Uczniowie klasy 5 a poznali lekturę „Chłopcy z Placu Broni”.
Waleczny Nemeczek, niepokorny Gereb i wzorowy przywódca Boka to bohaterowie powieści Ferenca Molnara, którzy przenieśli uczniów w świat pełen wartości i ideałów. Piątoklasiści przyznali, że w życiu warto walczyć o to, co najważniejsze. Plac Broni, którego nie chcieli stracić bohaterowie utworu, był tematem projektu edukacyjnego. Uczniowie wykazali się kreatywnością i z dużym zaangażowaniem wykonali makiety.
Gratulujemy pomysłowości i pięknego wykonana!
Makiety Placu Broni w wykonaniu klasy 5a
- 4
Wycieczka do muzeum LEGO
Dzieci z naszej szkoły udały się na interesującą wycieczkę do Muzeum Zabawek Bricks & Figs w Krakowie. Miały okazję poznać historię klocków lego, a także zobaczyć ponad 14 000 figurek. Oczy dzieci cieszyły różne budowle wykonane z lego. Każdy miał także okazję do samodzielnej konstrukcji z klocków.
1
Turniej Piłkarski o Puchar Niepodległości w Skale.
W dniu 7 listopada 2024 r. SP2 wzięła udział w Turnieju Piłkarskim U11 o Puchar Niepodległości w Skale. Uczniowie z klasy 3a i 4a reprezentowali godnie naszą szkołę, zdobywając II miejsce.
GRATULUJEMY!!!
ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!
2
6a w podróży we Włoszech i naukowo w … głąb mózgu.
We Włoszech, a dokładniej – w Rzymie, a jeszcze dokładniej – w Watykanie.
29 października oglądaliśmy wystawę pt. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.
Mieliśmy niepowtarzalną okazję do zgłębienia tajemnic jednego z najważniejszych dzieł sztuki renesansowej. Dzięki nowoczesnym technologiom, freski Kaplicy Sykstyńskiej zostały odtworzone w skali 1:1, co pozwoliło na dokładne zgłębienie dzieł wybitnego Michała Anioła
i XV-wiecznych mistrzów renesansu.
Wystawa miała 3 części. W pierwszej sali poznaliśmy historię Kaplicy Sykstyńskiej oraz jej twórców, odkrywaliśmy ciekawostki związane z najważniejszymi freskami, a także z samą Kaplicą. Znajdują się w niej również repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła: Dawida i Piety.
W drugiej sali, kinowej, w filmowej odsłonie, obejrzeliśmy „Sykstynę” z zupełnie nowej perspektywy. Poznaliśmy genezę powstania dzieł w Kaplicy oraz ciekawostki z nimi związane.
To wszystko na monumentalnym 20-metrowym ekranie. Trzecia sala to jedyne takie miejsce na świecie: immersyjna sala Kaplicy Sykstyńskiej. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, wirtualnie zostało odtworzone jej wnętrze. Odpowiednio skonstruowany spektakl wsparty dźwiękiem; muzyka i ogromne powiększenia fresków, zostały odpowiednio skomponowane
i dobrane przez historyków sztuki pracujących dla Muzeów Watykańskich.
Czy warto było? Popatrzcie na zdjęcia, które, mimo starań, nie oddają w pełni artyzmu i atmosfery tego miejsca (pokaz slajdów w fotorelacji, link pod tekstem). Żeby rozbudzić Waszą ciekawość, dołożymy jeszcze garść ciekawostek: malarz „majtkarz”, pępek Adama, czy na pewno jabłoń?, matematyczne centrum sklepienia, skóra ściągnięta ze świętego, …. i wiele innych, ale nie wyjaśnimy Wam ich znaczeń, sprawdźcie sami.Po uczcie dla zmysłów i ducha, przyszła pora na ucztę dla ciała :) W maleńkiej pizzerii VICENTI na Plantach, w jesiennej aurze, delektowaliśmy się pyszną, prawdziwą, rzymską pizzą. Mniam… :)
Kolejnym punktem naszej wycieczki był udział w wykładzie pt.”Czy możemy zajrzeć w głąb ludzkiego mózgu?", który został zorganizowany przez Uniwersytet Dzieci na Politechnice Krakowskiej. Czy wiecie, że neurony mózgu wytwarzają sygnały w tysięczną część sekundy,
a my potrafimy to zobaczyć? Ludzki mózg jest najmniej odkrytym elementem naszego organizmu. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób badany jest ten niesamowity organ.
Poznaliśmy różne metody neuroobrazowania i dowiedzieliśmy się, w jakim celu wykorzystywane są pozyskane obrazy mózgu i wykresy fal mózgowych. Dr Szczepan Grzybowski czasami zapominając, że jesteśmy uczniami szkoły podstawowej, zwracał się do Nas jak do dużo starszej młodzieży. Poczuliśmy się jak studenci na prawdziwym uczelnianym wykładzie, a do tego rozumieliśmy o czym wykładowca opowiada :) Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule wydarzenia „Czy możemy zajrzeć w głąb ludzkiego mózgu?", otóż MOŻEMY i to na wiele różnych sposobów. Prowadzący tak rozbudził nasze zainteresowanie, że pytaniom nie było końca :)Podsumowując, po dzisiejszym dniu niektórzy zaczęli planować podróż do Rzymu, a część z Nas już zaplanowała sobie karierę naukową. I jednym i drugim życzymy spełnienia tych planów.
Fotorelacja:
SP2 - PAMIĘTAMY!
Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, jak co roku w listopadzie uporzkowali groby poległcyh. Nie zapominamy i Pamiętamy o walczących za naszą Ojczyznę.
5a w „Archezji”.
Ojców o tej porze roku wygląda zjawiskowo! W tej wyjątkowo pięknej scenerii odbył się nasz „spacer profilaktyczny” przez Ojcowski Park Narodowy.
Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek przyrodniczych, archeologicznych i historycznych dotyczących tego miejsca, ale nie tylko. Pani przewodnik-edukator w bardzo ciekawy sposób skłaniała nas do zastanowienia się, do refleksji nad sobą. A jaką naukę wynieśliśmy z tego spotkania? Zapewne każdy inną , wiemy jednak, że długo pamiętać będziemy to spotkanie.
Uczniowie 5a
6
Gminne Mistrzostwa w piłce nożnej!
21 października odbyły się Gminne Mistrzostwa w piłce nożnej Nasze drużyny zajęły 2 miejsce w kategorii chłopców i 3 miejsce w kategorii dziewcząt
Serdecznie gratulujemy 👏 👏
Podziękowania dla SP2
„Bicie rekordu pierwszej pomocy”
Po wrześniowych zajęciach czas na przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy i włączenie się do akcji „Bicie rekordu pierwszej pomocy”. Dokladnie16 października 2019 roku nasi uczniowie po raz pierwszy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji. Wówczas jednocześnie w tym samym czasie w całej Polsce w akcji wzięło udział 150560 osób w 1380 instytucjach i nasi uczniowie byli wśród nich. 16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak dużą skale naukę podstawowych czynności ratujących życie do szkół podstawowych. Obejrzyjcie jak to wyglądało u nas w tym roku.
19
„Ratujemy i Uczymy Ratować”
Od początku istnienia naszej szkoły realizujemy Program Edukacyjny ,,Ratujemy i Uczymy Ratować''. Nauczyciele przeszkoleni przez Fundację WOŚP edukują najmłodszych z zakresu pierwszej pomocy. Tak było i w tym roku. 27 września kolejna grupa dzieci z klas I-III zdobyła cenne umiejętności od sprawdzania przytomności i oddechu, przez wzywanie pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej po resuscytację krążeniowo-oddechową. Dzięki cyklicznym zajęciom praktycznym dzieci nabiorą pewności co do swoich umiejętności i w przyszłości śmielej podejmą działania ratujące życie, co zwiększy realne szanse na powrót do zdrowia poszkodowanego. Tego typu zdjęcia z użyciem fantomów zawsze cieszą się dużą popularnością. Zobaczcie sami.
4
Akcja "ELEKTROŚMIECI"
"Bezpieczna" wycieczka 5a.
21 października udaliśmy się do Dobczyc pod Krakowem. Na początek odwiedziliśmy Interaktywne Centrum Pożarnicze, gdzie poznaliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa i przeszliśmy kurs udzielania pierwszej pomocy. Na chwilę mogliśmy także poczuć się ,jak prawdziwi strażacy. Mieliśmy też okazję założyć kaski i pojechać prawdziwym wozem strażackim! Po tym wspaniałym doświadczeniu pojechaliśmy w kierunku tamy w Dobczycach, niestety korona tamy była zamknięta, ale to nie przeszkodziło nam w dobrej zabawie i udaliśmy się na niezapomniany spacer w okolicy ruin zamku. Przyjemność i frajdę sprawiło nam wejście na wysoką wieżę. Zachwycił nas jesienny krajobraz, Zalew Dobczycki był bardzo piękny.
Ja i moja klasa 5a zapamiętamy ten wyjazd bardzo dobrze.
Zosia Brzykcy.15
Na Posiedzeniu Młodzieżowej Rady Gminy.
W październiku odbyło się Inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowej Rady Gminy, w której naszą szkołę reprezentowali Marika Gajda z klasy 6 i Olaf Łazowy z klasy 8.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej, czyli 14 października, jak zawsze przebiegł w uśmiechniętej i ciepłej atmosferze. Pani Dyrektor powitała wszystkich zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów, po czym ciepłymi życzeniami oraz podziękowaniami rozpoczęła szkolną uroczystość. Pan Burmistrz Piotr Trzcionka, również podziękował nauczycielom za trud włożony w edukację oraz wręczył nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Skała. Nie zabrakło wzruszających słów wypowiedzianych do nauczycieli i dzieci przez Księdza Proboszcza oraz podziękowań złożonych przez Radę Rodziców.
Po tych pięknych słowach uczniowie z klasy 1a i 1b oraz oddziału zerowego przedstawili się od jak najlepszej strony. Zaprezentowali swoje umiejętności – tańczyli, śpiewali, recytowali z ogromnym zaangażowaniem. Pani Dyrektor, osobiście, każdego z klas pierwszych pasowała na ucznia SP2 w Skale. Przedszkolaków z oddziału zerowego uroczyście powitała w naszej szkole.
Ten dzień na długo zapamiętają nasi najmłodsi uczniowie, którzy dołączyli do Społeczności Uczniowskiej naszej szkoły.
GRATULUJEMY!!!
ŻYCZYMY SAMYCH PODOGONYCH DNI I SUKCESÓW EDUKACYJNYCH!!!
103
Małopolska Noc Naukowców, czyli nasze pierwsze spotkanie z poważną nauką.
Laboratorium Badań Magnetycznych, Dział Budowy Aparatury i Infrastruktury Naukowej, Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych- to pracownie w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Nazwy tych pracowni brzmią bardzo poważnie i niezrozumiale. Jest jednak jeden dzień w roku, w którym naukowcy pracujący
w tych laboratoriach starają się w sposób przystępny i ciekawy przybliżyć nam swoją pracę i zainteresować nauką. Mieliśmy okazję zbadać jakie pierwiastki promieniotwórcze występują w podgrzybku, a także na własne oczy przekonać się, że lewitacja jest możliwa. Największą radość sprawiły nam jednak zabawy z ciekłym azotem.Klasa 5a
6
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W dniu 10.10.2024 r. w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Obchodzimy go od 1992 roku.
Główny i przewodni cel Święta to edukacja społeczeństwa, w zakresie zdrowia psychicznego.
W tym dniu zwraca się szczególną uwagę na choroby i zaburzenia psychiczne oraz empatyczne traktowanie osób z zaburzeniami.Choroby oraz zaburzenia psychiczne są związane z umysłem człowieka. Powodują problemy
z kontrolowaniem emocji, uczuć, myśli. Mogą wymagać leczenia, a nawet pobytu w szpitalu. Niekiedy powodują także trudności w życiu codziennym.W zaburzeniach oraz chorobach psychicznych najważniejsze jest odpowiednie postępowanie
w leczeniu. Nie jest ono jednak możliwe bez udziału i współpracy pacjenta. Jeżeli czujemy, że z naszym zdrowiem psychiczny, jest coś nie tak, nie bójmy się porozmawiać o tym z rodzicami, pedagogiem, psychologiem lub nauczycielem.Każdy z nas zmaga się czasami ze złym nastrojem, jednak nie należy bagatelizować tego stanu i trzeba zacząć działać, jeśli:
- mamy problemy ze snem, apetytem,
- czujemy niepokój i rozdrażnienie,
- mamy trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków,
- objawy te utrzymują się długo oraz zwiększa się ich nasilenie.
Pod numerem 116 111 można anonimowo skontaktować się z Telefonem Zaufania dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia psychicznego. Po drugiej stronie słuchawki znajdują się specjaliści, którzy przez cała dobę, 7 dni w tygodniu są gotowi, aby pomóc. Rozmowy są w pełni anonimowe oraz darmowe.
Uczniowie:
Marika Gajda klasa 6a
Olga Płonka i Kornelia Basoń klasa 7a
Kamil Heród i Dawid Mętel klasa 7a
wykonali pouczające prace w ramach ogłoszonego konkursu plastycznego „Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?”.
Praca Olgi i Kornelii zajęła I miejsce, Mariki II miejsce, Kamila i Dawida III miejsce – GRATULUJEMY!
Eko Champion League 2024/2025
Światowy Dzień Uśmiechu w SP2!!!
W piątek 4 października 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu.
Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października
od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej
u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie.W tym wyjątkowym dniu staraliśmy się być dla siebie jeszcze bardziej mili, niż zwykle oraz uśmiechać się jak najwięcej.
Ogólnopolska Akcja Narodowe Czytanie 2024 r. "Kordian"
Akcja Narodowe Czytanie 2024 – „Kordian” Juliusza Słowackiego już za nami. Wspólnie z uczniami z klasy 6, 7 i 8 włączyliśmy się w Ogólnopolską Akcję pod patronatem Prezydenta RP. Odczytaliśmy list Prezydenta, a następnie uczniowie w klimatycznej inscenizacji czytali w podziale na sceny fragmenty tytułowej książki.
Dzień Chłopaka
Archiwum Aktualności