• Wspólne kolędowanie i powrót do magii Świąt!!!

          •  

            Zapraszamy do obejrzenia wykonanych przez uczniów utworów:

             FILM

            6 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbyła się Wieczornica kolędpt. „Śpiewem i graniem ucieszmy Jezuska”  pod kierunkiem pani Grażyny Rodek. Uczniowie z chóru szkolnego pięknie wykonali kolędy i pastorałki, a muzycy szkolni przygrywali na różnych instrumentach. Nie zabrakło gości i wspaniałej, ciepłej, a wręcz magicznej atmosfery.

          • Nagroda: Wycieczka dla zwycięzców konkursu "Genialne Miejsca"

          • 25 stycznia 2023 r. uczniowie z klasy 7a wraz z zwycięzcami konkursu „Genialne Miejsca” – 2 drużyny chłopców z klasy 7a i 8b wzięli udział w wycieczce, która była dla uczestników konkursu nagrodą. Zaczęliśmy bardzo nietypowo, a mianowicie od odwiedzenia bardzo niezwykłego interaktywnego muzeum unikatowych 150 gier komputerowych z lat 80 i 90-tych „Arcade”. Uczniowie świetnie się bawili, ale czas dobiegł końca. Udaliśmy się więc dalej w stronę Starego Rynku w poszukiwaniu szopek, gdzie uczniowie zdobywali pamiątkowe selfie przy każdej odnalezionej szopce – rywalizacja była na 100%. Po troszkę męczącej wędrówce postanowiliśmy zrobić coś w stylu Krakowa czyli ???? obwarzanki, które uczniowie własnoręcznie wykonali w „Muzeum Żywego Obwarzanka”. Z dumą można stwierdzić, że ich wygląd i smak był naprawdę wyjątkowy.

            Świetna atmosfera, poczucie humoru i dobra zabawa towarzyszyła nam przez całą wycieczkę!!!

          • BAL KARNAWAŁOWY

          • W środę 25.01.2023 r. uczniowie z oddziałów 0 – 3 bawili się na balu karnawałowym w naszej szkole.

            Zabawę uświetnił słodki poczęstunek w formie bufetu. Podczas balu, uczniowie mogli oddać głos na swoich kandydatów, wybierając Królową i Króla Balu Karnawałowego.

            Uczniowie, przebrani w kolorowe stroje, uczestniczyli w różnych zabawach tanecznych. Na rozkręcenie wspólnej imprezy zabawiliśmy się w "Podaj dalej", by za chwilę, łącząc się w pary, zatańczyć z balonem starając się go nie upuścić bez pomocy rąk. Uformowaliśmy też wspólny pociąg, wykonaliśmy "taniec węża", zatańczyliśmy macarenę, "wyginaliśmy ciało" na gazetach i w rytm hawajskiej melodii zabawiliśmy się w Limbo. Te i inne zabawy, urozmaiciły dzieciom czas balu oraz  zachęciły je do wspólnej integracji.  

            Podczas zabawy nie było mowy o nudzie ! Było kolorowo, wesoło, muzycznie i smacznie.

            Na koniec balu karnawałowego, wybrani przez uczniów w wyniku głosowania  - Król Bartłomiej Gądek z kl. II i Królowa - Liliana Błachno z kl. III, wzięli udział w uroczystej Koronacji, otrzymując pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcom Serdecznie gratulujemy, a uczniom dziękujemy za wspólną zabawę.

          • Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole.

          •  

            Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,

            życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta...”

            21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a - 22 stycznia - Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków.

            Z tej okazji 23 stycznia 2023 r. dzieci z klasy 1a oraz z oddziału „0” przygotowały specjalną uroczystość.​​​​​​​​​​

            W pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej, dzieciaki pięknie przedstawiły przygotowane wiersze, piosenki i tańce. Licznie przybyli:  babcie i dziadkowie, którzy mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając ich gromkimi brawami.

            Po części artystycznej ukochane wnuczęta w dowód miłości, wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty. Następnie był czas na poczęstunek, o który zatroszczyły się mamy, za co serdecznie dziękujemy.

            Dużą radością dla dzieci jak i dziadków była możliwość wspólnych tańców i zabawy.

            Babcie i dziadkowie z dumą i uśmiechem opuszczali nasze szkolne mury.

             

            Kochanym Babciom i drogim Dziadkom

            jeszcze raz życzymy  dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu!!!

          • 4a prezentuje swoje zainteresowania!

          • Obejrzyjcie nagranie z pokazu w klasie 1a.

            Każdy z nas ma jakieś hobby. Pokażmy je!

            Tomek Parzelski z klasy 4a uwielbia poznawać nowe zagadnienia, doskonalić posiadane umiejętności, eksperymentować. Interesuje się m.in. historią, matematyką, fizyką. W ramach prezentacji swojego hobby, Tomek przygotował kilka doświadczeń fizycznych, które zaprezentował koleżeństwu ze swojej klasy, a także uczniom z klasy 1a.  Efekty wzbudziły zainteresowanie, wywołały zdziwienie oglądających.

            Może Einstein i Nobel też tak zaczynali swoje naukowe kariery :)

          • 4a zagrała w 31 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

          • Któregoś grudniowego dnia postanowiliśmy wrócić do prawdziwej idei św. Mikołaja, zrobić klasową zbiórkę pieniędzy i przeznaczyć je na „jakąś pomoc”. O celu mieliśmy zdecydować w styczniu.  Po dyskusji i wzajemnym przekonywaniu,  postanowiliśmy zebraną kwotę – 80 zł – wpłacić na WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. 

            Pieniądze podzieliliśmy na dwie części, jedną (60 zł) wpłaciliśmy bezpośrednio na konto WOŚP, za drugą część (20 zł) wykupiliśmy Wirtualne Serce WOŚP. 

            Identyfikatory: A SP SKALA i apskala,  to MY – 4A!

             

            Obejrzyjcie filmik, który wysłał nam Jurek Owsiak.

             

          • SP 2 W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ w OJCOWIE

          • ​​​​​​W ramach trwającej od wielu lat współpracy, 19 stycznia, uczniowie klasy VII (wraz z chórzystami ćwiczącymi pod okiem Pani Grażyny Rodek) złożyli wizytę w malowniczo usytuowanym Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta, gdzie zaprezentowali zarówno mieszkańcom, jak i opiekującym się nimi pracownikom, inscenizację jasełkową przygotowaną przez ks. Andrzeja Wojarskiego.

            Spotkanie to stało się doskonałą okazją, aby uwrażliwić dzieci i młodzież na potrzeby ludzi starszych i chorych, aby dać im szansę na niesienie bezinteresownej pomocy, aby spróbować wykształcić w nich prospołeczne postawy - nauczyć empatii i tolerancji.

            Na uznanie zasługuje wspaniała postawa naszych uczniów, którzy wykazali się niezwykłym talentem aktorskim, ale i olbrzymią dojrzałością. Uśmiech pensjonariuszy spowodował, iż dobry nastrój udzielił się wszystkim obecnym - widzom i występującym, a poczęstunek przygotowany dla naszych aktorów i chórzystów przerósł nasze najśmielsze oczekiwania … 

            Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i pozytywnej energii. To był ważny dzień!

             

          • Klasa II świętuje Winnie the Pooh Day czyli Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

          • Każdego roku, 18 stycznia, w rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne’a - pisarza, który stworzył tego pociesznego (znanego zapewne wszystkim Małym i Dużym) bohatera - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.

            Była to dla nas doskonała okazja do przypomnienia sobie postaci tego wiecznie głodnego, poszukującego miodu misia oraz jego wspaniałych przyjaciół: nieustannie gubiącego ogon Kłapouchego, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygryska czy też pracowitego Królika i wszystkowiedzącej Sowy. I choć zapewne każdy zna już powiedzonka: “małe co nieco” czy też “to, co tygrysy lubią najbardziej”, my sięgnęliśmy do tych nieco mniej popularnych, które wraz z naszymi kolorowankami i podstawowymi informacjami na temat Kubusia zostały umieszczone na plakatach i zawisły w holu naszej szkoły. Zachęcamy do ich przeczytania i obejrzenia! Nam najbardziej spodobał się aforyzm: MYŚLENIE NIE JEST ŁATWE, ALE MOŻNA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ. fajne

            PS

            Wydaje nam się, iż nazywanie tego bohatera, drugiej po Myszce Miki najcenniejszej postaci fikcyjnej (wg Forbsa), misiem “o bardzo małym rozumku” jest nieco krzywdzące … W końcu każdy z nas ma w sobie odrobinę (mniejszą lub większą) jakieś postaci ze Stumilowego Lasu:). Z przymrużeniem oka i z pewną dozą dystansu proponujemy, aby rozwiązać w zaciszu domowym test: Do jakiej postaci z Kubusia Puchatka jesteś podobny? My go dzisiaj rozwiązaliśmy i … okazało się, że to (PRAWIE) cała prawda o nas!

          • NIEOGRANICZONA WYOBRAŹNIA

          • „Ira w krainie bocianów” to dwujęzyczna książka autorstwa Emmy Boo, która stanowiła podstawę,  i była jednocześnie inspiracją do dialogu w postaci warsztatów plastycznych. Odbyły się one w naszej szkole 08. 12.2023r. pod nazwą „ Dalsze losy Iry”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja „ Idź Pod Wiatr”. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 3 „a” oraz  uczniowie z Ukrainy. Prowadziła je sama autorka książki, która nakreślając ogólny biogram głównej bohaterki , pozwoliła dzieciom na twórczą swobodę. Takie działanie okazało się bardzo trafne, gdyż niczym nieograniczona wyobraźnia  małych artystów, pozwoliła na powstanie nieszablonowych prac. Uczniowie według własnego pomysłu, dowolną techniką plastyczną i z wielkim zaangażowaniem przedstawiali to, co jeszcze mogło się wydarzyć w życiu Iry. Warsztaty te nie tylko sprawiły dzieciom ogromną radość, ale pokazały też możliwość korespondowania dzieła literackiego ze sztuką plastyczną.  Zwieńczeniem warsztatów plastycznych był konkurs rozstrzygnięty w Centrum Kultury  Sportu i  Rekreacji w Skale.

             LAUREATAMI zostali uczniowie  NASZEJ SZKOŁY!

             Pierwsze miejsce zdobyła LILIANA BŁACHNO z kl. 3 „a”, drugie DMYTRII LAZARCHUK z kl.6 „a”.

            Serdecznie GRATULUJEMY!!!

            Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni przez samą Autorkę książki. Prace konkursowe zostaną wyeksponowane w lutym  CKSiR w Skale. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do ich podziwiania.

          • 4a w teatralnym, tajemniczym, magicznym … Krakowie

          • 21.12.2022 r. byliśmy na wycieczce w Krakowie. Pewnie pomyślicie… a cóż
            w tym takiego niezwykłego?  Okazuje się, że mimo iż wydaje się nam, że wszystko w nim znamy, to on kryje jeszcze w sobie różne tajemne miejsca.

             

            Najpierw poznaliśmy niezwykłą dziewczynkę. Ma 9 lat. Nie słynie z tego, że lubi chodzić do szkoły, ani z tego, że jest posłuszna dorosłym. W szkole nie pojawia się prawie wcale, a być posłusznym i grzecznym? To przecież okropne słowa! Słynie z tego, że jest niezwykle silna, przeżywa niesamowite przygody
            i opowiada niestworzone historie, ma konia, małpkę i tysiące piegów na twarzy. Już kojarzycie? Tak, to: Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf, czyli po prostu PIPPI. Na pewno chcielibyście stać się tacy jak ona, chociaż na parę chwil.  Dlatego koniecznie wybierzcie się na roztańczony, rozśpiewany i pełen humoru spektakl dla widzów od lat 3 do 103 w Teatrze Ludowym.

             

            Kolejnym punktem naszego programu była wystawa i warsztaty w Domu pod Krzyżem. Poznaliśmy tam teatr „od kuchni”. Niesamowite, ile osób ma wpływ na powstanie spektaklu teatralnego! Wystawa jest podzielona na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabinę akustyka
            i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora. Nie dość, że wysłuchaliśmy opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście, to i sami się w nich wcieliliśmy. Bawiliśmy się świetnie, zwłaszcza przy tworzenie różnego rodzaju dźwięków :) Było głośno!

             

            No i przyszedł czas na ostatnie miejsce, którego do ostatniej chwili nie znaliśmy, bo było utrzymywane przez naszą wychowawczynię w tajemnicy.

            Wchodząc tam, poczuliśmy jakbyśmy cofnęli się w czasie, bo  oto znaleźliśmy się w średniowiecznej karczmie „Wilczy Dół”, ciemne sale oświetlone nikłym światłem, stare beczki, proporce na ścianach, tajemne rysunki, wiedźmy jako obsługa. Wystrój oraz nazwa nawiązują m.in. do świata fantasy, znanego
            z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Serwuje się tam jedzenie i picie inspirowane przygodami wiedźmina, czyli Geralta z Rivii. Co nam się najbardziej podobało? Wszystko :) Ciekawostką jest to, że lokal ma swoją walutę – dukaty, w których płaciliśmy. Mogliśmy się poczuć jak sam Wiedźmin, bo siedzieliśmy na jego tronie. Rozegraliśmy pojedynek na miecze i topory. Zagraliśmy w szachy i inne gry planszowe nawiązujące do tamtych czasów. Zjedliśmy pyszne jadło i wypiliśmy magiczne eliksiry: na prawdę, młodość, odwagę, miłość i inne przymioty. Co takiego wyjątkowego w tychże drinkach? To, że można sporządzić je samodzielnie. Otrzymaliśmy w odpowiednich fiolkach i naczyniach elementy swojego eliksiru oraz instrukcję, w jaki sposób połączyć je sobą. Bulgotało, dymiło, intrygowało i...smakowało :)

             

            Wszystkie miejsca polecamy!

            Dla zachęty obejrzyjcie zdjęcia:

            TAJEMNICZY, MAGICZNY KRAKÓW - GALERIA

             

          • AKADEMIA KROPELKI czyli KLASA II NA TROPIE PITNEJ KRANÓWKI

          • Wyjazd naszej klasy - 16 grudnia - na bezpłatne warsztaty ekologiczne był tylko z pozoru sprawą prostą i oczywistą … Najpierw jakiś chochlik pomieszał terminy, potem kilkoro z nas się pochorowało, a na koniec - atak zimy o mały włos nie skomplikował naszych planów! Ale udało się i mogliśmy w końcu wybrać się do Wodociągów Miasta Krakowa … A po co? - zapytacie. A no właśnie - żeby dowiedzieć się co nieco o obiegu wody w przyrodzie, technologiach jej uzdatniania czy też wpływie działalności człowieka na zasoby naturalne. Nie były to jakieś tam nudne pogadanki dla dorosłych uczące jedynie teoretycznie postaw proekologicznych, ale to, co lubimy najbardziej: konkursy, łamigłówki, rywalizacja, praca w grupach!

            Nie wyszliśmy stamtąd z pustymi rękoma - na zakończenie otrzymaliśmy materiały edukacyjne, które pozwolą nam utrwalić sobie poruszane na warsztatach tematy oraz pamiątkowe gadżety: przypinki i bidony.

             

            Zapamiętamy - na zawsze już chyba - słowa starożytnego greckiego poety Pindara: NIE MA NIC LEPSZEGO NAD WODĘ

          • NABOJ JUNIOR 2022

          •  

            Sukces naszych uczniów na Międzynarodowych Zawodach Matematyczno – Fizycznych  NABOJ JUNIOR 2022

            Naboj Junior to zawody matematyczno-fizyczne dla czteroosobowych drużyn. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:

            z klasy 7a
            1. Bartosz Ciobanu
            2. Kacper Gumula
            3. Małgorzata Jasica
            4. Maksymilian Ziarkowski

            z klasy 8b
            1. Joanna Gumula
            2. Mateusz Kuca
            3. Arkadiusz Mętel
            4. Kacper Zaręba

             

            Międzynarodowe zawody rozgrywane są w Belgii, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Polsce oraz na Słowacji.  We wszystkich tych krajach odbywają się w tym samym czasie. Zadania są takie same (z dokładnością do tłumaczenia), więc uczniowie mogą porównać swój wynik do wyników rówieśników z zagranicy.

            Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Sukces  nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny.  Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości.

            W Polsce zawody były rozgrywane w 11 miastach, m.in. w Krakowie, na Wydziale Matematyki
            i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niektórym tak się spodobało na uczelni, że już się poczuli, jak jej studenci :) Najlepszych 5 drużyn otrzymało dyplomy i nagrody. Nasi reprezentanci też do nich należeli.

            Nasze wyniki:

            Zespół z klasy 7a:

            4 miejsce na 19 drużyn w Krakowie, 33 miejsce na 144 drużyny w Polsce, 201 miejsce na 1392 drużyny międzynarodowo.

            Zespół z klasy 8b:

            5 miejsce na 19 drużyn w Krakowie, 38 miejsce na 144 drużyny w Polsce, 228 miejsce na 1392 drużyny międzynarodowo.

             

            Gratulujemy obu zespołom i życzymy kolejnych matematycznych sukcesów!

             

            Fotorelację z zawodów obejrzycie tutaj:

            NABOJ JUNIOR 2022 - GALERIA

          • 4a na PIŻAMA PARTY

          • Przy takiej zimowej pogodzie, to tylko pozostaje … zapaść w zimowy sen. Co też zrobili uczniowie z klasy 4a! Anastazja Katarzyńska i Zuza Wójtowicz wymyśliły i zorganizowały klasową zabawę: PIŻAMA PARTY :). Było konkursowo, zabawnie, przytulnie i … śpiąco.

             

            Zobaczcie sami:

            PIŻAMA PARTY - GALERIA

          • PIECZEMY PIERNICZKI czyli WOLONTARIUSZE W SWOIM ŻYWIOLE

          • Zaledwie kilka dni minęło od momentu, kiedy zakończyliśmy zbiórkę żywności w ramach akcji: PODZIEL SIĘ Z SENIOREM (dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zapełnić to OLBRZYMIE pudło przeznaczone na artykuły spożywcze dla tych nieco starszych mieszkańców naszej gminy), a już przystąpiliśmy do kolejnego wyzwania … Jak co roku, Wolontariusze z naszej szkoły upiekli, zapakowali i dostarczyli do pobliskiego Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Ojcowie przepyszne pierniczki. 

             

            Ale to jeszcze nie koniec naszej przedświątecznej działalności! Na paczki ze smakołykami i akcesoriami czekają w zaprzyjaźnionym schronisku również "bracia mniejsi" - nasi czworonożni przyjaciele. Już wkrótce i do nich powędrują pyszności i wspaniałe prezenty!

          • Podziękowanie

          • Skała, dnia 07.12.2022 r.

            Podziękowanie

             

            Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. bł. Salomei w Skale, wyraża serdeczne podziękowania Panu Zygmuntowi Derczowi – prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Skały, za nieodpłatne przekazanie nowych kurtek zimowych dla dzieci i młodzieży (6 szt.), czapek (27 szt.), szalików (4 szt.), pluszaków (48 szt.) oraz materiałów dekoracyjnych w postaci choinek, bombek i oświetlenia ledowego. Wszystkie wymienione rzeczy, zostaną przekazane dla dzieci i młodzieży naszej szkoły zgodnie z przyjętymi kryteriami.

          • Z wizytą świętego Mikołaja!!!

          • Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wizyty Świętgo Mikołaja!

            W dniu 6 grudnia 2022 r.  w naszej szkole pojawił się tajemniczy gość. Wraz z pomocnikami odwiedził nas Święty Mikołaj. Spotkał się z uczniami klas 1-3 oaz dziećmi z oddziału przedszkolnego. Emocje związane z niespodziewaną wizytą Świętego były ogromne. Wiele radości sprawiły upominki, które dzieci otrzymały od Mikołaja.

          • MIKOŁAJKI W TEATRZE czyli KLASA II ROZPOCZYNA ODLICZANIE DO ŚWIĄT

          • 5 grudnia - już od samego rana - emocje sięgały zenitu! Czy wyjazd do teatru to tylko przypomnienie sobie baśniowej klasyki czy może wydarzy się coś jeszcze?

            W końcu już jutro ten MAGICZNY DZIEŃ…

             

            Podekscytowani, zupełnie nie mogliśmy skupić się na przedstawieniu, które było kompilacją kilku baśni braci Grimm w nieco uwspółcześnionej wersji, jak zresztą na Teatr WSPÓŁCZESNY przystało:). Udało nam się jednak wejść w ten wspaniały świat fantazji i razem ze Śpiącą Królewną, Czerwonym Kapturkiem, Żabim Królem i małymi koźlętami zapomnieć - choć na chwilkę - o wszystkich naszych smutkach, które dopadają przecież czasem każdego z nas, szczególnie przy takiej pochmurnej pogodzie…

            Aż w końcu nadszedł ten moment - Święty Mikołaj wszedł na scenę i poczęstował nas przepysznymi pierniczkami!

             

            A kto nie wierzy - niech spojrzy na nasze zdjęcia.

          • Laboratoria Przyszłości 2022

          • 6 grudnia 2022 r. jak zawsze emocji nie brakowało! Uczniowie z klasy 5a i 4a wzięli udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych „Mobilne Laboratoria Przyszłości”. W pierwszej części poznali tajniki działania mikrokontrolerów na przykładzie skonstruowanego robota do nawilżania kwiatów. Druga część zajęć poświęcona została działaniu neuronów oraz ludzkiego mózgu. Uczniowie porównywali człowieka do robota. Następnie grając do kamery w gry online mogli wykazać się sprytem i sposobem działania, wykorzystując własne części ciała jednocześnie sprawdzając działanie neuronów ludzkich.

            #LaboratoriaPrzyszłości