobały mi się zajęcia, na których robiliśmy lekarstwa. Bardzo ciekawy był również wykład na temat azbestu. Interesujące informacje przekazał nam również Pan opowiadający o szkodliwości palenia śmieciami w piecach. Bardzo zaciekawiła mnie również opowieść o pszczołach. Robiliśmy różne doświadczenia i wiele się nauczyliśmy. Ogólnie wycieczkę zaliczamy  do udanych i bardzo interesujących, aby więcej takich wyjazdów było.

            Kacper Jasion ,  Kacper Zaręba - klasa 5b.

          • Narodowe Czytanie - Nowele Polskie

          • Już po raz trzeci, w ramach akcji ,,Narodowe Czytanie”  czytaliśmy wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. Uczniowie z klasy 6a, 6b i jedna uczennica z klasy 2a – Bogusia Kowalik, przeczytali fragmenty nowel ze zbioru zatytułowanego Nowele polskie

            Były to teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.  

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

          • Witaj szkoło! To słowa wypowiedziane przez wielu uczniów, którzy 2 września rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej nr 2 im. bł. Salomei w Skale. Tradycyjnie, po Mszy świętej w kościele parafialnym w Skale, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście min. Burmistrz Miasta i Gminy Skała  Krzysztof Wójtowicz uczestniczyli w uroczystej akademii inaugurującej nowy rok szkolny. Tym razem program artystyczny przygotowała klasa 6b pod kierunkiem pani Barbary Żak.