• „Szkoła jest SMART”

          • To tytuł programu edukacyjnego, w którym wzięliśmy udział. Jego celem  było zwiększenie atrakcyjności procesu dydaktycznego i zachęcenie uczniów do uczenia się przez zabawę. 
            Autorem projektu jest Wydawnictwo IUVI Games.

            Na okres dwóch tygodni otrzymaliśmy pakiet 18 łamigłówek SmartGames®, to gry logiczne stworzone po to, by uczyć i wspomagać logiczne myślenie. Pod płaszczykiem emocjonującej zabawy kryją się w łamigłówkach całe pokłady elementów edukacyjnych. Uczą one spostrzegawczości, umiejętności dopasowywania do siebie różnych elementów, patrzenia na problem z innej strony, myślenia w sposób nieszablonowy, poszukiwania reguł stojących za daną zagadką i podejmowania decyzji. Łamigłówki to także doskonałe narzędzie treningowe dla umysłu. Każda gra miała kilka poziomów i przeznaczona była dla różnych grup wiekowych. Okazało się, że nawet te, które wydawały się banalne,  „rozłożyły na łopatki” nawet ósmoklasistów :)

            Czas zabawy szybko minął i musieliśmy je oddać, a właściwie przesłać kolejnej szkole, która niecierpliwie na nie oczekiwała.

            Więcej informacji o łamigłówkach znajdziecie tutaj: KLIKNIJ

            A tu możecie zobaczyć naszych graczy: KLIKNIJ

          • NA WIOSNY PRZYWITANIE - W SZKOLE NOCOWANIE:)

          • W ostatni piątek (22 marca), chwilkę po 18.00, za 19 uczniami, 3 wolontariuszkami, 2 Paniami Magdami i 1 Panem Marcinem zamknęły się drzwi naszej szkoły (tym razem od wewnątrz) i rozpoczęła się “najdłuższa lekcja” w tym roku szkolnym: Noc z Andersenem.

            Napisałam “najdłuższa lekcja”? Oj, przepraszam:). Było to raczej “najdłuższe spotkanie towarzyskie”, bo tym właśnie stała się nasza nocowanka - imprezką z okazji urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. I jak to w takich sytuacjach bywa - wszyscy bawili się wyśmienicie, chociaż - oprócz zabawy - czytaliśmy oczywiście baśnie Pana Andersena i tworzyliśmy do nich przepiękne ilustracje. Były konkursy (a nawet dwa!), pyszna kolacyjka, rozmowy (na szczęście - nie do białego rana) oraz - po prostu - miło spędzony czas. Zostaliśmy niejako uwięzieni w jednym pomieszczeniu, zdani tylko na siebie, ale wyszliśmy z tego mocniejsi, a na pewno - bardziej zintegrowani i zaprzyjaźnieni.

            Wszystkim (całym, zdrowym, zadowolonym) udało się dotrwać do sobotniego poranka i nawet żaden rodzic nie musiał przyjeżdżać w nocy po odbiór stęsknionego za swoim wygodnym łóżkiem dzieciaka, co właściwie jest najlepszą rekomendacją naszej imprezy urodzinowej u tego słynnego Duńczyka.

            Do zobaczenia za rok...

          • XXIII edycja ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego już za nami!

          • Duży sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - Dłubniański Park Krajobrazowy. 21 marca to MY byliśmy gospodarzami trzeciego - parkowego - finałowego już etapu tego konkursu. Drużyna naszych ósmoklasistów w składzie: Janusz Helena, Morawska Tatiana i Żak Franciszek zajęła wysokie - drugie miejsce. Bardzo niewiele zabrakło do pełnego sukcesu! Aby móc przystąpić do tego etapu, wspomniani uczniowie wygrali kilka tygodni temu najpierw etap szkolny, a następnie gminny. 

            Serdeczne gratulacje i wyrazy podziwu składają opiekunowie konkursu - Małgorzata Trzcionka i Dariusz Ziarkowski.

          • Dzień Kolorowych Skarpetek

          • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, znany jako Dzień Kolorowych Skarpetek.

            Kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest przypadkowa. Trisomia 21 - to obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, dlatego dzień 21 marca (21.03) został symbolicznie wyznaczony jako święto, które co roku zwraca uwagę na Zespół Downa.

            Co wspólnego z Zespołem Downa ma Dzień Kolorowych Skarpetek?

            Kolorowe, różniące się w parze skarpetki:

            - mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z Zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa,

            - są symbolem solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa, są wyrazem tolerancji,

            - pokazują, że mimo różnic osoby z Zespołem Downa - są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.

            Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w obchody Dnia Kolorowych Skarpetek.

          • Dzień Szalonej Fryzury, czyli Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca to również ważny dzień dla każdego, bo to właśnie w kalendarzu pojawia się pierwsze długo oczekiwane słoneczko. To nic innego, jak pierwszy dzień WIOSNY. W tym dniu uczniowie w naszej szkole zaszaleli... Samorząd Uczniowski z tej okazji zorganizował Dzień Szalonej Fryzury!!! 

            Oj wyobraźnia zadziała i cuda na głowie się pojawiły. A jakie to sami zobaczcie...

            W przyszłym roku na pewno to powtórzymy...

          • Karta z kalendarza 20.03.2024 r. - Wiosna tuż tuż …

          • Zima już za nami i nareszcie doczekaliśmy się upragnionego słońca. W dniu dzisiejszym  nogi same poniosły nas na spacer. Uczniowie z klas 1-3 oraz oddział przedszkolny z uśmiechem na ustach wybrali się na przemarsz po ulicach Skały. Razem z wychowawcami poszukiwali prawdziwych śladów wiosny. Wykonali przepiękne dekoracje, transparenty i oczywiście nie zabrakło symbolu wiosny czyli tradycyjnej Marzanny, której na zakończenie symbolicznie się pozbyli: „Niech zima już do nas nie wraca”!

            Mamy nadzieję, że Pani Wiosna zagości już u nas na stałe.

          • Dzień Pająka w 1a

          • 14 marca klasa 1a miała okazję stanąć oko w oko z budzącym powszechnie strach  PAJĄKIEM PTASZNIKIEM. Jedna z uczennic Zosia jest miłośniczką zwierząt i od dwóch lat przyjaźni się z pająkiem o imieniu Leon.  Jak się okazało, nie było się czego bać. Leon okazał się  uważnym słuchaczem i obserwatorem. Towarzyszył nam przez kilka dobrych godzin, poruszając się nieznacznie w swoim terrarium.  W tym dniu zgłębiliśmy wiedzę na temat życia pająków. Dowiedzieliśmy się między innymi, że to bardzo pożyteczne stworzenia, które oczyszczają nasz dom z much, komarów i wielu innych żyjątek znajdujących się także w ogrodach. Nie wiedzieliśmy też, że sieć pająka może być bardziej wytrzymała niż stal. By nasz gość nie czuł się osamotniony wykonaliśmy pająki 3D, które można podziwiać  w naszej klasie i na poniższych zdjęciach.

          • Już za chwileczkę, już za momencik…

          • 22 marca o godz. 18.00 rozpocznie się najbardziej niezwykła noc w naszej szkole, która potrwa aż do sobotniego poranka, czyli międzynarodowe wydarzenie z okazji urodzin znanego duńskiego pisarza.

            Już nie możemy się doczekać!

          • 2024.3.14 ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI

          • Liczba, która ma swoje święto? Tak, i to obchodzone od ponad trzydziestu lat.

            Mowa o  liczbie Archimedesa,  zwanej także Ludolfiną.

            My znamy ją jako liczba π  i oczywiście  w dniu 14 marca też o jej święcie pamiętaliśmy!!!

            P.S. Nasza noblistka Wisława Szymborska zadedykowała jej jeden ze swoich wierszy:

             „Liczba Pi”.

          • XI Gminny Konkurs Matematyczny

          • XI Gminny Konkurs Matematyczny już za nami. MISTRZAMI SUDOKU w kategorii klas

            7-8 zostali uczniowie naszej szkoły: MAŁGOSIA JASICA i AREK MADEJ z kl. 8a. W kategorii klas 4-6 Szkołę Podstawową nr 2 w Skale reprezentowała KLARA FAJTO i TOMEK PARZELSKI z kl. 5a, plasując się na miejscu piątym.

            GRATULUJEMY zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu.

            Składamy podziękowania dla organizatorów: Szkoły Podstawowej w Szczodrkowicach!!!

          • W ŚWIECIE BIAŁUCHÓW

          • Klasa 1a oraz dzieci z oddziału „ 0” mieli okazję bliżej poznać podwodny świat zwierząt zamieszkujących oceany. Wszystko to za sprawą animacji pt. „Katak. Podwodna przygoda”, która w przejmujący sposób uzmysławia jak ważna jest tolerancja i samoakceptacja. Historia młodego białucha, który jest w  gotów ponieść wielkie ryzyko, by dotrzeć do swojego dziadka i opowiedzieć mu pewną ważną historię, niezwykle poruszyła nasze małe serduszka.  Ale ciii...nic  więcej już n ie zdradzimy, tylko zapraszamy do kin!

          • BIEGAMY, BIEGAMY, BŁĘDÓW NIE POPEŁNIAMY, czyli klasa 3a świętuje Miesiąc Języka Ojczystego.

          • Łącząc przyjemnie z pożytecznym, czyli zajęcia sportowe z językiem polskim (nie mogliśmy dojść do porozumienia - co tu jest przyjemne, a co pożyteczne:), na ostatnim wuefie zorganizowaliśmy konkurs o tytuł Mistrza Ortografii klasy 3.

            Rozpoczęliśmy od dyktanda bieganego (w parach), co pozwoliło nam wyłowić ścisłą czołówkę (Szymon, Alan, Jaś i Marcel), natomiast w wyniku dogrywki okazało się, że tytuł Mistrza naszej klasy wybiegał ALAN ZARĘBA.

            Gratulacje!

            A oto kilka fotek z naszej zabawy:

          • 5 a w……. Japonii

          • Jak sądzicie? Jak daleko jest ze Skały do Japonii? Niektórzy twierdzą, że to ponad 8 tysięcy kilometrów. Otóż nie! Raptem 25 kilometrów. Wystarczy się wybrać do Muzeum Sztuki
            i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
            , które propaguje wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu. Manggha jest „domem dla kolekcji sztuki japońskiej”, zgromadzonej głównie przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego, a  samo muzeum zostało powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy.

            My tu byliśmy i Japonię poznaliśmy, obejrzeliśmy i posmakowaliśmy.

            Zacznijmy od początku. Najpierw wystawa „Hiroshige 2023”poświęcona jednemu
            z największych artystów ukiyo-e (obrazy przepływającego świata) – Utagawie Hiroshigemu (1797–1858), który pochodził z rodziny samurajskiej, jednakże identyfikował się z mieszczańską kulturą Edo. W mistrzowski sposób ukazywał pejzaż w różnych porach roku i dnia, w zmiennych efektach pogody, mówi się o Nim, że to malarz natury, ruchu, cienia i deszczu. Po wystawie oprowadzała nas edukatorka, która w sposób interaktywny angażowała nas w zapoznanie się z pracami Hiroshiego. Było oglądanie obrazów, drzeworytów, poszukiwanie kwiatów wiśni – symbolu Japonii, układanie gigantycznych puzzli, nauka języka japońskiego, poznawanie codziennego życia na Dalekim Wschodzie, porównywanie prac japońskiego artysty z pracami polskich malarzy. Wiele emocji wzbudził strój samuraja i jego miecze. Niektórzy żałowali, że są umieszczone w gablocie, bo chętnie by nimi „pomachali”.

            Następnie wysłuchaliśmy opowieści kulturowo-geograficznej oraz obejrzeliśmy film o Japonii,
            a potem wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych -  malarstwo tuszowe. Fantastyczne efekty, czyli nasze prace z górą Fuji, zobaczycie na zdjęciach. Dodatkowo, każdy z nas, własnoręcznie, zrobił odbitkę drzeworytniczą. Ślady tych działań przede wszystkim było widać na naszych rękach :)

            Trzecią częścią naszej wizyty w Japonii były jej smaki. Tego nie zobaczycie na zdjęciach, bo jedzenie było tak pyszne, że błyskawicznie zniknęło z talerzy i nie zdążyliśmy ich uwiecznić :) Musicie uruchomić wyobraźnię czytając nazwy dań: dorayki z wiśniami, fasolka edamame, pierożki gyoza z wieprzowiną, onigiri z łososiem lub z dynią, kare raisu wegańskie lub
            z kurczakiem, lunch sety w stylu Teishoku z mięsem, ryż po japońsku, herbaty: Miyazaki, Sencha Fukamushicha, Si ji Chun, Wakocha Koshum, Sencha lyo Uji, napój Ramune. Pozostałe spróbujcie sami, polecamy :) Oczywiście, jak prawdziwi Japończycy, jedliśmy pałeczkami :)

            GALERIA ZDJĘĆ (niestety nie wszystkie są wyraźne, bo nie można było używać lampy błyskowej): 

             

          • Ach, co to był za bal!

          • W karnawale czas na bale …W naszej szkole też nie zabrakło dobrej zabawy, która odbyła się w tłusty czwartek 8 lutego 2024 r. Po ciężkiej pracy w I semestrze uczniowie klas starszych zasłużyli nie tylko na odpoczynek, ale także odrobinę rozrywki.

            Imprezę   poprowadziła przewodnicząca szkoły Małgorzata Jasica, natomiast świetną muzykę zapewnił szkolny DJ Piotrek Boroń, prezentując utwory ze swojej playlisty. Był taniec z balonami, belgijka, a nawet kaczuszki czy karaoke. Każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Przy dobrej muzyce bawili się wszyscy uczniowie, nawet ci, którzy nie lubią na co dzień tańczyć. A jak spędziliśmy wieczór? Zobaczcie sami...

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu przypadający  w tym roku 6 lutego miał w naszej szkole przebieg obfitujący w szereg wydarzeń.

            Odbył się konkurs plastyczny na plakat promujący zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieci. Zwycięską pracę wykonała uczennica kasy 6, Amelia Wilk. Drugie miejsce w konkursie zajęła praca wykonana przez Antoniego i Szymona Domagałę, zaś miejsce trzecie przypadło w udziale Maciejowi Iwaniukowi,  Bartoszowi Boroniowi oraz Mateuszowi Basoniowi. Wyróżnienie w konkursie zdobyła zaś praca autorstwa Wojciecha Janusza i Bartosza Saroty.

            Głównym punktem tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu były prelekcje przeprowadzone przez przedstawiciel  Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, młodszego aspiranta panią Annę Trzcinkę-Domagałę oraz Starszego sierżanta Daniela Goraja z Komendy Policji w Skale.

            Uczniowie klas 4-8 zostali szczegółowo zapoznani z zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego   korzystania z Internetu oraz z prawnymi konsekwencjami cyberprzemocy.

            Punktem kulminacyjnym szkolnych obchodów DBI było spotkanie on-line z przedstawicielami zarządu Biura  Zwalczania Cyberprzestępczości w Krakowie.

            Mamy nadzieję, że działania w zakresie promowania  cyberbezpieczeństwa zaowocują w przyszłości. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za ich zaangażowanie oraz ufundowanie nagród konkursowych.

          • Wspaniała zabawa, czyli bal karnawałowy dla najmłodszych

          • Piątego lutego 2024 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci z kl. 0-III.Tego dnia świetlica szkolna zamieniła się w wielobarwną, mieniącą się kolorowymi światłami, krainę księżniczek, wróżek, policjantów, superbohaterów i wielu innych postaci z bajek. Wszystkie d9zieci, które wykazały się kreatywnością i przebrały się za ulubioną postać, zostały nagrodzone.

            Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił DJ Cola, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci wraz z nauczycielami i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego świetnie się bawiły przy dźwiękach znanych utworów i chętnie uczestniczyły w zabawach i konkursach. W czasie przerwy na wszystkich czekał słodki poczęstunek w klasach.

            Bal karnawałowy był nie tylko wspaniałą zabawą, ale także okazją do integracji i budowania wspólnoty wśród uczniów. Wszyscy bawili się wspaniale, jak co roku w karnawale...