Pedagog
Zapraszamy do udziału w Konkursie!
Konkurs - 35-lecie Odrodzenia Samorządu!
Zelektryzowani” – powietrze, woda i... wybuchy z helem!
Uczniowie klas 0–3 i 4–8 mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach przyrodniczych „Zelektryzowani”. Dzieci nie tylko oglądały, ale też brały udział w doświadczeniach, ucząc się przez zabawę i odkrywanie. Poznali tajemnice powietrza i jego składników, m.in. takich jak azot i tlen. Było też o wodzie – tej zwyczajnej i tej zamienionej w parę lub lód. Nie zabrakło ognia, a duże emocje wzbudziły pokazy z ciekłym azotem i helem: dziwne głosy i różnice temperatur robiły niesamowite wrażenie! Było głośno, śmiesznie i naprawdę naukowo! To była lekcja przyrody, którą zapamiętamy na długo.
28
Kolorowe Świece Żelowe – Nasza Pachnąca Przygoda!
W naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty, podczas których uczniowie z klas 1–3 oraz dzieci z oddziału zerowego mieli okazję samodzielnie wykonać świece żelowe. To była nie tylko świetna zabawa, ale też nauka przez doświadczenie! Dzieci z ogromnym zaangażowaniem komponowały swoje własne kompozycje, wykazując się kreatywnością i wyobraźnią. Gotowe świece wyglądały jak małe dzieła sztuki!
11
6a w Ogniu... w teatrze GROTESKA.
Właściwie powinniśmy napisać DZIEWCZYNY z 6a w Ogniu... w Grotesce. Byłyśmy na przedstawieniu: „DZIEWCZYNA W OGNIU”. To spektakl dla każdej z nas i o każdej z nas. Niektóre z nas już mają za sobą ten czas, niektóre właśnie go przechodzą, a dla niektórych jest przed nimi. To spektakl o destrukcji i odrodzeniu. Ogień, czasami dosłowny, jest metaforą wewnętrznej siły i pasji głównej bohaterki, ale także strachu przed tym, co nieznane
i niebezpieczne. Ze strony teatru: […] To nasycona symboliką i osadzona w konwencji realizmu magicznego opowieść o poszukiwaniu tożsamości i odkrywaniu wewnętrznej siły. Martyna, tytułowa dziewczyna w ogniu, jest wrażliwa, pełna marzeń, ale zmaga się również z lękami
i niepewnością. Jej życie codzienne toczy się w zwyczajnym otoczeniu, jednak jej wewnętrzny świat przemyśleń jest bogaty i pełen symbolicznych obrazów. […] Martyna kończy 14 lat. Jest
z pozoru zwyczajną nastolatką, ma jednak jedną niezwykłą cechę - płonie. Jest dziewczyną w ogniu. Na jej przyjęciu urodzinowym zamiast standardowych gości pojawia się karawana niecodziennych postaci: wróżka, filantrop, awangarda protestu czy straż pożarna. Nikogo z nich nie interesują potrzeby i uczucia dziewczyny, każdy ma na nią własny pomysł. Dziewczyna płonie
w walce o własną podmiotowość i samostanowienie. Uczy się również rozumieć i kontrolować swój ogień. […] Nastolatka walczy o prawo do swojego buntu i gniewu, jednocześnie próbując odnaleźć sens i swoje miejsce w świecie. […] uczy się akceptować swoje uczucia i odkrywa swoją tożsamość, przekształcając się z wybuchowej i niepewnej dziewczynki w pewną siebie młodą kobietę. […] Sztuka jest opowieścią o emocjach, tych szczególnie trudnych, wypieranych, których okazywanie narażone jest na stygmatyzację. Taką emocją jest gniew, który może spalać od wewnątrz, ale i napędzać do twórczego działania. Czyjś gniew może być też wykorzystany przez innych do własnych, partykularnych celów. Gniew to gwałtowne uczucie, które wyraźnie sygnalizuje sprzeciw i potrzebę zmian, ale może być zarówno siłą pozytywną, jak i negatywną.Każda z nas odnalazła w Martynie, jeśli nie całą, to przynajmniej fragment siebie. Jakże znajome wydały się zmagania z oczekiwaniami rodziny, presją społeczeństwa i własnymi lękami. Martyna pokazała nam, że prawdziwa siła pochodzi z akceptacji siebie i odważnego stawiania czoła wyzwaniom życia.
Obejrzyjcie zwiastun spektaklu i koniecznie się na niego wybierzcie.
6a naukowo i teatralnie………. to się da połączyć.
Czy wiecie, że w Krakowie znajduje się jedyny w Polsce ośrodek badawczy: Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS? My tam właśnie byliśmy. Obserwowaliśmy pracę naukowców – badaczy oraz działanie urządzeń, które wyglądały jak kosmiczne pojazdy. Czym się zajmuje SOLARIS? Badaniami wykorzystującymi promieniowanie synchrotronowe i kriomikroskopię elektronową. Promieniowanie synchrotronowe (zwane również światłem) jest wytwarzane w synchrotronie, do którego dołączane są linie badawcze ze stanowiskami pomiarowymi. Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Dzięki nim naukowcy mogą badać zarówno skład badanej substancji, jak i jej strukturę – światło synchrotronu może przenikać do wnętrza badanej materii. Może odwzorowywać z dowolną szczegółowością ukryte warstwy lub ich wybrane fragmenty, bez uszkadzania tych położonych na zewnątrz. Promieniowanie synchrotronowe stymuluje również procesy zachodzące w materii – wywołuje zmiany w badanych obiektach. Synchrotrony pozwalają uzyskać w krótszym czasie lepsze wyniki tych badań, które wcześniej były realizowane zwykłymi metodami. To obecnie najwszechstronniejsze urządzenia, jakimi dysponują nauki przyrodnicze i techniczne, takie jak biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia. To tylko bardzo krótki opis tego do czego mogą być wykorzystane wyniki badań prowadzonych w SOLARIS. Może po obejrzeniu tego niesamowitego miejsca
u kogoś z nas uaktywni się gen naukowca :)Żeby aktywować gen artystyczny, wybraliśmy się do Teatru Starego. Tym razem nie na spektakl, ale żeby poznać go od strony pracy nad warsztatem aktorskim. Poznaliśmy najprostsze, ale jednocześnie najbardziej podstawowe techniki potrzebne w pracy aktora. Oddychanie, koncentracja, wielozadaniowość, uważność, komunikacja. Bez tego ani rusz… Poznaliśmy historię Teatru Starego, poprzyglądaliśmy się pracy ekipy technicznej, niewidocznej na co dzień, budującej scenografię do nowego spektaklu. Poczuliśmy atmosferę teatru bez widzów, był cały nasz … Edukator teatralny wciągnął nas w zabawy integracyjne, których głównym celem była komunikacja. Okazuje się, że jest to podstawa wszelkich działań. Niby prosta rzecz, ale jak to zrobić, gdy nie wolno mówić, „hymkać” ani wydawać żadnych odgłosów? Daliśmy radę. Udało się nam wzajemnie skomunikować oraz utworzyć sieć połączeń, choć nie bez problemów i zabawnych sytuacji :).
I przyszedł czas na trzecią część naszego wyjazdu, czyli integracja przy wspólnym stole, tym razem w Charlotte. Co jedliśmy i piliśmy? Pyszne francuskie jedzenie i napoje.Każde z odwiedzonych przez nas miejsc – polecamy!!!
Fotorelacja z wycieczki: KLIKNIJ TUTAJ
Z wizytą w siedzibie królów!
16 maja klasa 2a zwiedzała Zamek Królewski na Wawelu. Będąc w komnatach królewskich nie mogliśmy oderwać oczu od pięknych i bogato zdobionych sal. Z uwagą i zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści pani przewodnik o kolejnych członkach rodziny królewskiej zamieszkujących Wawel. Jak niegdyś król Zygmunt Stary mogliśmy zrelaksować się w malowniczych Ogrodach Królewskich. Na koniec odwiedziliśmy Smoczą Jamę. Na szczęście nie spotkaliśmy smoka, bo kto wie, jakby skończyła się wówczas nasza wizyta w mieście Kraka?
15
Egzamin ósmoklasisty!
Wycieczka klasy 3a na Wawel
7 maja klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Krakowa, by zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu. Uczniowie oglądali królewskie komnaty, odkrywali tajemnice Smoczej Jamy oraz spacerowali po pięknych Ogrodach Wawelskich. Dodatkową atrakcją była podróż komunikacją miejską, ale również i okazja do nauki samodzielności. Tą pełną wrażeń wyprawę, z pewnością długo będziemy wspominać!
17
Zlot Nietoperzy
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie terenowym - Zlot Nietoperzy, organizowany przez Ojcowski Park Narodowy. Celem rajdu jest pogłębianie wiedzy o OPN, włączanie się w obchody Dnia Ziemi i integracja uczniów. Podobnie jak w poprzednich edycjach osiągnęliśmy sukces a tym razem reprezentowała na trójka uczniów - Zofia Brzykcy oraz Lena i Tomasz Parzelscy. Z ojcowskim pozdrowieniem do zobaczenia za rok na szlakach OPN!
Korona na 1000!
W ramach obchodów 1000 lecia koronacji Bolesława Chrobrego nasi uczniowie uczniowie wykonali... królewskie korony. Sporej dawce wiedzy towarzyszyła wspaniały zabawa.
2
Egzamin na Kartę Rowerową zaliczony!
Sprawdzono wiedzę uczniów z zasad ruchu drogowego! Egzamin na Kartę Rowerową zakończył się sukcesem – uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością.
Gratulujemy czwartoklasistom!!!
Gminne Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji
Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja.
3 Maja Rocznica Uchwalenia Konstytucji
Jak co roku w naszej szkole z dumą świętowaliśmy Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 4a pod kierunkiem wychowawcy zaprezentowali poruszającą akademię poświęconą tematom bliskim każdemu Polakowi: narodowi, ojczyźnie i wolności. Przygotowany przez nich występ był nie tylko piękną lekcją historii i patriotyzmu, ale także okazją do refleksji nad znaczeniem wolności w naszym codziennym życiu. Występ uczniów wzbogaciły recytacje wierszy oraz pieśni patriotyczne wykonane wspólnie ze Społecznością Szkolną pod czujnym okiem pani Grażyny Rodek. Duże wrażenie zrobiły także solowe wykonania pieśni przez dwoje uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem i wrażliwością oddali ich przekaz.
Dziękujemy klasie 4a za przygotowanie tak wartościowej akademii – przypomniała nam wszystkim, jak ważne są korzenie, tożsamość narodowa i wolność.
35
Przegląd Piosenki Wiosennej i Ekologicznej
- Nasz oddział zerowy został zaproszony na Przegląd Piosenki Wiosennej i Ekologicznej do Przedszkola Samorządowego w Skale. Dziewczynki wystąpiły z piosenką ,,Maszeruje Wiosna".
PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2025
24 i 25 kwietnia 2025 r. odbyło się pasowanie na czytelnika. Do grona użytkowników biblioteki szkolnej dołączyli uczniowie z kl. 1a i 1b. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, w trakcie której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki, zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz zasadami zachowania w bibliotece.
Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, wykazali się umiejętnością czytania i pisania, rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali bajkowe zagadki, a także rozpoznawali bohaterów książek. Po takim „egzaminie” dzieci złożyły przysięgę, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę „Wnuczka antykwariusza” w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zakładki do książek. Ważnym momentem wizyty w bibliotece było wypożyczenie pierwszej książki.
49
Życzenia Wielkanocne
Konkurs Palm Wielkanocnych w Smardzowicach
Nasza szkoła z dumą zaprezentowała własnoręcznie wykonaną palmę na Konkursie Palm Wielkanocnych, który odbył się w Smardzowicach. Praca nad palmą była nie tylko okazją do rozwijania kreatywności uczniów, nauczycieli i rodziców, ale także do kultywowania pięknej, wielkanocnej tradycji naszego regionu. Nasze wspólne dzieło zostało docenione przez organizatorów.
Szkolny Konkurs Wielkanocny!
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na Pisankę Wielkanocną. Gratulujemy autorom pięknych prac.
Kartka z kalendarza 4a - 10 kwiecień!
Klasa 4a odbyła inspirującą wycieczkę, podczas której miała okazję poznać tajemnice otaczającego nas świata. Uczniowie odwiedzili wystawę zatytułowaną „W stronę światła”, będącą kolekcją różnorodnych eksperymentów naukowych, które w przystępny sposób ukazywały, jakie reguły rządzą naszym otoczeniem. W trakcie zwiedzania zadawane były intrygujące pytania - co pobudziło ciekawość i zachęciło uczniów do samodzielnych poszukiwań naukowych. Drugim punktem programu był udział w prelekcji oraz seansie filmu „Jeden na milion”. Film opowiadał poruszającą historię wyjątkowej osoby, która pomimo przeciwności losu realizuje swoje marzenia. Wycieczka była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale również do wspólnego spędzenia czasu w inspirującej atmosferze. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
17
Archiwum Aktualności