• Jesienny wyjazd klasy 8a i 8b w Góry Świętokrzyskie, 27.10. 2022r.

          • Nasz pierwszy przystanek, to Centrum Nauki da Vinci.
            Trochę zabawy i ruszyliśmy w dalszą podróż, na Święty Krzyż, miejsce piękne i wyjątkowe.

            Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy przy kamiennym posągu Emeryka.
            Według legendy  posąg pielgrzyma pokutuje za grzech zarozumiałości
             i co rok porusza się o ziarnko piasku w stronę klasztoru. Gdy tam dotrze, nastąpi koniec jego pokuty, ale też i koniec świata.
            Na całe szczęście droga wiedzie pod górę, może więc potrzebny będzie mu odpoczynek?  
            My odpoczywaliśmy wielokrotnie, co wykorzystywał Pan Maciej - nasz przewodnik, aby opowiedzieć nam o przyrodzie  i o wyjątkowej  historii tego miejsca.
            Po drodze do klasztoru minęliśmy ślady kamiennego, przedchrześcijańskiego  wału kultowego, a po wyjściu z lasu, na skraju polany rozpościerającej się przed klasztorem pomnik - kamienny kopiec. Usypany został na cześć  bohatera Powstania Listopadowego  księcia Adama Czartoryskiego.

            Malownicza ścieżka zaprowadziła nas do samego klasztoru. Mieliśmy okazję podziwiać jego wnętrza, ale nie tylko. Pokonując wiele schodów weszliśmy na klasztorną wieżę, skąd roztaczał się piękny widok na całą okolicę.

            Do Skały wróciliśmy wieczorem, pełni wrażeń i miłych wspomnień.

          • 4a w podróży w czasie w Ojcowskim Parku Narodowym

          • ​​​​​

            21 października 2022 r. uczniowie z klasy 4a wybrali się w podróż w czasie do  ARCHEZJI - osady w pradziejach - znajdującej się w Ojcowskim Parku Narodowym.

            W kilkugodzinną podróż przez czas i przestrzeń doliny ojcowskiej, symbolicznie cofającą nas
            w czasie od średniowiecza przez czasy biblijne aż do prehistorii zabrała nas pani Ania z Fundacji Wspomagającej Wychowanie "Archezja". Wspólna wyprawa nawiązywała do przeszłości, jednak poruszała tematy aktualne dla człowieka współczesnego. Była okazją do podjęcia wspólnego wyzwania oraz trenowania podejmowania decyzji. Tematyka zajęć nawiązywała do przyrody
            i historii Ojcowskiego Parku Narodowego. Pani Ania rozbudziła w nas zainteresowanie archeologią, historią oraz ekologią. Nasza przewodniczka, w czasie zajęć, podkreślała wagę podejmowania decyzji w życiu i proponowała przetrenowanie takich sytuacji w warunkach warsztatowych. Motywem przewodnim zajęć było pokazanie nam konieczności kierowania się
            w życiu wartościami, a także poznanie sposobów i zachęcanie nas do budowania dobrych relacji
            z samym sobą oraz innymi. Uczyliśmy się jak radzić sobie z trudnymi emocjami i innymi problemami wynikającymi z procesu dorastania.
            Wędrując po Ojcowskim Parku Narodowym zwiedziliśmy Zamek w Ojcowie, Jaskinię Łokietka, przeszliśmy przez Bramę Krakowską oraz zamoczyliśmy ręce w wodzie ze źródełka Miłości. Nasza wycieczka zakończyła się w osadzie Archezja, gdzie czekało na nas pyszne jedzenie z ogniska
            i niespodzianka – możliwość spróbowania strzelania z łuku.

            Te kilka godzin spędziliśmy w fantastycznych okolicznościach przyrody. Jesienna szata Doliny Prądnika mieniła się złotem, czerwienią, brązem liści drzew i bielą skał.

             

            Fotorelację z naszej wyprawy możecie zobaczyć tutaj:

            KLIKNIJ TUTAJ

             

            W tekście wykorzystano opis zajęć ze strony Fundacji Wspomagającej Wychowanie "Archezja". 

          • PROFILAKTYKA W NASZEJ SZKOLE!

          •  

            20 października 2022 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  programach profilaktycznych, które zostały opłacone ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

            Uczniowie biorący udział  w zajęciach zgłębiali takie zagadnienia jak komunikacja, empatia, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz sposoby wyrażania emocji i radzenia sobie
            z agresją. Istotą spotkania było zidentyfikowanie własnych i cudzych emocji oraz potrzeb,
            a także sposobu, w jaki je wyrażać, jak pozytywnie postrzegać siebie i otaczający świat.

            Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Skała Panu Krzysztofowi Wójtowiczowi oraz Pani Barbarze Krupie, pełnomocnikowi Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych za przekazanie środków finansowych na opłacenie programów profilaktycznych oraz pomoc w ich organizacji.

          • LAJKONIKU LAJ, LAJ POPRZEZ CAŁY KRAJ, KRAJ czyli klasa II w Teatrze Ludowym.

          •  

            A oto kilka zdjęć z wizyty w teatrze oraz Pyza stworzona przez LILIANĘ z naszej klasy:

            W ubiegły wtorek wybraliśmy się do Teatru Ludowego na roztańczoną i rozśpiewaną lekcję polskiej historii, geografii i przyrody - widowisko oparte na poemacie Hanny Januszewskiej: Pyza na polskich dróżkach. Wraz z tytułową bohaterką, której niemalże cudem udało się czmychnąć ze stolnicy, aby wyruszyć w podróż po Polsce, poznawaliśmy tradycje, zwyczaje i sztukę ludową wybranych regionów Polski. Słuchając (i oglądając) oberków, mazurków, kujawiaków, polonezów i - chyba najbliższych naszym sercom - krakowiaków przemierzyliśmy niemalże cały kraj. Ten multimedialny spektakl przypomniał nam to, o czym - w dobie dobrze mających się zagranicznych wojaży i wszechobecnego all inclusive - często zapominamy: o pięknie naszego ojczystego krajobrazu, urodzie języka i bogactwie polskiej kultury.

             

            Warto wybrać się na ten ludyczny spektakl, który wspaniale spełnił swoje zadanie: bawiąc - nauczył.

             

          • PORTRET MOJEJ PANI

          • Dzień Edukacji Narodowej skłonił nas do zorganizowania konkursu plastycznego skierowanego do najmłodszych uczniów naszej szkoły. Prace, które wpłynęły, ujęły nas nie tylko estetyką wykonania, dbałością o detale, pomysłowością, samodzielnością, ale również ogólnym wyrazem artystycznym i całkiem sporym podobieństwem do "swoich pań":).

             

            Chyba nie ma wątpliwości kogo przedstawiają…

             

            Wychowawczyni klasy II - Pani Magda - I miejsce: Liliana Majewska

            Wychowawczyni klasy III - Pani Magda - II miejsce: Sofiia Lazarchuk

            Wychowawczyni klasy I - Pani Iwona - III miejsce: Patryk Kościelniak

             

            Zwycięskie prace nagrodzono i wraz z pozostałymi powieszono na naszym szkolnym korytarzu. Zapraszamy do ich obejrzenia również "na żywo".

          • WSZYSTKO JASNE czyli RODZINNY KONKURS NA LOGO ROZSTRZYGNIĘTY!

          •  

            Na początku września, Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło konkurs na swoje LOGO. Zadanie nie było łatwe! Wprawdzie Wolontariat działa w naszej szkole już od wielu lat (właściwie od czasów Gimnazjum), niemniej jednak brakowało tej wisienki na torcie, tej kropki nad i, którą jest właśnie ten graficzny znak.

             

            Prace mogli wykonywać zarówno sami uczniowie, jak i wraz ze swoimi bliskimi, bowiem był to Konkurs Rodzinny. Do ścisłego finału jury zakwalifikowało 2 projekty: Marcela Woźniaka (z rodziną) z klasy II oraz … jego siostry - Anastazji Woźniak (z rodziną) z klasy IV! Niestety, ze względu na charakter konkursu nie można było nagrodzić pierwszym miejscem obu tych prac … Trzeba było wybrać ten jeden jedyny projekt!

             

            Po burzliwych naradach, zwycięskim LOGO została wybrana praca Anastazji, którą możecie podziwiać poniżej.

            Tak czy inaczej - zwyciężyła rodzina państwa WOŹNIAKÓW!

            Gratulujemy!!!

          • PRZERWA NA CZYTANIE

          • Dołączamy do akcji bicie rekordu w czytaniu na przerwie!

            W środę 19 października 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Skale weźmie udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie.”  Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO POWIATU KRAKOWSKIEGO

          •  

             

            W ostatnią sobotę tj. 15 Października 2022 roku na Placu Konstytucji 3 Maja w Skale, odbył się „Dzień Bezpiecznego Powiatu Krakowskiego”, w którym wzięli udział uczniowie z Naszej szkoły.

            Dla odwiedzających przewidzianych było dużo atrakcji, m.in. stanowiska edukacyjno - pokazowe przygotowane Policję, Straż Pożarną, Wojsko Polskie, Straż Graniczną, klasy mundurowe LO w Skale, Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Krakowie, Powiatową Radę BRD. Nasze uczennice pod okiem Ratownika medycznego uczyły się udzielania pierwszej pomocy, przymierzyły sprzęt wojskowy oraz policyjny. Obejrzeliśmy także sprzęt i wyposażenie Straży Pożarnej oraz dowiedzieliśmy się o sposobach jego wykorzystania podczas działań ratunkowych. Dla przybywających przewidziane były różne gadżety, mające na celu poprawę widoczności pieszego lub rowerzysty na drodze, m.in. w postaci opasek i kamizelek odblaskowych. Na młodszych uczestników czekały animacje i strażacka ścianka wspinaczkowa, natomiast jeśli ktoś zgłodniał, mógł posilić się ciepłą grochówką serwowaną przez OSP Barbarka. 

          • Wizyta w Teatrze 3a

          • MOC ŻYWEGO SŁOWA

            W jaki sposób powinniśmy traktować inne osoby i zwierzęta żyjące wokół nas? Czym jest prawdziwa przyjaźń, tolerancja i  siła odwagi?  O tym wszystkim mięliśmy okazję przypomnieć sobie oglądając spektakl „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Doskonale bawiliśmy się mogąc śpiewać razem z aktorami i odpowiadając na ich pytania. Przez chwilę nawet niektórzy z nas poczuli się nawet uczestnikami przedstawienia. Duże wrażenie zrobiła też na nas bogata i realistyczna scenografia. Dzięki jej ruchomości łatwiej było nam przyswoić sobie informacje, co do miejsc odwiedzanych przez doktora Dolittle. Natomiast użyte w spektaklu podstawowe formy lalek teatralnych w prosty sposób wskazały nam charakterystyczne cechy ptaków i ssaków.

            Wyjazd do teatru wzbudził w nas wiele pozytywnych emocji!

          • "KREDKOBRANIE"

          •  

            PODZIĘKOWANIE za KREDKOBRANIE 

             

            4 października 2022 r. (o godzinie 11.39) aż 17 kg artykułów plastycznych zebranych dzięki Rodzicom i uczniom naszej szkoły (z olbrzymią pomocą księgarni PRIM) wyruszyło w podróż do Krakowa, na ul.Mikołaja Kopernika 26, do znajdującej się tam Fundacji ,,Ignatianum", skąd:

             

            • 3 plecaki
            • 2 torby na ramię 
            • 19 kompletów kredek 
            • 59 zeszytów 
            • 8 bloków rysunkowych
            • 1 plastelina
            • 1 komplet pisaków 
            • 17 długopisów
            • 10 piórników 
            • 6 klejów 
            • 24 gumki 
            • 10 temperówek oraz: ołówki,  pędzle, nożyczki, teczki, przybory geometryczne 

             

            wyruszą dalej, aby dać radość dzieciom na Kresach. 

             

            Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje za te 17 kg dobrej woli!

             

          • Naukowa przygoda klasy 8b. Noc Naukowców 2022.

          • W ostatni wrześniowy wieczór uczestniczyliśmy w pokazach  oraz warsztatach  zorganizowanych przez  Politechnikę Krakowską oraz  Akademię Górniczo-Hutniczą.Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. ile lat ma Ziemia, a także jak pracuje się w laboratoriach. Wszystkie doświadczenia były interesujące. Kinga i Kacper wyprodukowali piankę poliuretanową, a mnie najbardziej podobało się badanie wody. Serdecznie dziękujemy Miłym Studentkom, które były naszymi przewodniczkami.                                                                                                 

            Kacper Zaręba i reszta klasy 8b

          • PODZIEMNE MIASTO

          • Klasa 3a miała okazję doświadczyć niepowtarzalnej lekcji historii zwiedzając  Kopalnię Soli w Wieliczce.

            Przemierzając  podziemne korytarze podziwialiśmy miejsce, które w 1987 roku zostało wpisane na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.  Urzekające były solne rzeźby,  solankowe jeziora oraz komory i kaplice stworzone przez górników. Pozostaliśmy pod wrażeniem podłogi z tzw. lizawek dla zwierząt, które do złudzenia przypominały zwykłe kafle.  Niektórzy z nas nie mogli się oprzeć, by nie „ posmakować”  słonych ścian;) Trudno nam było uwierzyć, że jest to jedyne górnicze miejsce na świecie czynne nieprzerwalnie od czasów średniowiecza aż do teraz!

            Nasz wyjazd uatrakcyjnił też spacer  przez Park Św. Kingi, którym doszliśmy do Tężni Solankowej. Skorzystaliśmy więc z walorów wielickiej soli będąc na powierzchni. Z zainteresowaniem oglądaliśmy modrzewiową konstrukcję, gdyż w suchych warunkach może przetrwać nawet 1800 lat, natomiast w wodzie ok. 500.

            To niepowtarzalne miejsce, które każdy powinien odwiedzić!!!

        • KONKURS PLASTYCZNY "MOJA PANI - PORTRET"
          • KONKURS PLASTYCZNY "MOJA PANI - PORTRET"

          • CELE KONKURSU

            • rozwijanie kreatywności twórczej dzieci
            • kształtowanie wyobraźni plastycznej
            • wzmacnianie wiary we własne siły i możliwości

            REGULAMIN KONKURSU

            • organizatorem konkursu jest Zespół Nauczycieli Edukacji Wczesnoszkolnej
            • konkurs jest adresowany do uczniów klas 0-III
            • zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej powiązanej z tematem konkursu
            • format A4
            • technika dowolna
            • ocenie podlegać będą:

            * samodzielność

            * estetyka

            * ogólny wyraz artystyczny

             

            • prace zostaną ocenione przez specjalnie powołane w tym celu jury
            • spośród prac zostanie wybrane (i nagrodzone) pierwsze, drugie i trzecie miejsce

             

            PODPISANE PRACE SKŁADAMY U WYCHOWAWCÓW KLAS DO 10 PAŹDZIERNIKA 2022 r.

            ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU I OGŁOSZENIE WYNIKÓW -
                                            13 PAŹDZIERNIKA 2022 r
            .                                      

             

          • KREDKOBRANIE - Pomóżmy młodym na Kresach

          • AKCJA CHARYTATYWNA - KREDKOBRANIE

             

            SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU przystąpiło w tym roku szkolnym do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji charytatywnej KREDKOBRANIE

             

            ORGANIZATOR AKCJI: Fundacja "Ignatianum"

             

            CEL AKCJI: zbiórka NOWYCH przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych

             

            DLA KOGO ZBIERAMY: dzieci i młodzież mieszkająca na Kresach

             

            CO ZBIERAMY:

             

             - kredki

            - zeszyty

            - bloki/ papier kolorowy

            - farby

            - plastelina

            - pisaki

            - długopisy

            - piórniki

            - ołówki

            - kleje

            - przybory geometryczne, cyrkle

            - plecaki

            - gumki

            - nożyczki

            - temperówki

            - taśmy klejące

            - bibuły

            - teczki

            - ryzy papieru

            - pędzle

             

            DO KIEDY ZBIERAMY: 30 września 2022 r.

             

            Artykuły zostawiamy w pudełku obok bufetu.

             

            Zachęcamy do udziału w akcji!

             

          • Wielkie GRATULACJE dla naszego ucznia!!!!

          • Mateusz Kuca uczeń klasy 8b został srebrnym medalistą i zajął 2 miejsce w Pucharze Swiata w ju-jiutsu. Puchar miał miejsce w Bośni i Hercegowinie wrzesień 2022 r.

             

            GRATULACJE MATEUSZ!!! 

          • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

          • UWAGA!

            To akcja, prowadzona w szkole przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Głównym
            Inspektoratem Sanitarnym, mająca na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do
            dbania o zdrowie własne i najbliższych , a także propagowanie korzyści dotyczących wczesnej
            profilaktyki.