• Szkolne Koło Wolontariatu - po raz kolejny - dołącza do lokalnej kwesty

          • Tradycją dnia Wszystkich Świętych stała się kwesta na cmentarzu parafialnym w Skale. Tym razem zbierano fundusze na remont zabytkowej dzwonnicy znajdującej się przy Kościele Parafialnym. Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w tę szczytną akcję. Aż 28 wolontariuszy z klasy siódmej i ósmej, działających w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu, zbierało datki, aby wspomóc Stowarzyszenie Opieki nad Zabytkami w Skale.
            Wszystkim darczyńcom dziękujemy za hojność i życzliwe słowa!

          • DYNIOWY ZAWRÓT MIĘŚNI I GŁOWY W 3A

          • W tym roku szkolnym po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Dyni, które staje się coraz popularniejsze w wielu krajach na całym świecie.

            Taka niby zwykła dynia sprawiła, że nasza sala stała się bardziej kolorowa i wesoła, a my - pełni ochoty do zabawy i różnorodnych aktywności. Atrakcji, których bohaterką było to smaczne jesienne warzywo było co niemiara: rozpoczęliśmy od konkurencji sportowych (m.in.: wyścigi z dyniami w rękach i… na plecach), by płynnie przejść do konkursu plastycznego poświęconego tym - nie tylko pomarańczowym - super zdrowym warzywom. Po podliczeniu punktów za wszystkie dyniowe zadania, wytypowaliśmy naszego klasowego zwycięzcę, czyli DYNIOWEGO EKSPERTA - LILIANĘ MAJEWSKĄ.  

            Ale tak naprawdę, wszyscy dobrze się bawiliśmy! Rozruszaliśmy się nieco w ten pochmurny poranek, a przede wszystkim -  popracowaliśmy zgodnie w grupach, co ostatnio wychodzi nam coraz lepiej. 

            Nad wszystkim czuwała urocza DYNIA DOROTKA, która przejęła władzę w naszej klasie i wprawiła nas w doskonały humor!

          • Gdzie te skarpetki?

          •             Opowieść o przygodach skarpetek, które wybrały wolność znikając w dziurze pod pralką tak bardzo przypadła pierwszoklasistom do gustu, że postanowili się  wybrać do teatru Groteska na spektakl pt. Niesamowite przygody skarpetek.  Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali spektakl, który w bardzo realistyczny i jednocześnie zabawny sposób przedstawiał historie każdej z 10 skarpetek.  Teraz pewnie niejeden uczeń zastanawia się, gdzie też znajdują się jego zaginione skarpetki?

          • IV Międzynarodowa edycja akcji „Przerwa na czytanie”

          • 26 października 2023 r./ czwartek/ bijemy rekord w czytaniu na przerwie!

            Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi do wzięcia udziału w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. “Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. 

            Celem akcji jest:

            -promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

            -integracja środowiska lokalnego;

            -pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

            -zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

            Aby wziąć udział w akcji wystarczy wypożyczyć książkę z biblioteki lub przynieść ją z domu, usiąść wygodnie na korytarzu lub innym wybranym przez siebie miejscu i czytać podczas przerw międzylekcyjnych.  

            Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji! Pobijmy rekord czytania na przerwie!

          • RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

          • W dniu 18 października 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Skale odbyła się loteria fantowa oraz kiermasz smaków, których celem było zebranie pieniędzy potrzebnych na leczenie małego mieszkańca Skały – Jasia Sroki.

            Organizatorem wydarzenia była klasa IVa oraz Samorząd Uczniowski SP2 w Skale.

            Ogromne zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

            Uczestnikami loterii byli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również rodzice, mieszkańcy Gminy
            Skała, lokalni przedsiębiorcy, a także uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

            Bardzo cieszymy się, że udało nam się pomóc Jasiowi. Cieszymy się tym  bardziej, że nasza akcja przyniosła dzieciom z naszej szkoły wiele radości, jednocześnie uwrażliwiając ich na potrzeby innych.

          • LUBOMIR ZDOBYTY!

          • W piątek 13 października wybraliśmy się /kl. 4a i 5a/ na wycieczkę, aby zdobyć Lubomir.

            Lubomir, to szczyt w paśmie Beskidu Makowskiego, zaliczany do tzw. Korony Gór Polskich i miejsce niezmiernie ciekawe. Znajduje się tam Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza.

            Obserwatorium zaczęło działać w 1922 roku, a już 3 lata później dokonano tam odkrycia komety oznaczonej jako C/1925 G1 Orkisz i była to pierwsza kometa odkryta przez Polaka. Kolejną kometę odkrył Władysław Lis, pomocnik astronomów na Lubomirze. Dostrzegł on 17 lipca 1936 roku gołym okiem rozmyty obiekt. Gdy tylko upewnił się, że to kometa, postanowił niezwłocznie zawiadomić Obserwatorium Krakowskie, a że telegraf był już zamknięty, komunikat nadano dopiero następnego dnia rano. Okazało się, że kometę tę równocześnie                   z Lisem zaobserwował Japończyk Kaho oraz pracujący w Aszchabadzie astronom polskiego pochodzenia Stefan Kozik. Lisa uznano jednak za współodkrywcę komety, którą nazwano C/1936 OI Kaho-Kozik-Lis. Obie komety znajdują się w herbie gminy Wiśniowa.

            W 1944 roku stacja została zniszczona wskutek działań wojennych. Nowy budynek obserwatorium otwarto w 2007 roku.

            Wracając do Schroniska na Kudłaczach minęliśmy kolejne ciekawe miejsce, to pomnik- symboliczna mogiła żołnierzy Armii Krajowej, których baza mieściła się w pobliskich lasach. Ten dzień spędziliśmy bardzo aktywnie, zwiedziliśmy nie tylko bardzo ciekawy zakątek naszego kraju, ale także miło spędziliśmy czas, zresztą zobaczcie sami!

            Galeria zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ

          • 1a i Manufaktura Czekolady

          • Ale słodko, ale miło…. Czyli pierwszoklasiści na wycieczce w Manufakturze Czekolady w Krakowie.

            Uczniowie klasy 1a tuż po pierwszym trudnym wyzwaniu, czyli po pasowaniu i wpisaniu się do szkolnej Społeczności Uczniowskiej odważnie zabawili się w prawdziwych cukierników. Poznali tajniki wytwarzania czekolady, po czym od razu wzięli się do pracy.  Wyrabiali własne tabliczki czekolady – wycinali kształty, dekorowali… a ile czekolady wpadło do brzuszka to tylko sami wiedzą…

            Było słodko i bardzo fajnie!!!

          • Pierwszaki na medal!

          • 12 października nasi pierwszoklasiści oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im bł. Salomei w Skale. Podczas uroczystości ślubowania powitani zostali też uczniowie oddziału „0”. Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej Pani dyrektor Iwona Doniek oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli podziękowania nauczycielom za trud włożony w swoją pracę, życząc dalszych sukcesów edukacyjnych. By w pełni zasłużyć na miano pierwszoklasistów, nasi mali uczniowie stanęli przed zapewne pierwszym w swoim życiu egzaminem. W obecności pani Dyrektor, rodziców oraz zaproszonych gości zaprezentowali swoje umiejętności w postaci programu artystycznego. Pięknie śpiewali, tańczyli i deklamowali wiersze. Uroczyście i z pełną świadomością złożyli tekst przysięgi uczniowskiej, po której zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło oprawy muzycznej oraz występu Chóru Szkolnego.

            Po uroczystości dzieci otrzymały słodkie upominki a także pamiątkowe dyplomy i logiczną niespodziankę, by nauka w Naszej Szkole była jednocześnie rozwijającą przygodą.

            Kochane Pierwszaki!

            Cieszymy się, że jesteście już uczniami!

            Życzymy Wam sukcesów w nauce!

          • I TY MOŻESZ POMÓC - „Razem możemy więcej”

          • Klasa IVa i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 2 w Skale serdecznie zapraszają

            w dniu 18 października 2023 roku w godzinach 7.00 – 13.30 na:

            - Loterię Fantową,

            - Kiermasz Smaków (ciasta, ciasteczka, kawa, herbata, gorąca czekolada),

            - Mini Stoisko świąteczne.

            KLIKNIJ TUTAJ

          • PKPies fajny jest, czyli klasa 3a w Multikinie

          • 9 października udaliśmy się na wycieczkę, która odbyła się tak trochę z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. W końcu jest to ważne święto dla nas wszystkich, a zatem nam wszystkim - uczniom i nauczycielom - należy się odrobina przyjemności:).

            Oczywiście, film (O psie, który jeździł koleją) był niejako uzupełnieniem naszej - omawianej przez nas w ubiegłym roku szkolnym - lektury i okazał się idealną propozycją zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych widzów. Wszyscy uważnie śledziliśmy losy głównego bohatera - psa Lampo.

            Nie obyło się bez łez - wzruszeń i smutku. Ale na naszych twarzach gościł również uśmiech. Można powiedzieć, że film ten rozpostarł przed nami cały wachlarz uczuć i emocji. Bardzo spodobała nam się ta unowocześniona wersja przygód Lampo i Zuzi. Po raz kolejny mieliśmy szansę przekonać się o wielkim sercu naszych pupili i ich bezwarunkowej miłości do swoich opiekunów.


            A ile zjedliśmy popcornu? Niech pozostanie to naszą słodką i słoną tajemnicą:)

          • SZKOLNY DZIEŃ CHŁOPAKA

          • Organizatorami tego święta były dziewczyny z klasy 5a.

            Wszyscy wiemy, że nasi CHŁOPCY są najfantastyczniejsi i najfajniejsi nie tylko w tej szkole, ale i w gminie Skała, województwie małopolskim, a co tam , puśćmy wodze fantazji :) … nawet
            w Polsce, a może i na świecie.

            Przygotowałyśmy dla Nich laurkę, w której dziewczyny ze wszystkich klas wpisały życzenia, złożyły autografy lub coś narysowały. Przekazałyśmy ją przedstawicielowi CHŁOPAKÓW – Szymonowi Błachno, zastępcy przewodniczącej szkoły. Osłodziłyśmy Ich, częstując słodkościami, które sfinansowała Rada Rodziców.

            Chciałyśmy, żeby CHŁOPCY poczuli się jak gwiazdy i przygotowałyśmy ściankę, na tle której zrobiłyśmy im zdjęcia, tworząc GALERIĘ SUPER CHŁOPAKÓW. Jesteśmy trochę rozczarowane, że przyglądających się było mnóstwo, ale chętnych do sfotografowania się dużo mniej.  No cóż, okazało się, że nasi CHŁOPCY mają wiele zalet, ale na pewno nie jest to odwaga :) Chyba, że to wynika z ich wrodzonej skromności :)

             

            Przeprowadziłyśmy również ankietę wśród dziewczyn, pytając jaka cecha najbardziej im się podoba w CHŁOPAKACH lub jaką mogliby mieć. Chciałybyśmy, żebyście byli: interesujący, silni, autentyczni, uśmiechnięci, mądrzy, troskliwi, kochani, weseli, pomocni, ale przede wszystkim bądźcie dla nas MILI :) Dziewczyny z klas młodszych, swoją opinię wyraziły tak: CHŁOPAKI BĄDŹCIE  UŚMIECHNIĘCI  i KOCHANI.

                    .

             

            GALERIA SUPER CHŁOPAKÓW: KLIKNIJ TUTAJ

          • Kiermasz Słodkości i Loteria Fantowa.

          • Szanowni Państwo,

             

            W dniu 18 października 2023 roku w naszej szkole na przerwach odbędzie się Kiermasz Słodkości i Loteria Fantowa. Dochód z tego wydarzenia zostanie przekazany na leczenie chorego na raka mózgu Jasia Sroki, pięcioletniego mieszkańca Skały. Rodzice znaleźli Klinikę w Rzymie, która daje im nadzieję na dalsze leczenie, a tym samym szansę na wyzdrowienie. Aktualnie prowadzona jest zbiórka pieniędzy, w poniższym linku, mogą się również Państwo zapoznać z historią choroby dziecka. kliknij tutaj

            Prosimy, aby dzieci przyniosły do szkoły do dnia 13 października 2023 roku fanty na loterię, w szczególności: nowe zabawki, nowe książki, nowe gadżety, słodycze w opakowaniach. Zbiórka prowadzona będzie przez Panią Beatę Wronę oraz Panią Katarzynę Korzonek - Jaworską. Prosimy również, aby w dniu 18 października 2023 roku z każdej klasy dzieci przyniosły jedno ciasto .

            Fanty, które w dniu loterii nie znajdą nowych właścicieli zostaną przekazane na Licytację na grupie na FB Lecimy z pomocą dla Jasia.

            Wszystkie zebrane podczas tego wydarzenia pieniądze zostaną wpłacone na subkonto Jasia w Fundacji Siepomaga.

            Zapraszamy do udziału w Kiermaszu.

            Klasa 4a i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 2 w Skale.

          • KLASA 3A TABLICZKĘ MNOŻENIA JUŻ ZNA!

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzony jest w pierwszy piątek października, czyli - w tym roku - 6 października. Nasza klasa zaczęła jednak przygotowania do tego matematycznego święta już kilka dni wcześniej. Rozpoczęliśmy od zrobienia plakatów i ułożenia rymowanek o tej niezwykłej “tabliczce”, by - po króciutkim powtórzeniu - w końcu przystąpić do sedna, czyli dwuetapowych eliminacji, które miały wyłonić Mistrza Klasy 3a. Nie obyło się bez psikusów w zadaniach oraz niewielkiego stresu, ponieważ - oprócz znajomości tabliczki - nasi Mistrzowie musieli wykazać się również refleksem, czujnością i opanowaniem.

            Gry i zabawy dostarczyły nam wiele emocji i pozwoliły, poprzez taki nieco rozrywkowy sposób, utrwalić tak potrzebną przecież na co dzień bohaterkę, czyli tabliczkę mnożenia właśnie. To nietypowe święto stało się okazją do nadrobienia powakacyjnych zaległości, a dla wielu z nas - do nauczenia się pracy w stresie i pod presją czasu.

            Na zakończenie każdy uczeń otrzymał plan lekcji (z tabliczką mnożenia oczywiście), a Najlepsi z Najlepszych (Adam Białas i Jakub Poseł) również “szósteczkę” z edukacji matematycznej.

             

            Nie ma to, jak nauka przez zabawę. Zawsze przynosi to, co najlepsze - rozrywkę i wiedzę:)

          • Wycieczka do WARSZAWY w ramach programu "POZNAJ POLSKĘ"

          • W dniach od 27-29 września 2023 r., w ramach programu ,,Poznaj Polskę”, odbyła się wycieczka do Warszawy.

            Uczniowie z klas 7a i 8a, wraz z opiekunami, zwiedzali stolicę Polski zapoznając się jednocześnie z kulturą i dziedzictwem narodowym.

            Gdzie byliśmy i co zobaczyliśmy?

            • W Centrum Nauki Kopernik,
            • Zamku Królewskim,
            • Muzeum Powstania Warszawskiego,
            • Muzeum Narodowym,
            •  w Parku Łazienkowskim,
            • W Wilanowie –Rezydencji Królewskiej Jana III Sobieskiego.

            Spacerowaliśmy po Starym Mieście, widzieliśmy min. Syrenkę, Archikatedrę św. Jana, mury miejskie, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Jana Kilińskiego. Na Krakowskim Przedmieściu: Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Pomnik Kopernika. Byliśmy również przy Grobie Nieznanego Żołnierza.  

            W Parku Łazienkowskim podziwialiśmy: Belweder, Pomnik Chopina, Biały Dom, Starą Pomarańczarnię, Pałac na Wodzie, Teatr na Kępie, Pałac Myśliwiecki.

            Największe wrażenie ( jak wynika z relacji uczniów) zrobiło na uczestnikach wycieczki zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i ekspozycja w Centrum Nauki Kopernik.

            Wspaniałe zbiory sztuki, arcydzieła malarstwa polskiego i światowego, tworzyły  niezapomniany klimat, który pozostanie z nami na bardzo długo.