• Komunikat dotyczy: wznowienia zajęć stacjonarnych dla uczniów klas I-III i organizacji pracy szkoły od 18 stycznia 2021 r.

          • Skała,15.01.2021 r.

            1. Zgodnie z wytycznymi MEN od 18 stycznia 2021 r. nastąpi powrót do zajęć w układzie stacjonarnym dla uczniów klas I-III.

            2. Zajęcia dla uczniów klas IV - VIII realizowane będą w trybie zdalnym.

            3. Zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego pozostają bez zmian.

            4. Od 18.01.2020 r. dowozy bez zmian, odwozy kierunek Stoki 14:30, a kierunek Rzeplin - 13:30.

            5. Zajęcia realizowane będą wg przyjętego we wrześniu, tygodniowego rozkładu zajęć.

            6. Przypominam o konieczności zapoznania się z  procedurami i zasadami obowiązującymi na terenie szkoły zgodnymi z wytycznymi  MEN, GIS i MZ.

             

            Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2

            im. bł. Salomei w Skale

            mgr Dariusz Ziarkowski

        • Narodowy  Program Rozwoju Czytelnictwa
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata2016-2020

            Z niecierpliwością czekamy, aż pojawicie się w bibliotece szkolnej!

            Z wielką satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez naszą szkołę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w kwocie 12.000 zł, 3000 zł   przekazał organ prowadzący szkołę – Gmina Skała w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

            Nowości wydawnicze oraz lektury szkolne, służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – są już w szkolnej bibliotece. Zakupiono 834 egzemplarze, większość książek to pozycje pozostające w sferze zainteresowań uczniów (to głównie oni składali propozycje tytułów książek, które chcieliby, aby znalazły się w bibliotece szkolnej), nauczycieli i rodziców. Ponadto  przy wyborze książek pomocna była analiza recenzji i blogów książkowych  fundacji „Cała Polska czyta Dzieciom”- książki ze Złotej Listy .

            Po rozpakowaniu i przeliczeniu książki  są katalogowane. Niektóre książki można już wypożyczyć, inne sukcesywnie będą wprowadzane do księgozbioru.

            Wystawy nowości zakupionych w ramach NPRCZ oraz inne projekty związane z promocją czytelnictwa  są w trakcie realizacji, inne zorganizujemy, gdy spotkamy się w szkole podczas nauczania stacjonarnego.

            Tymczasem umieszczamy fotografie niektórych książek. Za jakiś czas postaramy się zamieścić na stronie internetowej szkoły recenzje wybranych pozycji.

            Z niecierpliwością czekamy, aż pojawicie się w bibliotece szkolnej!

            W czasie ferii zimowych biblioteka udostępnia swoje zbiory z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Zapraszamy do wypożyczenia książek po uprzednim zgłoszeniu przez dziennik elektroniczny LIBRUS

          • "Gwiazdka w Bullerbyn" czyli Święta tuż, tuż...

          •        "Gwiazdka w Bullerbyn" czyli Święta tuż, tuż...

             

                   Nasze - kolejne już  - spotkanie z "Dziećmi z Bullerbyn" (czy jest ktoś, kto jeszcze nie zna Lisy i pozostałych mieszkańców tej maleńkiej szwedzkiej wioski?!) tym razem związane było ze zbliżającymi się Świętami i stało się okazją do przeprowadzenia w klasie 3a niezwykle emocjonującego konkursu, którego celem był trening sprawności słuchowej.

                  Podczas zajęć online (21.12.2020 r), uczniowie wysłuchali fragmentu tej - ukochanej przez kilka pokoleń czytelników  - lektury, a następnie zmierzyli się z 13 pytaniami. Zadanie nie było łatwe: dzieci nie miały przed sobą tekstu, musiały zatem zaufać tylko swojej pamięci słuchowej! Przeczytany przez nauczyciela fragment doskonale wpisał się w bożonarodzeniową atmosferę i pokazał trzecioklasistom, że "inny" nie znaczy gorszy i, że można na kolację wigilijną jeść kaszę z migdałami (jak w Bullerbyn) i być takim samym - czekającym na prezenty i Pierwszą Gwiazdkę - dzieckiem jak Kasia i Karol, których wigilijnym przysmakiem jest barszcz z uszkami, a przed uroczystą kolacją składają sobie życzenia dzieląc się opłatkiem.

                A jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o Jultomte i nie wie, co wróży znaleziony w kaszy migdał  - powinien czym prędzej sięgnąć po serię książek Astrid Lindgren o dzieciach z wioski ("w której wszystko się może zdarzyć"), która istnieje naprawdę!

                

                 A kto wygrał nasz konkurs? Właściwie my wszyscy, którzy poczuliśmy atmosferę Świąt, nie tylko tych w Szwecji.

                  Ale największą liczbę punktów zdobył Dawid Mętel, który znał odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące wysłuchanego fragmentu.

             

              Gratulacje!!!

          • Życzenia świąteczne

          • OD KLASY 7A. Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ NOWEGO ROKU WSZYSTKIM ODWIEDZAJĄCYM TĘ STRONĘ ..... 

          • Już niedługo Andrzejki...

          • Już niedługo Andrzejki, więc z tej okazji klasa 5a przygotowała garść informacji, aby przybliżyć nam ten dzień.

             

            ANDRZEJKI

            Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja ,,Andrzejek” sięga w Polsce co najmniej XVI wieku, gdyż wiemy, że wspominał o niej jeden z pisarzy epoki renesansu.

            Pierwotnie były to głównie wróżby o charakterze matrymonialnym i traktowano je bardzo poważnie - wskazywały, czy młode kobiety mogą liczyć na szybkie zamążpójście i szczęście         w związku. Obecnie zabawy  andrzejkowe i towarzyszące im wróżby uatrakcyjniają spotkania towarzyskie odbywające się przed adwentem.

             

            ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

             

            LANIE WOSKU- należy roztopić wosk i przez klucz wylać go na wodę. Z wosku, na wodzie, tworzą się przeróżne kształty, w których można doszukiwać się rozmaitych symboli oraz interpretować je w dowolny sposób. Niektórzy rzucają na ścianę cień powstałej figury z wosku i  zastanawiają się, co może przedstawiać.

             

            SERCE Z IMIONAMI – wycinamy papierowe serce, po jednej stronie wpisujemy imiona żeńskie, po drugiej imiona męskie. Szpilką przekłuwamy serce. Imię, w które trafi uczestnik zabawy będzie nosił przyszły wybranek serca – mąż lub żona.

             

            FILIŻANKI – odwracamy 4 filiżanki. Pod trzy z nich wkładamy: obrączkę, listek, monetę, a pod czwartą nic. Mieszamy te filiżanki, a następnie wybieramy jedną i sprawdzamy, co wylosowaliśmy. Obrączka symbolizuje miłość, listek – małżeństwo, moneta – bogactwo. Pusta filiżanka - brak jakichkolwiek zmian.

             

            KARTECZKI Z IMIONAMI- w wigilię św. Andrzeja, wieczorem, wkładamy pod poduszkę karteczki z imionami wybranych chłopców lub dziewczyn. Rano losujemy jedną z kartek - imię znajdujące się na niej będzie nosił/a przyszły wybranek/a.

            WYŚCIG BUTÓW - ustawiamy  buty zgromadzonych panien, jeden za drugim, od ściany               do progu. Ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.

            WRÓŻENIE ZE SKÓRKI JABŁKA – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa, następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

             

             

             

             

          • KOMUNIKAT

          • Skała, 05.11.2020 r.
             

            Dotyczy: funkcjonowania szkoły.
             

            1. Zgodnie z wytycznymi MEN podaję:
            - od 9 listopada 2020 r. zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla klas I-III,
            - do 29 listopada przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII,
            - oddział przedszkolny funkcjonuje bez zmian.
            2. Od 9 listopada 2020 r. szkoła zapewnia funkcjonowanie świetlicy szkolnej w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 – dotyczy klas I-III. Informację o zapotrzebowaniu na te zajęcia rodzice składają do wychowawcy do dnia 6 listopada 2020 r. do godziny 11.00.
            3. Dowozy/odwozy – godziny zostaną ustalone po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji.
            4. Od 9 listopada 2020 r. klasy I-VIII pracują w trybie zdalnym.

                                                                                                                                                  Dyrektor Szkoły
                                                                                                                                                  mgr Dariusz Ziarkowski

          • Narodowe Czytanie - Balladyna 2020

          • To już kolejna część głośnego czytania pod Patroantem Prezydenta RP...

            We wrześniu 2020 r. nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w Ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie "Balladyny" - Juliusza Słowackiego. Ze względu na panującą pandemię - uczniowie na lekcjach języka polskiego w towarzystwie nauczyciela polonisty oraz koleżanek i kolegów ze swojej klasy odczytali wybrane i przygotowane fragmenty dramatu z podziałem na role. Głośne czytanie lektury rozpoczął nauczyciel  według własnego pomysłu, tym samym motywując uczniów do swojej oryginalnej interpretacji. Tłem była nastrojowa muzyka puszczana podczas lekcji....

          • "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie"

          • 20 października  2020 r. nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Akcja realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

            Po konsultacjach z nauczycielami i uczniami oraz w związku z panującymi ograniczeniami epidemicznymi /czerwona strefa,/ dzieci młodsze czytały w salach lekcyjnych, natomiast starsi uczniowie na korytarzach w wydzielonych strefach, bibliotece czy świetlicy.

            Podczas tego wyjątkowego dnia uczniom czas w czasie przerw upłynął inaczej, bo z ciekawą lekturą. Dla tych, którzy zapomnieli ulubionej pozycji ze swojej domowej biblioteczki,
            z pomocą przyszły zasoby szkolnej biblioteki.  

            Formuła akcji była otwarta na pomysły klas i grup. Niektórzy wspólnie słuchali książki czytanej przez nauczyciela, koleżankę lub kolegę z  klasy. Większość wybrała jednak indywidualne czytanie książek.

          • Informacja - zawieszenie zajęć w układzie stacjonarnym.

            1. Zgodnie z wytycznymi MEN – zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII od 26.10.2020 r. do 08.11.2020 r.
            2. Zajęcia dla oddziału przedszkolnego i dzieci klas I - III pozostają bez zmian.
            3. Zajęcia dla uczniów klas IV - VIII realizowane będą w trybie zdalnym.

             

            Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2

            im. bł. Salomei w Skale

            mgr Dariusz Ziarkowski

          • Podsumowanie EKO CHAMPION LEAGUE 2019/2020

          • Czas w tym trudnym okresie zakończyć Akcję EKO CHAMPION LEAGUE 2019/2020.

            Puchar powędruje już w najbliższy czwartek 22 października w ręce klasy 8b i pozostanie w nich przez kolejny rok. Po piętach klasie 8b deptała klasa 7b (wszystko przed Wami). Trzecie miejsce zajmuje klasa 6a.

            Chcielibyśmy wyróżnić również trójkę rodziców, bez których nasze EKO CHAMPION LEAGUE nie byłoby tak ekscytujące.

            Wyróżnienie rodzice to:

            • Pan Sławomir Iwaniuk
            • Pani Bernadeta Zadęcka
            • Pan Daniel Sarota.

            Serdecznie zapraszamy wyżej wymienionych Rodziców na skromną uroczystość przekazania Pucharu oraz wręczenie nagród niespodzianek.

            Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do rywalizacji w EKO CHAMPION LEAGUE 2020/2021.

            Razem bądźmy EKO

          • VIII GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO - HISTORYCZNY

          • 12 października 2020 r. odbył się VIII Gminny Konkurs Matematyczno-Historyczny "Matematyka w historii Skały ukryta" zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Szczodrkowicach z okazji 100-lecia istnienia tej szkoły.

             

            Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły w składzie:

            1. Zuzanna Wiktorska i Filip Łyczko z klasy 8a

            2. Julia Kowalik i Wiktoria Karlik z klasy 8b  

             

            Wyniki konkursu prezentuje tabela.

             

            GRATULUJEMY NASZYM UCZNIOM I POZOSTAŁYM LAUREATOM!

          • 7A ODKRYWA MAŁOPOLSKĘ

          • 3 października 2020 r. (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności związanych z epidemią koronawirusa) wybraliśmy się na wycieczkę. Odkrywaliśmy Małopolskę, niby wszystko tak blisko, a niewielu znane. Przebrnęliśmy przez piaski Pustyni Błędowskiej, pozachwycaliśmy się zakolami rzeki Sztoły w Bukownie, pomarzyliśmy o byciu księżniczkami i rycerzami na zamku w Rabsztynie.

             

            Jak było? Zdjęcia mówią same za siebie:)

          • Dzień czekolady - 17 września 2020

          • Działający w naszej szkole Szkolny Klub Ludzi Aktywnych „Szklanka” wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali w dniach 17,18 i 21 września akcję charytatywną pod nazwą „ Dzień czekolady”. Miała ona na celu pomoc małemu mieszkańcowi Skały Damianowi Mosurkowi, dla którego niezbędny jest przeszczep wątroby.

            Przedsięwzięciu patronowała CZEKOLADA, dlatego też uczniowie dobrowolnie przynosili czekoladowe łakocie, które później można było kupić, biorąc jednocześnie udział w quizie wiedzy o czekoladzie. Uczeń kupując smakołyk, dostawał los i udzielał odpowiedzi na pytanie dotyczące czekolady. Każdy los po zakończeniu akcji brał udział w losowaniu głównej, słodkiej nagrody.

            Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, począwszy od zerówkowiczów aż po ósmoklasistów, którzy przez 3 dni przed każdą lekcją, poprawiali sobie nastrój porcją zakupionych czekoladek, batoników i cukierków. W rezultacie w wyjątkowo słodki sposób udało się zebrać kwotę 1630,46 zł.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji i życzymy dużo zdrowia Damiankowi!

            Szkolny Klub Ludzi Aktywnych „ Szklanka” i Samorząd Uczniowski