• A kto to, a kto to do nas przybył z daleka… Ho Ho Ho…

          • No i stało się! Doczekaliśmy się 6 grudnia i jak, co roku nie było rozczarowania dotarł do nas Święty Mikołaj prosto z Bieguna Północnego na specjalne zaproszenie Pani Dyrektor Iwony Doniek! Bardzo gorąco przywitali Go uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

            Od pierwszego dzwonka po szkolnych korytarzach i klasach uczniowie kręcili się ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych ozdobach i czapkach. Powodem tego zamieszania była wizyta Mikołaja, który przybył do nas z koszem pełnym słodyczy. O nikim nie zapomniał i obdarował smakołykami każdego! Oprócz tego przywiózł ze sobą jeszcze uśmiech i ciepłe słowo dla każdego.  W szkole panowała radosna, a wręcz niesamowita atmosfera. Święty Mikołaj z radością opowiadał dzieciom o tym skąd przybył i jakich ma pomocników. Sam również zadawał wiele pytań naszym uczniom. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył  świąteczny nastrój. Oby każdy dzień był taki wyjątkowy:-)

          • Klasa 3a z wizytą w Skansenie, czyli - tam nas jeszcze nie widzieli:)

          • Tym razem przygotowania do Świąt rozpoczęliśmy od warsztatów w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie (o rany, jaka skomplikowana ta nazwa!), podczas których wykonywaliśmy cudeńka ze słomy: aniołki i jeden wspólny, dłuuuugaśny, klasowy łańcuch.

            Ze względu na ostatnie komplikacje pogodowe, do końca nie było wiadomo czy nasza wycieczka w ogóle się odbędzie. Ale kiedy już wyjechaliśmy - zrobiło się przepięknie i jak to śpiewała pewna niezwykła wokalistka: “a słońce wysoko wysoko świeci pilotom w oczy”. No, może nie pilotom, ale nam i Panu Kierowcy - na pewno:)

            Trzeba przyznać, że również spacerek w takiej śniegowej aurze zapamiętamy na długo! A ozdoby, które zawisną na naszych choinkach, będą przypominały nam o tej wyprawie, podczas której świeże powietrze przeplatało się z kreatywnymi zajęciami i rozśpiewanymi chwilami w doborowym towarzystwie.

            Oby więcej takich wyjazdów!

          • 1a i Gang Kulinarnych Mocniaków

          •      Zgłębiając witaminowe tajemnice warzyw i owoców z niecierpliwością oczekiwaliśmy Dnia Kulinarnych Mocniaków. Wspólnie ustaliliśmy, że w tym dniu wykonamy sałatkę owocową. Wszyscy bardzo się postaraliśmy przynosząc rozmaite owoce jak np. banany, kiwi, jabłka, pomarańcze, granaty  i wiele innych bomb witaminowych. Każdy z zaangażowaniem obierał i  kroił na zgrabne kawałki  owoce słodkości. Wszystkie trafiały do ogromnej misy, która z każdym dołożonym kawałkiem owocu, robiła na  nas coraz to większe wrażenie. Kiedy przystąpiliśmy do degustacji  okazało się, że wśród nas są prawdziwi owocożercy, gdyż nie raz sięgaliśmy po witaminową dokładkę:) Pychota!!!

          • MATEMATYCZNE SUKCESY

          • 24 listopada 2023 r. czteroosobowa drużyna z klasy 8a w składzie:
            Małgorzata Jasica, Bartosz Ciobanu, Kacper Gumula, Maksymilian Ziarkowski, wzięła udział w MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH MATEMATYCZNO - FIZYCZNYCH „NABOJ JUNIOR”.

            Rozgrywane są:  w Belgii, Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Polsce oraz na Słowacji.

            Nasz zespół zajął świetne miejsca. W Krakowie zajął 2 miejsce,  na 20 zespołów;

            w Polsce uplasował się na 18 miejscu, na 238 drużyn; a międzynarodowo wywalczył 79 miejsce na 1797 drużyn.

            Do tego jako pierwsi podali pierwsze poprawne rozwiązanie w ciągu 1 minuty i 3 sekund :)

            Chciałoby się powiedzieć, że gratulujemy i życzymy w następnym roku 1 miejsca, ale … to już chyba w szkołach ponadpodstawowych w zawodach Naboj Matematyczny.

            GALERIA ZDJĘĆ

          • "Z pamiętnika Euroweeka" - Dzień drugi...

          • Dzień zaczęliśmy od pysznego śniadania. Każdy mógł znaleźć coś smacznego dla siebie. Następnie udaliśmy się na zajęcia z wolontariuszami. Braliśmy udział w grach i zabawach integracyjnych. Mogliśmy przez to nawiązać znajomości z uczniami innych szkół. Graliśmy np. w „ludzkie kółko i krzyżyk”, musieliśmy zrobić reklamę dowolnego produktu, a także odegrać scenę z wylosowanego filmu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, rozwijając przy tym nasze umiejętności komunikacyjne. Przełamywaliśmy barierę językową prezentując publicznie to, co przygotowaliśmy. Jeden z wolontariuszy, Daniel z Kolumbii, zapoznał nas z ciekawostkami o jego kraju. Na koniec dnia wspaniale bawiliśmy się na dyskotece.

            Kiedy wieczorem siedzieliśmy już w pokojach, zawyły syreny przeciwpożarowe. Uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania. Na szczęście okazało się, że był to tylko fałszywy „dezodorantowy” alarm.

          • EuroWeek… czas START!

          • Niektórzy odliczali z niecierpliwością czas do wyjazdu już od kilku dni, a nawet tygodni. W końcu nadszedł dzień, aby zapakować się i wyruszyć w podróż. Po drodze do celu odwiedziliśmy Złoty Stok, a tam po Kopali Złota oprowadził nas Elf Michał. Zdradził on kilka ciekawych tajemnic. Napotkaliśmy także ducha Gertrudy, żony jednego z gwarków, która poszukiwała swojego męża Hermana, zasypanego pod ziemią. Przy podziemnym wodospadzie mogliśmy pomyśleć o marzeniach, które miejmy nadzieję się spełnią, zwłaszcza, że była to magiczna data. Przejażdżka pociągiem pod ziemią, czy zjazd na zjeżdżalni były frajdą. Nasz przewodnik Elf zaprowadził nas również do jednej z komnat, gdzie czekał na nas Święty Mikołaj. Miał on dla każdego różnorodne pytania, nie zawsze takie łatwe, a nawet skojarzył kilka par.

            Po dotarciu do ośrodka w Różance i zakwaterowaniu w pokojach, zjedliśmy kolację. Następnie nadszedł czas, aby poznać wolontariuszy prowadzących warsztaty oraz innych uczestników, koleżanki i kolegów ze szkół z różnych zakątków Polski. Daniel z Kolumbii, Soso z Gruzji, JD z Włoch oraz James Bond 007 z Indii  - jego prawdziwe imię jest niemal niemożliwe do wymówienia, a co dopiero mówić o zapamiętaniu ;-) przedstawili nam program oraz ustalili zasady współpracy.

            Na koniec dnia świetnie bawiliśmy się na dyskotece, którą poprowadziła nasz koleżanka DJ Olga.

            We’re having great time! Stay tuned for fresh news…

             

          • Warsztaty z fizyki: Maszyny Leonarda da Vinci

          •      We wtorek, 28 XI, uczniowie klas od zerowej do ósmej mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Maszyny Leonarda Da Vinci". Podczas zajęć uczniowie zapoznali się m.in. z działaniem łożyska, siły odśrodkowej, wiatromierza, zmechanizowanego młota, nadproża łukowego, mostu ratunkowego, zamkowej ściany obronnej, dźwigni oraz innych maszyn prostych.

                 Uczniowie mieli okazję samodzielnie na nich popracować, m.in. konstruowali mosty, przenosili przedmioty, planowali drogę srebrnych kulek w labiryntach, budowali konstrukcje. Była to wspaniała nauka poprzez zabawę.

          • Andrzejki w SP2 - zabawa na 102!!!

          • Andrzejki w SP2 to super i niepowatarzalna zabawa!!! 

            Dj: Franek, Gabryś, Szymon i Piotrek zapodają świetną nutę. Wszyscy szaleją i dobrze się bawią.

            Wróżka Kornelia przewiduje imiona wybranków i wybranek serca!!!

            A co tu dużo opowiadać… Zobaczcie sami!!!

            Kliknij jeśli chcesz zobaczyć więcej VIDEOTEKA

            I nasi najmłodsi uczniowie nie odbiegali od starszych w zabawie... Szaleństwom nie było końca...

          • W ostatnich dniach w naszej szkole „zagościła” profilaktyka…

          • Zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” kilka razy w roku zaproszeni goście, profilaktycy, a zarazem praktycy opowiadają nam o konsekwencjach lekkomyślnych, a zarazem groźnych zachowań…

            Niestety często to, co modne i popularne może nam nieodwracalnie zaszkodzić - i należy o tym pamiętać!!!

            Tym razem, w ramach zajęć prowadzonych przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa, w dniu 16 listopada 2023 r. zgłębialiśmy delikatny temat relacji międzyludzkich i emocji. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach: „Przemoc werbalna – czyli o krzywdzącej sile słów”, „Poczucie własnej wartości – wierzę, że potrafię”, Konflikt – przedstawiam, słucham, negocjuję”

            Najstarsi koledzy uzupełnili swą wiedzę w zakresie technik aktywnej nauki.

            Nasi rodzice i nauczyciele również mieli okazję pogłębić swoją wiedzę w zakresie profilaktyki. Pan Komisarz Andrzej Strózik, Naczelnik Wydziału Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Krakowie poprowadził dla nich prelekcję, dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich.

            Dodatkowo Pani Kurator przybliżyła rodzicom niezwykle ważny temat uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych. Radziła jak przeciwdziałać temu problemowi i na co zwracać szczególną uwagę.

            21 listopada 2023 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu profilaktycznym, dotyczącym zasad bezpieczeństwa, wystawianym przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” – „To największe jest szaleństwo, nie znać słowa bezpieczeństwo”.

            Wszystkie, niezwykle ciekawe zajęcia zostały opłacone ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

            Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Skała Panu Krzysztofowi Wójtowiczowi oraz Pani Barbarze Krupie, pełnomocnikowi Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych za przekazanie środków finansowych na opłacenie programów i warsztatów profilaktycznych.

          • Miłośnicy zwierząt z 3a w Teatrze Ludowym:)

          • 22 listopada wybraliśmy się na kolejną naszą wycieczkę, tym razem na opowieść o najsłynniejszym weterynarzu świata, człowieku o “gołębim sercu” - doktorze Dolittle.

            Przedstawienie nowohuckiej sceny zachwyciło nas nie tylko scenografią i kostiumami, ale również humorem, muzyką i … właściwie to wszystkim! Podczas prawie dwóch godzin tego multimedialnego spektaklu poczuliśmy się, jakbyśmy naprawdę wyruszyli na ratunek naszym - krzywdzonym przez ludzi - “braciom mniejszym” i jakbyśmy naprawdę zaprzyjaźnili się z Polinezją, Tu-Tu, Geb-Geb, Dab-Dab oraz psiakiem o wdzięcznym imieniu Jip. Chociaż - prawdę mówiąc, to oni przejęli opiekę nad nieco niezaradnym, ale jakże poczciwym i dobrodusznym lekarzem.

            A jeśli chcecie przekonać się, czy naszym bohaterom udało się “wykaraskać z tarapatów” - wybierzcie się na ten familijny spektakl, nie tylko dla małych, ale i tych nieco większych wielbicieli zwierząt!

          • Akcja "CUKIEREK LUB CYTRYNA"

          • W dniu 15 listopada 2023 roku, na ul. ks. St. Połetka w Skale, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 2, odbyła się akcja pod nazwą „CUKIEREK LUB CYTRYNA”, w ramach działań „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”. Akcja została przeprowadzona przez Funkcjonariuszy Policji z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Krakowie oraz Policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Włączyła się również Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której przedstawicielka, przekazała uczniom naszej szkoły elementy odblaskowe i gadżety promujące bezpieczne zachowania na drodze. Policyjne działania skierowane były do kierowców i miały na celu uświadomienie im, jak ważne jest przestrzeganie Przepisów Ruchu Drogowego oraz bezpieczeństwo w czasie wzmożonego ruchu na drodze dojazdowej do szkoły, w godzinach porannych.

             Uczniowie klasy 7a zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe i elementy odblaskowe, uważnie obserwowali pracę Policji w terenie. Po przeprowadzonych czynnościach służbowych przez Funkcjonariuszy Mundurowych, gratulowali kierowcom i nagradzali tych, którzy stosowali się do przepisów poruszając się w sposób bezpieczny na drodze w kierunku szkoły. Wzorowi kierowcy otrzymywali identyfikatory z napisem „SUPER KIEROWCA!” oraz słodkie lizaki. Za popełnione wykroczenia, kierowcy musieli wypić kwaśny napój i otrzymywali identyfikator z napisem „KIEROWCO POPRAW SIĘ!”.

             Dziękujemy Funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej w Krakowie i Wydziału Ruchu Drogowego za profesjonalne i skuteczne przeprowadzenie akcji oraz kampanię edukacyjną. Mamy nadzieję, że działania prewencyjne wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w rejonie naszej szkoły.

          • Akcja Świąteczna Zbiórka Żywności

          • Szkoła Podstawowa nr 2 włącza się w świąteczną zbiórkę żywności oraz środków czystości dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych z terenu naszej Gminy, organizowaną przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skale.

            Przekazywane produkty można dostarczyć do naszej szkoły lub Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skale, ul. Szkolna 4.

            SPRAWMY, ABY TE ŚWIĘTA BYŁY RADOSNE DLA WSZYSTKICH i PAMIĘTAJMY - DOBRO WRACA

          • 11 listopada - Szklone Obchody Święta Niepodległości

          • Tegoroczną akademię z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości czyli Święta Narodowego 11 listopada w naszej szkole zorganizowali uczniowie klasy 8a pod kierunkiem pani Ewy Świdy oraz Chór Szkolny pod opieką pani  Grażyny Rodek. Listopad to dla SP 2 w Skale nie tylko ważne święto narodowe, ale również miesiąc nadania imienia szkole czyli święto Patrona Szkoły bł. Salomei. Z tej więc okazji uroczystość była podzielona na dwie części. Pierwsza została poświęcona na przypomnienie historii Polaków oraz ich trudu w walce o niepodległość. W drugiej części uczniowie zaprezentowali sylwetkę naszej Patronki oraz jej skromne i pełne ponadczasowych wartości i miłości do ojczyzny życie. Nie zabrakło wierszy patriotycznych przygotowanych i zaprezentowanych na scenie przez uczniów Koła Recytatorskiego pod okiem pani Magdaleny Ziarkowskiej. Oprawa muzyczna Chóru Szkolnego, wraz ze śpiewem całej społeczności szkolnej wprawiła nas w dumę i zaszczyt z bycia Polakami. Brawa, które uczniowie otrzymali, były najlepszym potwierdzeniem, że ich włożony wysiłek i starania zostały docenione.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Akcja #Przerwa na czytanie

          • O tym, jak ważne jest czytanie od najmłodszych lat, nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego 26.10.2023 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie.” Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. W akcji wzięła udział cała społeczność szkoły. Tego dnia każdy z uczestników wypożyczył książkę ze szkolnej biblioteki lub przyniósł swoją ulubioną z domu. Najmłodszym dzieciom czytali nauczyciele. Starsi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.  Czytali w klasach, na korytarzu, w świetlicy oraz w bibliotece, gdzie został zorganizowany kącik głośnego czytania. Tam zainteresowani uczniowie mogli posłuchać wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Danuty Wawiłow.

            Cieszymy się, że udało nam się być częścią ogólnopolskiego wydarzenia czytelniczego i mamy nadzieję, że czytanie stanie się dla uczniów codziennym nawykiem, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Podsumowaniem wydarzenia były pamiątkowe zdjęcia.

          • Niezwykła Akademia, czyli makiety w wykonaniu uczniów kl. IV a

          • Uczniowie klasy IV a, zainspirowani lekturą Jana Brzechwy pod tytułem „Akademia pana Kleksa”, wykonali metodą projektu makiety magicznej szkoły, do której uczęszczał Adaś Niezgódka i jego koledzy, a nauczycielem był osobliwy profesor – Ambroży Kleks.

            Dzieci pracowały indywidualnie lub w małych grupach, często pod czujnym okiem rodziców, którzy pomagali swoim pociechom. Klasa wykazała się ogromną wyobraźnią, kreatywnością i sporymi umiejętnościami, tworząc prace. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Powstały budowle ogromnych rozmiarów, odtwarzające z wielką precyzją zarówno fasadę szkoły, teren wokół jak i wnętrza samej Akademii.

            Z prac powstała wystawa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kolegów, zwłaszcza klas młodszych. Prace można podziwiać w budynku szkoły na I piętrze.