• Jej wysokość LICZBA PI

          • 14 marca wypada Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. To niezwykła liczba, która od wieków fascynuje uczonych na całym świecie. Święto tej liczby obchodzimy 14 marca, ponieważ w amerykańskim formacie zapisu daty, ten dzień zapisuje się: 3,14, co oznacza przybliżoną wartość liczby Pi. Ta liczba (w greckim zapisie: π – [literka Pi] to 16. litera greckiego alfabetu) ma rozwinięcie dziesiętne nieskończone i nieokresowe, więc nigdy nie poznamy jej do ostatniego miejsca po przecinku.

            Tego samego dnia, w którym świętuje LICZBA  PI, urodził się Albert Einstein. Może ktoś z Was też ma taką datę urodzin i wróży mu to karierę naukową … :)

             

            14 marca w naszej szkole również fetowaliśmy LICZBĘ PI na różne sposoby. Organizatorami święta byli uczniowie z klasy 4a i 7a.

            Co przygotowaliśmy? Mnóstwo rzeczy. Cała szkoła była oklejona symbolami LICZBY PI. Wzdłuż schodów, od szatni aż  do I piętra oraz na holu, rozwinęliśmy taśmy z setkami kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego naszej solenizantki. W różnych miejscach rozwiesiliśmy informacje i ciekawostki o LICZBIE PI. Przygotowaliśmy pokaz wyznaczania LICZBY PI. Zorganizowaliśmy konkursy: konkurs plastyczny, konkurs literacki, konkurs na zapamiętanie i zapisanie jak najwięcej kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego LICZBY PI, grę „korytarzową”  w poszukiwaniu LICZBY PI. Wyszukaliśmy i zaprezentowaliśmy muzykę oraz poezję, której bohaterką,  jest oczywiście, LICZBA PI :) Wykonaliśmy biżuterię związaną z naszą solenizantką: bransoletki i breloczki. W jaki sposób?  Przypisaliśmy kolorom koralików cyfry i układaliśmy je w takiej kolejności, w jakiej występują w rozwinięciu PI. Upiekliśmy babeczki i ciasto, oczywiście z symbolami PI :)

            Jak konkursy to i nagrody! Ich fundatorem był Dyrektor szkoły i Rada Rodziców. Z jakimi wzorami  były te gadżety… ? Bardzo dobra odpowiedź! Oczywiście, że z LICZBĄ PI.

             

            Laureaci konkursów.

             

            KONKURS PLASTYCZNY - w jury zasiadł każdy uczeń i nauczyciel, który chciał wskazać swojego plastycznego faworyta:

            I miejsce: Gajda Marika 4a

            II miejsce: Pabisek Maja 8b

            wyróżnienie: Natkaniec Kinga 8b

             

            KONKURS LITERACKI:

            I miejsce ex aequo: Małgorzata Jasica 7a i Bartosz Ciobanu 7a

             

            KONKURS – ROZWINIĘCIE LICZBY PI:

            I miejsce: Mętel Arkadiusz 8b – ustanowił rekord szkoły, zapisał poprawnie 213 cyfr po przecinku! Kto pokona Arka w następnym roku?!

            II miejsce: Lizoń Bartłomiej 8b

            III miejsce: Jasica Małgorzta 7a

             

            GRA KORYTARZOWA „ W poszukiwaniu LICZBY PI”:

            I miejsce: Parzelska Lena 4a

            II miejsce ex aequo: Błachno Martyna 4a, Słomian Aleksandra 4a

            wyróżnienie dla najmłodszej uczestniczki: Majewska Lila 2a

             

            Nie ma co dalej opisywać, obejrzyjcie zdjęcia:

          • SPOTKANIE Z KRUS

          •  

             

            NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE W ROLNICTWIE

            16 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w prelekcji zorganizowanej przez przedstawicieli KRUS oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Temat przewodni dotyczył bezpieczeństwa, które należy zachować wobec niebezpiecznych substancji wykorzystywanych w rolnictwie. W ramach działań prewencyjnych, dzieci zapoznały się z prezentacją, przestrzegającą przed niebezpiecznymi zachowaniami w gospodarstwie rolnym. Szczególna uwaga została zwrócona na to, w jaki sposób unikać zagrożeń, wynikających ze stosowania w rolnictwie środków chemicznych. Na zakończenie spotkania każdy z uczniów mógł wybrać sobie drobne upominki. Prelegenci zachęcali też uczniów do wzięcia udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym p.n.„ Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. By do niego przystąpić należy spełnić poniższe kryteria :

            • wykonać dwuwymiarową pracę plastyczną w formacie A3
            • praca ma obrazować zasady prawidłowego stosowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym
            • praca powinna być podpisana na odwrocie pełnym imieniem i nazwiskiem
            • do pracy należy dołączyć formularz zgłoszeniowy podpisany przez rodzica
            • pracę należy przekazać do 31 marca 2023r.

            ZACHĘCAMY !

            ANTAKCYJNE NAGRODY CZEKAJĄ WŁAŚNIE NA WASJ

          • W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ…

          • … klasa 2a postanowiła przygotować pyszne, zdrowe i piękne (PRZED)WIOSENNE kanapeczki. Pod okiem Pani Magdy (niestety, nie była to Pani Magda Gessler!) kroiliśmy, smarowaliśmy i ozdabialiśmy świeże bagietki, bułeczki i chlebka kromeczki, aby - w końcu - zjeść te prawdziwe dzieła sztuki. Z niektórymi trudno nam się było nawet rozstać! Niestety - i one zostały skonsumowane… Właściwie - po to je przecież robiliśmy! A jak smakowały! Nie do opisania! Po cichu, musimy się przyznać, że niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu zrobili sobie kanapkę:)

            Część z nich - ta nadprogramowa, kiedy to zaspokoiliśmy już nasze własne brzuszki - powędrowała do nauczycieli i starszych kolegów, którzy byli zachwyceni naszym pomysłem na degustację. Prosili o więcej, ale przecież: wszystko, co dobre, szybko się kończy!

            Może za rok też przygotujemy takie pyszności?!

          • Sentymentalnie i wesoło - czyli Dzień Kobiet w 8b.

          • Warto wracać do ważnych chwil naszego życia...

            Nasi chłopcy z okazji Dnia Kobiet wręczyli nam małe słodkie upominki.
            Franek sam upiekł dla nas pyszne muffinki, ale to nie było wszystko.
            Przygotowali dla nas niesamowity prezent. Wykonali prezentację, która przypomniała nam wspólnie spędzone lata. Myślicie, że to już koniec? 
            Nie w przypadku naszych przystojniaków! Chłopcy na zakończenie zaprezentowali układ taneczny, który  tańczyliśmy wspólnie ponad cztery lata temu, na początku czwartej klasy.  Wszystkie dziewczyny były pod wielkim wrażeniem. Na wielu twarzach pojawiły się łzy. Kolejny raz uświadomiliśmy sobie, że już za niedługo się rozstaniemy.

                                                                                        Dziękujemy !

                                                                                       Dziewczyny ( te młodsze i starsze) z 8b.

          • 3a z wizytą na Wawelu!

          • Uczniowie z klasy 3a - 7 marca odwiedzili zamek na Wawelu. Zwiedzili komnaty królewskie i skarbiec, pod okiem pani przewodnik. Poznali bardzo dużo faktów z historii Polski oraz ciekawostek z życia królów. Zainteresowanie uczniów wzbudzało mnóstwo pytań, na które pani przewodnik cierpliwie odpowiadała. Najbardziej zafascynował ich zbiór zgromadzony w skarbcu, w którym czekała uczniów niespodzianka! Spróbowali jazdy w prawdziwym siodle! Emocji nie brakowało i na pewno jeszcze tu wrócimy ....

          • CZY TARNOWSKIE GÓRY TO TEŻ GÓRY?

          • 2 marca, chwilkę po godzinie ósmej, uczniowie klasy 1a i 2a wyruszyli na swoją kolejną wycieczkę. Tym razem celem naszej podróży stała się Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach - obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

            Pogoda była wspaniała, przygrzewało piękne słoneczko, humory dopisywały… Czego chcieć więcej? Chyba tylko świetnego przewodnika w kopalni … Ale i to marzenie nam się spełniło! Zabawna Pani Teresa - prowadząc nas krętymi podziemnymi korytarzami - opowiadała z olbrzymią swadą i dowcipem nie tylko o tarnogórskich gwarkach, ale również o metodach wydobywania przez nich skarbów, które zostawiła im natura. Nie zapomniała wspomnieć o maszynie parowej, która przecież zrewolucjonizowała tutejszy przemysł!

            Oprócz takiego „tradycyjnego” zwiedzania, w programie była również przeprawa łodziami. Pod ziemią oczywiście! Było to dla nas niezwykłe doświadczenie - strach, a raczej lekki niepokój - mieszał się z ekscytacją, ale i z olbrzymią radością. Po wydostaniu się na „powierzchnię”, po zakupach w sklepiku z pamiątkami, nieco zmęczeni, wróciliśmy do Skały.

            Niektórzy twierdzą, że to była najlepsza wycieczka w ich życiu!

          • BEZPIECZNI W SIECI!!!

          • 27 lutego klasa III „a” uczestniczyła w prelekcji  poruszającej problem cyberprzemocy pod nazwą „Bezpieczny Internet”. Przedstawiciel Komisariatu Policji w Skale wyjaśnił uczniom, co oznacza cyberprzemoc, kiedy możemy mieć z nią do czynienia i jak możemy się przed nią ustrzec.  Funkcjonariusz policji zaprezentował najczęściej występujące formy przemocy z wykorzystaniem internetu oraz telefonu komórkowego. Przestrzegał między innymi przed zamieszczaniem swoich danych osobowych w sieci, zawieraniem znajomości przez internet oraz umieszczaniem zdjęć i filmików w sieci. Zwrócił też uwagę, by uczniowie jako ci bardziej świadomi zagrożeń płynących ze świata ‘ cyber”, uczulili starszych członków swoich rodzin (np. babcie, dziadków) na to, w jaki sposób powinni korzystać z urządzeń elektronicznych. Pan policjant mówił też, aby w sytuacji zagrożenia zwrócić się o pomoc do osób dorosłych - rodziców, nauczycieli czy innych bliskich i zaufanych osób. Wszyscy z dużą uwagą słuchali wystąpienia pana policjanta, a na koniec spotkania aktywnie brali udział we wspólnej dyskusji.

          • 4a - tym razem w filmowym, tradycyjnym, magicznym…Krakowie

          • 23.02.2023 r. ponownie wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Tym razem mieliśmy inny zestaw atrakcji niż w grudniu.

            Zaczęliśmy od spaceru po porannym Krakowie, jeszcze pustym, cichym, bez natłoku turystów. Zatrzymywaliśmy się przy najbardziej rozpoznawalnych obiektach z krakowskiej trasy turystycznej: Pomnik Grunwaldzki na placu Jana Matejki, Barbakan, Brama Floriańska, Rynek Główny, Bazylika Mariacka, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Wieża Ratuszowa, aż dotarliśmy do Pałacu pod Baranami. Kiedyś to była gospoda, w jej podworcu trzymano barany przeznaczone na sprzedaż, a obecnie znajduje się tam jedno
            z najlepszych, polskich i europejskich, kin studyjnych. Okazało się, że jeszcze nikt z nas nie był w tego rodzaju kinie. Sala i zamówiony pokaz tylko dla nas! Obejrzeliśmy film: „Za duży na bajki”. Główny bohater – Waldek, walczy
            o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym. Pasja do gier okazuje się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości. Zgadzamy się z recenzją Łukasza Muszyńskiego, że „..."
            Za duży na bajki" to film zrobiony z szacunkiem do publiki: starannie napisany, świetnie obsadzony, mówiący przystępnie i lekko
            o sprawach wagi ciężkiej.[…] nie jest opowieścią o zgubnych skutkach miłości do gier wideo. Raczej o tym, że i w prawdziwym, i w wirtualnym świecie najskuteczniejszą receptą na zwycięstwo jest nieustanna praca nad sobą. Pokazuje, jak szczera rozmowa pozwala przezwyciężyć strach, a także daje siłę do stawienia czoła kłopotom.” Swoją drogą wiecie, że są trzy rodzaje kłamstwa? ze strachu, głupoty i miłości. Jeśli nie widzieliście tego filmu, to szybko uzupełnijcie ten brak :)

            Tak pozytywnie nastawieni ruszyliśmy, po drodze dokarmiając krakowskie gołębie :), do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu. Dlaczego tam?… bo szukaliśmy śladów patronki naszej szkoły, czyli bł. Salomei. Znaleźliśmy je w: Kaplicy bł. Salomei, witrażu i płycie w posadzce upamiętniającej jej miejsce spoczynku w latach 1269-1630. Przy okazji pozachwycaliśmy się innymi zabytkami: polichromią i witrażami S. Wyspiańskiego, drogą krzyżową namalowaną przez J. Mehoffera, kopią Całunu turyńskiego.

            Po strawie dla ducha przyszedł czas na poznanie tradycji naszego regionu. Poszliśmy do kolejnego pałacu, obecnie pełniącego funkcję muzeum, Pałacu Krzysztofory, na warsztaty i wystawę pokonkursową 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To wielopoziomowa, bogato zdobiona budowla, która charakteryzuje się nagromadzeniem i fantazyjnym połączeniem ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia. Największy zachwyt wzbudziły szopki miniaturowe, a najwięcej zabawy dostarczył...rower, na którym pedałując, wytwarza się prąd zasilający oświetlenie jednego z modeli. Szopki obejrzeliśmy z zewnątrz, ale również mieliśmy okazję wejść...do szopki. Naprawdę! Jest przygotowany model szopki gigantycznych rozmiarów, w której można się poczuć, jak postaci umieszczone w miniaturach. W głowie niektórych zakiełkował pomysł, żeby wziąć udział w tym konkursie w następnym roku. Oby starczyło zapału :)

            Po drodze do kolejnego punktu wycieczkowego programu dołączyliśmy szczególne miejsca Krakowa: Plac św. Marii Magdaleny, Kościół św. Piotra
            i Pawła, najstarszą ulicę Kanoniczą oraz najstarszy kościół krakowski św. Andrzeja Apostoła, Wawel. Kraków jest tak bogaty w zabytki, że aż trudno je spamiętać.

            No i przyszedł czas na ostatnie miejsce, którego znowu do ostatniej chwili nie znaliśmy, bo było utrzymywane przez naszą wychowawczynię w tajemnicy.

            Tym razem byliśmy w Ministerstwie Tajemnic. Co nas tam spotkało? czarownica, mnóstwo wrażeń, zaskoczeń, pyszne jedzenie i świetna zabawa. Najpierw rozwiązaliśmy tajemnicze zagadki, co pozwoliło nam poznać kolejny stopień wtajemniczenia. Sami przygotowaliśmy i sami...wypiliśmy magiczne eliksiry. Skład: m.in. żabi skrzek, zmielony róg jednorożca, jakieś magiczne płyny i inne dymiące składniki. Efektem miał być eliksir mocy. Chyba taki był, bo przybyło nam sił do różnych działań :) Każdy z nas otrzymał certyfikat Szkoły Magii Ministerstwa Tajemnic, potwierdzający ukończenie Lekcji Warzenia Magicznych Eliksirów. Miejsce umieśćcie na Waszej krakowskiej liście.

            Wszystkie miejsca polecamy! Dla zachęty obejrzyjcie zfjęcia:

            GALERIA - KLIKNIJ TUTAJ

          • klasa 1a i oddział "O" w Teatrze Groteska

          • „Bajka o Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał,

            a mieszkańcy kopiec chcieli mu usypać”.

             

            21 lutego 2023r. uczniowie  klasy 1a oraz „Pszczółki” z oddziału „0” z wychowawczyniami  wybrali się do Teatru Groteska na spektakl „Bajka o Szewczyku”.

            Przedstawienie składało się z dwóch części - spektaklu oraz warsztatów teatralnych.

            Mali widzowie poznali historię dzielnego Szewczyka, który własnym sprytem i odwagą pokonał smoka i przywrócił spokój mieszkańcom grodu Kraka! Doskonałym dopełnieniem były warsztaty pokazujące kulisy teatralnego świata!

          • Tłusty Czwartek u uczniów klasy 1a.

          • „Pączki, Pączki, Pączki. 
            Było ich tak dużo; rożne z budyniem i różą. 
            Zjedliśmy je radośnie i nie ważne, że brzuch rośnie! 
            Bo pączki nie jemy, żeby się tyło – tylko żeby nam szczęśliwie było (…).”

            W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 16 lutego.

            Tego dnia odbyła się słodka uczta, której bohaterem był nadziewany pączek oraz posypany cukrem pudrem faworek. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami.

            Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych tradycji .

             

          • NOC W SZKOLE

          • Ferie zimowe rozpoczęliśmy dość nietypowo, bo… od nocy spędzonej w szkole.

            To długo oczekiwane przez naszą klasę wydarzenie już niestety jest za nami.

            W pamięci zachowamy  jednak nasze długie rozmowy, świetną zabawę taneczną i niepowtarzalną atmosferę.

            Poczuliśmy jak bardzo jesteśmy ze sobą zżyci i niejednemu z nas zakręciła się w oku łezka na myśl, że już za niespełna pół roku  rozstaniemy się.

            Klasa 8b