• Małopolska Sesja Matematyczna

          • 26 kwietnia 2023 r. trójka siódmoklasistów: Małgosia Jasica, Bartek Ciobanu i Maks Ziarkowski uczestniczyli w Małopolskiej Sesji Matematycznej, na której odbyła się prezentacja prac matematycznych zakwalifikowanych do finału Konkursu Prac Matematycznych dla szkół podstawowych. Organizatorami konkursu są: Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Jego celem jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży szkolnej, w szczególności zaś umiejętności pisania i wypowiadania się w języku matematyki. Adresatami są uczniowie szkół województwa małopolskiego. Prace oceniane są przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Akademii Górniczo – Hutniczej.
            Przyznacie, że brzmi to bardzo poważnie. Małgosia, Bartek i Maks przymierzają się do udziału w tym konkursie. Oby wytrwali w swym postanowieniu i w następnym roku zamienili miejsca widzów na prezentujących :)

          • Święto Szkoły - Przekazanie SZTANDARU SZKOŁY

          •  

            ,,Mądrości drogą Ty poprowadź Nas…”

            to słowa, które stały się mottem Uroczystości Poświęcenia Sztandaru i Przekazania  Go Szkole Podstawowej nr 2 im. Błogosławionej Salomei w Skale, 28 kwietnia 2023 roku.

            Fundatorami sztandaru byli Rodzice Uczniów  naszej szkoły. To Oni przekazali sztandar na ręce Dyrektora Szkoły, by później Dyrektor – Dariusz Ziarkowski, wręczył   Go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Była to podniosła chwila, której wagę podkreślili także, biorący udział                  w uroczystości, Pani Poseł na Sejm RP Elżbieta Duda oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skała Pan Krzysztof Wójtowicz.

            Po części oficjalnej, jako pierwszy wystąpił Ksiądz Stanisław Langner-Kustosz Sanktuarium Błogosławionej Salomei w Grodzisku, który przybliżył postać naszej Patronki.

            Następnie uczniowie klasy 8b pod kierunkiem Pani Beaty Wrony oraz chórzyści pod kierunkiem Pani Grażyny Rodek zaprezentowali się w pięknym przedstawieniu teatralno- muzycznym.

            Na zakończenie wystąpiły -  Pani Magdalena Ziarkowska  z wierszem Wisławy Szymborskiej        pt. ,,Nic dwa razy…” oraz gość specjalny Pani Gabriela Ocieczek, która w swoim mini recitalu zaprezentowała 3 utwory .

            O piękne dekoracje zadbała nasza niezastąpiona Pani Katarzyna Korzonek – Jaworska, która    w czasie czwartkowej uroczystości wręczyła nagrody laureatom konkursu, dotyczącego patronki naszej szkoły – Błogosławionej Salomei.

            Od dzisiaj, sztandar wręczony Szkole Podstawowej  nr 2  im. bł. Salomei     w Skale, przypominać nam będzie, jak ważne w życiu każdego człowieka są praca, honor i uczciwość.

          • Na Festiwalu Zawodów w Krakowie

          •  

             

             

             

            Trudny wybór przed nami, czyli  ósmoklasiści na Festiwalu Zawodów w Krakowie.

            Dnia 26.04.2023 roku uczniowie klas ósmych wzięli udział w Festiwalu Zawodów w Krakowie, który był zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. ​​​

            ​​​​Na uczniów kończących podstawówkę czekały pokazy ponad 150 zawodów. Wybór był ogromny, bo ponad 100 stoisk wystawienniczych pogrupowanych w zawodowe strefy tematyczne.

            Placówki edukacyjne na wiele sposobów próbowały zainteresować swoją ofertą zgromadzonych uczniów, pokazując swoje interaktywne prace i doświadczenia. Na wyspach wystawienniczych przedstawiciele szkół prezentowali pyszne zakąski, piękne dekoracje oraz doświadczenia chemiczne. Organizatorzy zadbali o to, aby pokazać aktualne trendy na rynku pracy, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i rehabilitacji zawodów zagrożonych wyginięciem.

            Uczniowie, którzy przyszli na targi, aby dokonać wyboru swojej drogi zawodowej, mogli zainspirować się profilem danej szkoły, uzyskać informację na jej temat, ale także poczuć miłą atmosferę stworzoną przez uczniów i nauczycieli. Festiwal nie tylko pokazał wiele zawodów, ale także pomógł wielu z nas dokonać wyboru kierunku kształcenia.

             

          • REWIA NA LODZIE

          • 24 kwietnia 2023r. uczniowie klasy III a wybrali się do Krakowa na spektakl teatralny pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”.

            Na lodowisku „Cracovia” podziwialiśmy opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niezwykłe widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Ogromne wrażenie zrobiła na nas ruchoma scenografia, piękne kostiumy aktorów, pokaz akrobatyczny oraz efekty pirotechniczne.

               Spektakl na lodzie to niezapomniane przeżycie, które każdemu polecamy!

          • KIERMASZ KSIĄŻKI PRZECZYTANEJ

          •  

            KIERMASZ KSIĄŻKI PRZECZYTANEJ, czyli uczniowie klasy II „a” szukają nowego domu dla książek, z których już „nieco wyrośli” lub przeczytali kilka razy.

            ​​​​​​​​​​

            Nie ma dzieci, które nie lubią czytać. Są takie, które nie znalazły jeszcze odpowiedniej książki.” [Frank Serafin] - cytat ten idealnie wręcz pasuje do wydarzenia, które miało miejsce w naszej szkole 21 i 24 kwietnia. W głównym holu DWÓJKI (mowa oczywiście o naszej szkole:) klasa II „a”, z niewielką pomocą Wychowawczyni oraz Wolontariuszy, zorganizowała „Kiermasz książki przeczytanej”, na którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Baśnie, bajki, bajeczki, poradniki, albumy, powieści, lektury szkolne, wszystko, co od dawna zalegało na naszych książkowych regałach i tak naprawdę nie wiadomo było, co z tym zrobić… -  czego tam nie było! Wprawdzie zainteresowani kupowaniem byli głównie młodsi uczniowie, ale - tak naprawdę - nie było osoby, która przechodziłaby obojętnie obok naszego stoiska. Przysłowiowe „parę groszy” zostawili u nas również nauczyciele oraz Ksiądz, do którego powędrował „biały kruk” naszej kolekcji - Biblia dla dzieci. Dla najaktywniejszych moli książkowych przygotowaliśmy drobne upominki oraz przepyszne ciasto i babeczki.

            Dzięki naszej akcji kilkadziesiąt pozycji znalazło nowych właścicieli! To się dopiero nazywa KSIĄŻKOWY RECYKLING! Zapewne każdy z Was pamięta, niemniej jednak - tym mniej wtajemniczonym - przypominamy, iż nasz kiermasz odbywał się zarówno z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI, jak i ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH, które obchodzone były w ostatni weekend.

            I choć taki kiermasz zorganizowano w naszej szkole po raz pierwszy, miejmy nadzieję - nie ostatni!

        • GENIALNE MIEJSCA w naszej okolicy okiem uczniów z klasy 7a - ZOBACZ
          • GENIALNE MIEJSCA w naszej okolicy okiem uczniów z klasy 7a - ZOBACZ

          •  

            No i stało się …. po raz kolejny mamy sukces!!!

            A łatwo nie było, konkurencja była naprawdę bardzo duża z całej Polski!

            Uczniowie z klasy 7a wzięli udział w kolejnej edycji Konkursu „Genialne Miejsca” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz działającą w jego ramach Sekcję Informatyki Szkolnej. Partnerzy konkursu: EduTriki, Nieprzeciętna Polonistka wraz z Ambasadorami Genially w Polsce.

            Na podstawie wykonanych GIER oraz ESCAPE ROOM-ów o własnej okolicy - została stworzona mapa ciekawych, genialnych miejsc gdzie warto po prostu zajrzeć (GENIALNE MIEJSCA).

            Nasi uczniowie w 2 zespołach 4-osobowych zostali wyróżnienieni za wykonanie naprawdę fantastycznych prac! Konkurencja była bardzo duża, ponieważ wystartowało 108 grup z całej Polski. Zapraszamy do obejrzenia prac uczestników, a przede wszystkim do genialnej zabway!!

            I GRUPA w składzie:  

            Miłosz Brzykcy

            Bartosz Ciobanu

            Kacper Gumula

            Maksymilian Ziarkowski

            wykonała pracę pt. SEKRETY WYŻYNY OKLUSKIEJ - zobacz

             

            II GRUPA w składzie:

            Sebastian Cieślik

            Gabriel Ciobanu

            Wojciech Wąsek

            Franciszek Żak

            wykonała pracę pt. SEKRETY OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO - zobacz

             

            GRATULUJEMY!!!

            Oby tak dalej!!!!

          • GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          •  

            Gratulujemy kolejnych sukcesów uczniom naszej szkoły.

            W marcu odbyły się  Mistrzostwa Polski w Cheerleadingu Sportowym PZSC w Raszynie. Drużyna ATIGA ROCK prowadzona przez Akademię Tańca i Gimnastyki ATIGA (https://www.facebook.com/akademiatancaigimnastyki)  zdobyła wicemistrzostwo
            w kategorii POM & DRILL – POM DANCE ELITE DRUŻYNA – JUNIOR MŁODSZY
            .

            Dlaczego o tym informujemy? Bo do tego zespołu należą uczennice z naszej szkoły:

            Anastazja Madej z klasy 3a, Wiktoria Browarnik i Julia Ciesielska z klasy 4a, Kornelia Basoń, Brygida Boroń i Milena Ciobanu z klasy 5a.

             

            Dziewczynom oraz instruktorkom zespołu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Obejrzyjcie zdjęcia i jeden z występów zespołu ATIGA:

            Kolejny sukces należy do członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Skale. Nasi uczniowie reprezentowali OSP w Skale na szczeblu powiatu krakowskiego w Halowych Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Druhowie: Martyna Błachno z klasy 4a, Piotr Boroń i  Arkadiusz Madej z klasy 7a, uczestniczyli w zawodach jako zwycięscy eliminacji gminnych i ostatecznie zajęli 5 miejsce na 13 drużyn.

             

            Gratulujemy!!! Jesteśmy z Was dumni!!!

          • ORTOGRAFICZNI ZWYCIĘZCY!!!

          • 5 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny pod nazwą „MISTRZ ORTOGRAFII”.  Skierowany był on do uczniów z klas II i III.  Z każdej z klas zostało wyłonionych trzech najlepszych uczniów, którzy w dniu konkursu reprezentowali swoje klasy. Wszyscy uczestnicy z ogromnym zapałem przystąpili do pisania dyktanda z wieloma trudnościami ortograficznymi. Jury było mile zaskoczone, kiedy okazało się, że nie tak łatwo jest wyłonić jednego zwycięzcę. Dlatego też I miejsce przyznało ex aequo uczniowi klasy II a  Alanowi Zarębie oraz uczennicy klasy III a Klaudii Baranek. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

        • NOCOWANIE W SZKOLE, czyli NAJMŁODSI NA URODZINACH PANA ANDERSENA
          • NOCOWANIE W SZKOLE, czyli NAJMŁODSI NA URODZINACH PANA ANDERSENA

          • Od wielu już lat, zazwyczaj w ostatni piątek marca, w wielu krajach Europy odbywa się międzynarodowa impreza: NOC Z ANDERSENEM. Po raz kolejny, również nasza szkoła dołączyła do tego wydarzenia. Tym razem spaliśmy z 31 marca na 1 kwietnia, a zatem - pobudka nastąpiła w Prima Aprilis, co było dodatkowym atutem naszej imprezki. Od rana bowiem próbowaliśmy "wkręcić" zarówno siebie nawzajem, jak i odbierających nas rodziców oraz budzące się Panie Nauczycielki.

            Do naszego nocowania przygotowywaliśmy się już od jakiegoś czasu: właściwie, nie mówiliśmy ostatnio o niczym innym! Na czym będziemy spać, czy wszyscy w jednej sali, co zabrać do jedzenia, co do spania, co będziemy robić…? Z dnia na dzień pytań było coraz więcej. Oczywiście, przeczytaliśmy wcześniej kilka wybranych baśni Pana Christiana, aby wiedzieć co nieco o naszym solenizancie i nie iść "w gości" nie wiedząc nawet do kogo.

            W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany wieczór! I choć zbiórka zaplanowana była dopiero na 18.00, niektórzy z nas byli pod szkołą sporo wcześniej. Chyba - po prostu - nie mogli się doczekać! Z olbrzymimi bagażami, bo i śpiwory, karimaty, materace, coś do jedzenia, przybory toaletowe, piżamy oraz wiele innych bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy, ruszyliśmy na podbój naszej szkoły nocą.

            Emocje sięgały zenitu. Przecież dla niektórych z nas była to pierwsza noc bez rodziców (nie licząc tej u dziadków, oczywiście)! Nie było łatwo. W myśl przysłowia: "Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz" przystąpiliśmy do przygotowywania swojego miejsca do spania. I chociaż pomagały nam trzy sprytne wolontariuszki - właściwie każdy musiał zadbać sam o swoje niby łóżko.

            A potem już same przyjemności: słuchanie baśni, konkurs plastyczny oraz turniej gry w statki - dla tych, którzy twierdzili: "naprawdę nie umiem rysować ". Następnie - kolacja, mycie, przebieranie, oglądanie baśni na dobranoc oraz układanie się do snu wśród kilkudziesięciu osób! W końcu zapadła cisza… Niestety - pierwsi z nas obudzili się już o 5 rano! Trzeba przyznać - same skowronki przyszły na to nocowanie! No cóż - odeśpimy w domu, ale może za rok uda się pospać trochę dłużej?

          • Wyjazd klasy 8a i 8b do miejsca, które stało się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa

          • Do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau udaliśmy się aby lepiej poznać historię II wojny światowej.

            Chcieliśmy na własne oczy zobaczyć hitlerowski obóz zgłady, o którym każdy z nas czytał i uczył się w szkole.

            To co zobaczyliśmy zrobiło na nas ogromne wrażenie. 
            Przechodząc przez bramę z napisem „ Arbeit macht frei”- „Praca czyni wolnym” jeszcze nie przeżywaliśmy, nie czuliśmy tego miejsca tak intensywnie.
            Staraliśmy się zachowywać powagę, bo doskonale wiedzieliśmy gdzie jesteśmy.

            Z każdym  krokiem, z każdym słowem  pani przewodnik nasze zwiedzanie przestało nim być, zaczęło się nasze przeżywanie.

            Trudno znaleźć słowa, które mogłyby opisać bezmiar ludzkiego  okrucieństwa i cierpienia. A przecież to „ludzie ludziom zgotowali ten los” , w tym właśnie miejscu.

            Wyjazd wzbogacił nie tylko naszą wiedzę o czasach okupacji. Uświadomiliśmy sobie, jakimi jesteśmy szczęściarzami żyjąc w czasach pokoju. Zrozumieliśmy także, jak bezcenną wartością jest wolność.

            Pamięć tego miejsca zachowamy na zawsze.